Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2016 - квітень
За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний і культурно-освітній розвиток Української держави, зразкове виконання службового обов’язку та багаторічну сумлінну працю відповідно до Указу Президента України від 4 березня 2016 року № 80/2016 присвоєно почесне звання: „Заслужений працівник культури України” Тетяні Теличко – викладачці Ужгородського державного музичного училища імені Д.Задора та нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
20 квітня у селі Білки Іршавського району відбулося урочисте відкриття пам’ятного знаку жертвам Голокосту. Проект був реалізований громадською організацією „Паннонія” за підтримки Уряду Угорщини. У відкритті пам’ятного знаку участь взяли: з угорської сторони – Держсекретар управління Прем’єр-міністра з питань європейських справ, член президентської трійки Міжнародного альянсу зі вшанування пам’яті жертв голокосту Токач Саболч, уповноважений Уряду Угорщини з питань координації співпраці та гармонійного розвитку Саболч-Сатмар-Берег області та Закарпаття д-р Грежа Іштван, а також Генеральні консули у м. Ужгород та м. Берегово – Йожеф Бугайла та Ендре Саліпскі.
22 квітня в Румунії у с. Мікула повіту Сату-Маре відбувся українсько-румунський День добросусідства. На його святкуванні виступив естрадно-духовий оркестр Закарпатської філармонії.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 квітня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася мистецька акція „Фіглі по–ужгородськи”. Концерт, поєднаний з розвагами – іграми, конкурсами, танцями. На сцені виступили колективи „Кантус”, „Бліц”, „Ужанка” та „Гудацька тайстра”.
2 квітня в Ужгороді у обласному державному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся ювілейний концерт народного танцювального ансамблю „Писанка” міського центру дозвілля, з нагоди 25-річчя колективу.
3-20 квітня в Ужгороді в обласній філармонії проходив фестиваль „Музика без кордонів”. У рамках фестивалю глядачам було представлено сім різнопланових програм: від сольного академічного співу до вокально-хорового жанру, від духовної музики до фольклору, джазу та вестерну, від українського бароко до світової оперної класики.
8 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбулися урочисті заходи та святковий концерт, присвячені Міжнародному Дню ромів. Представники народності і гості зібралися в центрі міста, пройшли урочистим маршем вулицями Ужгорода, потім з пішохідного моста опустили на річку Уж вінки зі свічками.
14 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю „Гуцулія”.
14 квітня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся концерт народного фольклорного ансамблю народних інструментів. Керівник – Валентина Вігула.
14 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Українські акварелі”.
16 квітня в Ужгороді в атріумі будівлі Закарпатської обласної державної адміністрації відбулась унікальна музична подія: кількасотній слухацькій аудиторії академічний камерний хор „Кантус” представив духовну перлину з доробку видатного закарпатського композитора Іштвана Мартона.
19 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся ювілейний, п'ятий за ліком „Вечір пісні” за участі молодих артистів Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Концерт приурочений до 70-річчя створення військомату.
19 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся спільний проект симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії та аргентинського диригента Раміро Аріста. Наші музиканти під орудою закордонного гостя представили програму „VIVA LATINA” – суцільне свято латиноамериканської музики з Іспанії, Аргентини, Перу, Бразилії, Колумбії.
22 квітня в Мукачево в обласному театрі драми та комедії відбувся вечір пам’яті композитора-пісняра Михайла Герца „Спинилась мить… А пісня вічна”.
23 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся феєричний гала-концерт учасників всеукраїнського відкритого дитячо-юнацького хорового фестивалю-конкурсу „Голоси Яскравої Країни”.
23 квітня у Виноградові в дитячій школі мистецтв імені Бели Бартока відбувся ювілейний концерт, присвячений 70-річчю закладу. Гостями концерту були: консул генерального консульства Угорщини в Ужгороді, представники районної та міської влади, депутати, колишні викладачі школи, випускники.
24 квітня у Виноградівському костелі монастиря Францисканців, відбувся благодійний концерт камерного оркестру Закарпатського народного академічного хору.
24 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся творчий проект акторів – відкриття „Малої сцени” виставою „Спадкоємець” за п’єсою французького драматурга Лео Манна.
