Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2014 - травень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
4 травня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася прем’єра Миколи Шувалова „Раз хатинка, два хатинка…” для дітей дошкільного та шкільного віку. Нову інтерактивну постановку для найменших здійснила головний режисер театру, заслужена артистка України Наталія Орєшникова. Вистава поставлена за п’єсою „Заєць, лисиця і півень” відомого російського режисера, драматурга і лялькаря Миколи Шувалова, заслуженого діяча мистецтв РФ, лауреата премії „Золотий софіт”, який створив велику кількість п’єс для малечі.
3-4 травня уперше в Мукачеві та в Ужгороді театр сучасного танцю „KozarDanseTheatre” (м. Київ) показав танцювальну виставу „HiK”.
6 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерної музики. В ньому прийняли участь солістка філармонії, заслужена артистка України Етелла Чуприк (фортепіано), соліст Львівської обласної філармонії, лауреат міжнародних конкурсів Марко Комонько (скрипка), камерний оркестр філармонії (керівник – заслужений артист України В. Юрош).
11 травня в Мукачеві в обласному російському драматичному театрі розпочався XV-й міжнародний театральний фестиваль етнічних театрів держав СНД і єврорегіону „Етно-Діа-Сфера”. Для мукачівців та гостей міста підготували 8 цікавих вистав різного жанру. Фестиваль проходив з 11 по 17 травня, де кожен день були представлені вистави різних театрів. Поціновувачі мистецтва мали змогу подивитись роботи відомих театрів України, таких як Львівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича, Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. Івана Озаркевича та навіть Кримськотатарського академічного музично-драматичного театру.
11 травня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава для дітей „Стійкий олов’яний солдатик” В. Данилевича за казкою Г. Х. Андерсена.
12 травня в Ужгороді у великій залі обласної філармонії відбувся звітний концерт симфонічного оркестру студентів Ужгородського державного музичного училища імені Д. Задора. Керівник і диригент колективу – Вікторія Свалявчик-Цанько. До програми ввійшли кращі зразки світової класики: „Дитяча симфонія” Й. Гайдна, „Танець із шаблями” А. Хачатуряна, увертюра до опери „Кармен” Ж. Бізе, твори Б. Давіда, А. Дворжака та Е. Гріга. Сольні партії виконали студенти IV курсу провідного музичного закладу краю. Лауреат міжнародних конкурсів віолончелістка Марія Ясінська (клас викладача М. Шутка), піаністка Ніколетта Сокач (клас викладача М. Сокач) та тромбоніст Віктор Ковач (клас викладача А. Ноздраня). Свою виконавську майстерність разом із старшими колегами демонстрували і талановиті юні дарування. Зокрема, у супроводі студентського оркестру зіграли вихованці Ужгородської дитячої музичної школи № 1 ім. П. І. Чайковського (клас викладачів А. Калинича та П. Біляка) та учениця Мукачівської дитячої школи мистецтв № 2 Олександра Макара (клас викладача О. Кувшинової).
13 травня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся вечір хорової музики від камерного хору Cantus. У програмі „The Soul” звучали твори сучасних американських композиторів, лауреатів премії Grammy – Eric Whitacre, Morton Lauridsen, Ola Gjeilo та інших, для хору та солістів. Виконавці: Діана Гавата (віолончель), Аурелія Мігалі (фортепіано), струнний квартет у складі: Уляна Зан (скрипка), Василь Донець (скрипка), Володимир Ігнатьо (альт), Діана Гаваті (віолончель).
14 травня в Ужгороді у великій залі обласної філармонії відбувся звітний концерт Ужгородського коледжу культури і мистецтв.
16 травня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся показ вистави Кримського академічного музично-драматичного театру „Аршин мал алан”. Це остання і найпопулярніша оперета Узеїра Гаджибекова.
18 травня в Мукачеві у залі обласного державного російського драматичного театру відбувся звітний концерт народних колективів. На концерті звітували творчі колективи та аматори народного мистецтва міста Мукачева.