В квітні обласна філармонія започаткувала новий проект „Філармонія туристична”. Відтепер у робочі дні з 10.00 до 16.00, а щосуботи та щонеділі з 12.00 до 15.00 двері колишньої синагоги будуть відчиненими для всіх охочих – містян і гостей Ужгорода, окремих відвідувачів і туристичних груп. Більше того, у вихідні тут звучатиме орган: музику цього величного інструменту даруватимуть слухачам молоді ужгородські виконавці, лауреати міжнародних конкурсів, в тому числі солістка Закарпатської обласної філармонії Катерина Гажо.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
4-6 квітня до різних районів області навідався культурно-просвітницький проект „Закарпатські діалоги”. Знані українські письменники зустрілись із краянами. Міністерство культури України разом з ГО „Книжковий простір” в рамках проекту провели і завершили регіональний літературний конкурс „Закарпатські горизонти”. Були визначені переможці конкурсу.
6 квітня в рамках проекту „Все Закарпаття читає дітям” в Тячівській районній бібліотеці для дітей відбулася зустріч дитячої поетеси, поета-пісняра, прозаїка та драматурга, авторки 10 книг, які видані у видавництві „Карпати” Ю.Ю.Драгун з учнями 4 класів ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 ім.В. Гренджі-Донського .
7 квітня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася творча зустріч із відомим фольклористом-науковцем літературознавцем, етнографом, мистецтвознавцем, провідним методистом Обласного організаційно-методичного центру культури Іваном Хлантою.
11 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книги нової збірки під назвою „Щасливі голі люди” івано-франківської письменниці Катерини Бабкіної. Супроводжував колегу президент Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz Святослав Померанцев.
11 квітня в Ужгороді в Природничо-гуманітарному коледжі УжНУ, в рамках соціокультурного проекту „Все Закарпаття читає дітям” відбулась зустріч письменниці Галина Рис із студентською молоддю.
13 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка стартував новий проект з популяризації читання „Бібліотечні ґарадичі”. Гостем першого тому-випуску став фронтмен відомого закарпатського гурту „Триставісім” – Павло Генов.
13 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відділом „Вікно в Америку” був оголошений книжковий флешмоб – D.E.A.R. ДЕНЬ. D.E.A.R. означає Drop Everything and Read („кинути все і читати”) – національне свято читання в США....
14 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературно-мистецький коктейль „зі смаком шпинату” – тернопільської письменниці Ірини Мацко, яка презентувала свою збірку „Шпинат для мізків”, а майстриня першої професійної студії пісочної анімації Оксана Мергут продемонструвала пісочну анімацію за шпинатними творами авторки.
14 квітня в Ужгородській центральній міській бібліотеці спільно з Обласним організаційно-методичним центром культури була проведена презентація збірника казок фольклориста Івана Хланти „Казки та легенди з-під Хустського замку”.
15 квітня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція з нагоди виходу нової книжки Сергія Федаки „Історія Закарпаття у датах і подіях”. Це найбільш компактна версія крайової історії у повному її обсязі – перша подібна у місцевій історіографії.
15 квітня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася презентація нової книги „Моя ти доле чорнобрива…” поетеси з Міжгірщини, члена Національної спілки журналістів України, дипломанта першого ступеня VІІІ, Х та ХІІІ Бойківських літературно-краєзнавчих конкурсів імені Мирона Утриска Віри Фесенко.
18 квітня в Берегові в організації Берегівської районної централізованої бібліотечної системи до Дня угорської поезії у великій залі Європейського Дому був проведений районний конкурс декламування віршів для юнацтва „Лети поезіє, звучи поезіє, окремо до кожного …”.
19 квітня в Мукачево в центральній міській бібліотеці ім. О. Духновича відбувся Конгрес літераторів, на який приїхали до Мукачівської бібліотеки як з різних областей України. так і з близького й далекого зарубіжжя.
20 квітня в Ужгороді в обласній універсальній бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася зустріч із письменником, журналістом, громадським діячем, головним редактором сумської газети „Панорама” Євгеном Положієм. Гість презентував прозову книжку №1 2015 року в Україні – „Іловайськ”.
20 квітня в Ужгородській центральній міській бібліотеці в рамках роботи клубу „Арт-Панорама” відкрилася експозиція творів різьбяра Віталія Кінча „Воскресіння Христове”.
20 квітня в Ужгороді у Карпатському університеті ім. Августина Волошина відбулася творча зустріч з відомим ученим, фольклористом, літературознавцем, бібліографом Іваном Хлантою з нагоди його 75-річчя.
21 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась зустріч з письменниками із Івано-Франківщини. Вони роповіли про літературний процес на своїй малій батьківщині та представили свої книжки. Серед гостей були: Євген Баран, Марія Микицей, Любомир Стринаглюк, Світлана Бреславська-Кемінь.
21 квітня в Ужгороді обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся третій (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання „Книгоманія-2016”.
22 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася творча зустріч з письменником, журналістом Вікторією Андрусів. Організатор акції – літературний клуб „Читаємо разом”.
25 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Місток між Карпатами і Татрами”, з нагоди 15-річчя випуску збірників „Між Карпатами і Татрами” (засновник – Тетяна Ліхтей). Найновіший 25-й випуск збірника презентує українською поезію шести знакових словацьких митців у перекладі Шевченківського лауреата Дмитра Креміня, а також лірику самого Дмитра Дмитровича в словацькому баченні Валерії Юричкової.
28-го квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулося чергове засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Свою творчість і бачення світу презентувала студентка-другокурсниця філологічного факультету Наталія Кузьмак.
В квітні у Києві у видавництві „Академія” вийшла нова книжка закарпатського письменника Дмитра Кешелі „Родаки”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України №424 від 13.04.2016 р. прийнято рішення перейменувати Закарпатський художній інститут в Закарпатську академію мистецтв.
1 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка робіт „INFORMEL” провідного творця сучасного мистецтва в краї, заслуженого художника України Владислава Габди, присвячена 55-річчю митця.
4 квітня в Ужгороді в галереї „Диптих” відбулось відкриття виставки 71-річного ужгородського митця Андрія Куруца.
5 квітня в Ужгороді, в арт-кафе „Voto” відбулась презентація виставки текстилю Віктора та Олени Дерди. Експозиція налічувала 12 картин, виконаних в авторській техніці текстильного колажу.
8 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося відкриття виставки робіт ужгородського художника Артура Тиводара „Яблучний Спас”.
8 квітня в Берегові у приміщенні „Берегівської спілки учасників АТО України” відбулося відкриття фотовиставки, присвяченої 128-й штурмовій гірсько-піхотній бригаді, яка брала безпосередню участь у боях за Дебальцеве. На виставці були, зокрема, представлені любительські світлини про життя українських військових на лінії вогню.
10 квітня в Ужгороді в „Школі писанкарства” (вул.Ольбрахта,3, кав'ярня „Під замком”) відбувся четвертий майстер-клас у рамках підготовки до прийдешнього Великодня силами майстринь креативного проекту „Тепло рук”. Цього разу відвідувачів познайомили з символікою та способами використання одного з найдавніших великодніх орнаментів – восьмикутної зірки.
15 квітня у селі Кострино Великоберезнянського району відкрився міжнародний художній пленер. Участь у ньому взяли художники зі Словаччини, Польщі, Угорщини та України.
15 квітня в Ужгороді в художній галереї „Ужгород” відкрилася персональна виставка художніх творів Габора Гомокі.
15 квітня в Угорщині в Будапешті у Центрі української культури відбулося відкриття художньої виставки колишнього ужгородця Йосипа Вассера. У програмі, присвяченій Дню пам’яті жертв Голокосту, взяли участь також ансамбль „Українські мелодії” та актор Роберт Гараї.
17 квітня в Ужгороді на занятті „Школи писанкарства” відбувся майстер-клас з виготовлення Великодніх підвісок для прикрашання оселі. Також вчили писати писанки під назвою „40 клинців”.
19 квітня в Ужгороді у художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулось відкриття виставки полотен закарпатського митця, заслуженого художника України, лауреата обласної премії А.Ерделі та Й.Бокшая Антона Шепи „In memoriam”.
19 квітня в Кошицях у мистецькому центрі „Културпарк” відкрили міжнародну документальну фотовиставку „Війна за мир”. Саме з виставки і розпочалися „Дні України в Кошицях — 2016”.
19 квітня в Будапешті у галереї „Forras” відбулось відкриття персональної виставки мукачівця, народного художника України, почесного члена Академії мистецтв України Золтана Мички.
20 квітня в Ужгороді в художньому інституті ім. А. Ерделі відбувся майстер-клас з розписування писанок. Присутнім показали різні методики прикрашання великодніх яєць.
22 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулось відкриття виставки-конкурсу „Світ писанки”. Свої роботи представили 25 писанкарів – як аматорів, котрі підтримують давні родинні звичаї, так і визнаних майстрів, які зуміли виробити власний почерк у цьому мистецтві.
22 квітня в Ужгороді в арт-центрі „Галерея Ілько” відбулося відкриття виставки „Процесс. Новітній реалізм в образотворчому мистецтві Закарпаття”.
23 квітня в Ужгороді на площі Народній відбувся обласний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”. На площі встановили близько півсотні деревцят із символами Великродня.
23 квітня у Виноградові у галереї „Імпасто” відкрилася фотовиставка спілки фотохудожників Закарпаття „Розписи древніх храмів”.