20 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся великий святковий концерт до 200-річчя Т. Шевченка, перепоховання Кобзаря з Санкт-Петербурга до Канева і 20-річчя Національної спілки композиторів України. Участь у концерті взяли: хор студентів Ужгородського державного музичного училища імені Д. Є. Задора, хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи, заслужений академічний закарпатський народний хор, симфонічний оркестр закарпатської філармонії; солісти-вокалісти – Петро Матій, Марія Зубанич, Оксана Ільницька-Хархаліс, Ганна Данканич, Катерина Гажо, Марія Негер, Михайло Подкопаєв, Катерина Шапран (Словаччина), Роман Меденці (Угорщина). У програмі – прем'єри (вокальний цикл на найвідоміші Шевченкові поезії Р. Меденці для 4-х солістів і фортепіано; кантата-поема „Минають дні” В. Гайдука для солістів, мішаного хору і симфонічного оркестру, пісня-поема „Наш Тарас” для солістів, хору і оркестру В. Теличка на слова В. Вовчка, твори В. Волонтира, твір для органу молодої композиторки К. Шапран на тему пісні „У діброві вітер виє”, а також твори М. Лисенка, Б. Лятошинського, П. Майбороди.
25 травня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся концерт Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю „Калина”. Засновник та художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Валерій Дебелий.
25 травня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулися вистави: „Бременські музиканти” – для дітей, та „Матінка Кураж” – для дорослих.
25 травня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава для дітей „Принцеса-стрибунка” Л. Дворського.
28 травня в Ужгородському державному музичному училищі імені Д. Задора відбувся концерт лауреата міжнародних конкурсів, лауреата обласної премії імені Д. Задора оркестру народних інструментів (керівник Світлана Стегній).
29 травня в Ужгороді в обласній філармонії симфонічний оркестр Закарпатської обласної філармонії разом із солісткою Мар’яною Гаврилко представив концерт „Історії кохання” – вишукану музичну колекцію світової оперної класики, об’єднаної цією вічною темою.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
7 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся тематичний вечір „Танцюй так, ніби ніхто не бачить”, присвячений Міжнародному дню танцю. На вечорі відбулися майстер класи сучасних та класичних танців та вільні танці всіх бажаючих. Ті, хто мав бажання, натанцювалися досхочу!
7 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка до Міжнародного дня музеїв було підготовлено та розміщено на сайті бібліотеки віртуальну подорож музеями Закарпаття “Тут час зупиняє свій плин”.
7 травня в Мукачівській міській книгозбірні відбулася довгоочікувана зустріч з відомим українським письменником європейського масштабу, лауреатом численних літературних нагород Мирославом Дочинцем. Найбільшої слави і популярності серед читачів зажив роман „Вічник” та збірка порад старого мудреця-довгожителя Андрія Ворона „Многії літа, благії літа”, а романи „Криничар” та „Горянин” стали цьогоріч переможцями у номінації „Література” найвищої державної літературної нагороди нашої країни – Національної премії України ім. Тараса Шевченка. На зустрічі стало відомо, що за романом „Вічник” знімуть фільм. Роман стане основою для телесценарію. Українсько-канадська кінокорпорація уже викупила права і літом цього року почне зйомки фільму за романом мукачівця.
12 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги випускника філологічного факультету УжНУ, українського письменника і журналіста Леся Белея „Ліхіє дев'яності: любов і ненависть в Ужгороді”. Це перша книжка репортажів про Ужгород дев’яностих. Саме нею відкривається нова серія у київському видавництві „Темпора”. Лесь Белей стверджує, що тема 90-х не висвітлена в літературі в репортажному ключі. Саме тому видавництво й вирішило заповнити цю нішу.
15 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка з нагоди Дня вишиванки, працівники Закарпатської обласної універсальної бібліотеки зустрічали відвідувачів установи у вишиваних сорочках. Незадовго ж до свята працівники бібіліотеки закликали і читачів долучатись до святкування Дня вишиванки, демонструючи солідарність та національне єднання через вбрання у національний український одяг. Також в біліотеці було розгорнуто виставку українських вишиванок та книжково-ілюстративну виставку “Космос української вишивки”.
16 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги Надії Карбованець „Прозріння”. Ця збірка віршів – плід багатолітньої наполегливої праці автора.
16 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулися рок-вечорниці „Майбутнє варто планувати”. Організатором заходу став благодійний фонд „Центр громадських ініціатив”. В програмі заходу відбулася зустріч з лікарями обласного центру планування сім’ї та виступили ужгородські рок-гурти: „Позичений час”, „Етюд”, „Станція Лєнін”.
19 травня в Виноградово, в центральній районній бібліотеці відбулося вручення друкованих видань, які були головним призом, що отримала бібліотека завдяки участі в угорській грантовій програмі. Усього бібліотеки Виноградівського району отримали 268 примірників друкованих видань на загальну суму понад 22 тис. грн. На урочистій передачі друкованих видань книгозбірням були присутні: консул Угорщини в Берегові Іштван Мані, голова Товариства угорських бібліотекарів Закарпаття Єва Варга.