23 квітня в Угорщині в Будапешті відкрилася перша виставка закарпатських художників – понад тридцять майстрів представили свої роботи. Пізніше твори мистецтва поїдуть галереями країни.
23 квітня у замку Сент-Міклош в с. Чинадієво Мукачівського району відбулося відкрите заняття археологічних гуртків Закарпатського центру туризму на тему „Міфологія та релігія кельтів”.
25 квітня в Ужгороді у внутрішньому дворику обласного художнього музею ім. Й.Бокшая відбулась благодійна виставка-продаж картин відомих художників краю під музику при свічках в рамках камерного концерту класичної музики „Музика весни”.
25 квітня в Мукачево презентували солодку виставку пасхальних атрибутів з шоколаду. На виставці представили близько півтори сотні витворів: від мініатюрних писаночок до 20-ти кілограмових яєць-велетнів. Всі вироби зроблені вручну з чистого бельгійського та іспанського шоколаду, якого знадобилось більше 100 кілограмів. Над їх створенням працювали п’ять майстрів.
27 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбувся майстер-клас „Чарівний світ писанки”, який організували управління культури облдержадміністрації спільно зі службою у справах дітей Закарпатської ОДА.
27 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відкрилася персональна ювілейна виставка ужгородської художниці Надії Дідик.
27 квітня в Ужгороді в Падіюні відкрилася виставка незвичайних світлин. На виставці показали роботи митців, які хочуть зробити революцію у мистецтві фотографії, вийти за межі прийнятих канонів „Фото.Арт. Революція”.
27 квітня у галереї „Ужгород” відкрилася традиційна Великодня виставка творів закарпатських митців.
29 квітня в Ужгороді у Галереї „ILKO” відбулася презентація Культурної платформи „Ізоляція”.
29 квітня у Тячівській картинній галереї ім. Ш.Голлоші відбулося урочисте відкриття районної Великодньої виставки „Писанка-мальованка”.
В квітні на Міжгірщині тривав традиційний весняний пленер „На околицях Синевира”. У складі учасників живопису під відкритим небом творили як приїжджі майстри пензля, так і місцеві – члени громадського об’єднання спілки художників „Карпатські кольори”.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
13 квітня в Ужгороді пройшов VI обласний конкурс хорового мистецтва.
14-15 квітня у Рахові відбувся другий районний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”.
15-30 квітня в Ужгороді відбувся традиційний „Сакура фест”.
17 квітня в Мукачеві в центрі міста на площі Кирила та Мефодія відбулося традиційне родинне свято „Писанковий рай”.
20 квітня Обласний організаційно-методичний центр культури організував і провів на базі Ужгородського коледжу культури і мистецтв обласний семінар-практикум для керівників аматорських хореографічних колективів народного танцю та фольклорних колективів, методистів із хореографічного жанру районних та міських методичних центрів.
22-24 квітня в Ужгороді відбувся ІІ Всеукраїнський відкритий хоровий фестиваль-конкурс „Голоси Яскравої Країни”, учасниками якого стали 20 хорових колективів зі всієї України.
23 квітня в Ужгороді на пл. Народній відбулось урочисте відкриття благодійного фестивалю „Воскресни, писанко”! На площі встановили близько півсотні деревцят із символами Великодня.
23 квітня-15 травня у Хусті проходив Великодній ярмарок. Протягом трьох тижнів у стилізованих дерев’яних будиночках можна було взяти участь у різних майстер-класах та придбати унікальні предмети, продукцію, а також поласувати традиційною закарпатською кухнею.
23 квітня в Ужгороді, у спорткомплексі „Карпати” на базі готельно-ресторанного комплексу „Золота гора” стартували 14-ті міжнародні змагання зі спортивного танцю „Uzhgorod Open-2016”. Протягом двох днів участь у змаганнях взяли 964 пари з восьми країн світу та з різних областей України.
23 квітня в Берегові відбувся День культури румунських угорців чанґо з танцями, співами та дегустацією вин молдовських чанґо.
27 квітня в Іршаві відбувся фестиваль писанкарства „Писанка рідної Іршавщини”.
28 квітня у Тячеві на площі Поштовій відбулося святкове дійство „Диво-писанка”. Під час свята було встановлено двометрову писанку, яку цьогоріч розмалювали різнокольоровими фарбами вихованці соціального центру „Парасолька”.
Новини
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2025 р.".
У середу, 16 квітня, о 16:00 в нашій бібліотеці відбудеться презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського «Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України». Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві «РІК-У» завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.
Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.
5 квітня виповнюється 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "„Бібліотека - простір її життя” ".
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85. До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості. Свої відео з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.