22 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся вечір пам’яті видатного вченого, фундатора української математичної школи Мирона Зарицького.
В травні в Ужгороді в центральній міській бібліотеці для дітей „Казка” проходила виставка дитячих робіт творчої групи „Весела палітра”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
5 травня в Мукачівському замку „Паланок” відбулося відкриття художньої виставки дипломних робіт випускників Закарпатського художнього інституту та коледжу мистецтв ім. А. Ерделі. Виставка – ретроспективна: вона охоплює 30-літній шлях розвитку вищого мистецького закладу на Закарпатті. Тут представлені живописні полотна, дизайнерські проекти, а також роботи з кераміки, дерева та металу, виконані в найрізноманітніших техніках – класичні і модерні, традиційні й експериментальні.
6 травня в Мукачівській міській картинній галереї відкрилась персональна виставка картин лауреата однієї з найпрестижніших художніх нагород, премії імені Бокшая та Ерделі, Юрія Сяркевича. 4 травня член Національної спілки художників України відсвяткував своє 70-річчя. На відкриття виставки завітало багато гостей. Кожен з них вітав ювіляра із черговою віхою на шляху до мистецького олімпу. Мер Мукачева Золтан Ленд’єл разом зі своїм заступником Олександром Галаєм привітали Юрія Сяркевича не лише із відкриттям персональної виставки, але й з поважним життєвим ювілеєм.
15 травня в галереї „Ужгород” відбувся творчий звіт дитячої школи мистецтв м. Ужгорода.
18 травня в Ужгороді в День музеїв у закарпатському скансені освятили меморіальну стелу А. Волошину. Святкування міжнародного дня музеїв в „старому селі” розпочалося богослужінням у Шелестівській церкві, після якого відбулося урочисте освячення меморіальної стели Президенту Карпатської України Августину Волошину та його дружині Ірині Петрик. Також у рамках святкування відбувся фольклорний фестиваль „Веселковий передзвін”. Відвідувачі музею мали можливість сфотографуватися у традиційному народному вбранні Закарпаття, познайомитися із народними майстрами, купити на згадку сувеніри. Маленьким відвідувачам музею теж знайшлася справа до душі: риболовля у ставку, огляд живого куточка музею (вівці, кролі, качки, кури). Також відвідувачі змогли познайомитись з постійно діючою експозицією під відкритим небом та виставками у залах музею.
18 травня в Ужгороді, в галереї „Ілько” всі бажаючі мали можливість провести ніч серед картин Олекси Новаківського та зібрання картин “Великий Перевіз. Резиденція”, а також послухати живу музику від Tango Tempo - See more at.
18 травня в Ужгороді до Дня музеїв в меморіальній майстерні будинку-музею народного художника України Андрія Коцки на вул. Вінничній, 20, було відкрито виставку „Весняні мотиви в творчості А. Коцки”. Всі бажаючі мали нагоду познайомитися з роботами дуже чутливої до краси людини, живописця, чия творча майстерність, талант нікого не залишать байдужим.
18 травня на Хустщині з’явився перший музей хліба. У школі Нанкова представили більше сотні експонатів – це різні види хліба, булочки, короваї. В основному презентовані хлібо-булочні вироби Хустського району. Проте є й хліб із сусідньої Тячівщини, а також Івано-Франківська та Тернополя. Мета відкриття такого музею – навчити цінувати працю, завдяки якій й маємо хліб на столі. Експонати зберігаються під склом у головній кімнаті музею. Проте є тут кімната, де можна побачити різні знаряддя праці. Також відведений куточок для різновидів пшеничного зерна. Крім того, в окремому приміщенні представлений старовинний одяг.
20 травня в Виноградові в галереї „Імпасто” відкрилася виставка картин відомого угорського митця Шандора Зіхермана. Серед презентованих робіт художника можна побачити найрізноманітніші напрями арт-мистецтва: кубофутуризм, постімпресіонізм, реалізм. На картинах художника зображено багато закарпатських пейзажів.
До 25 травня в Ужгороді в закарпатському музеї народної архітектури та побуту діяла виставка із фондової колекції музею „Творча спадщина Івана Антоновича та Сіона Івановича Сільваїв” (різьба по дереву, живопис, писемні твори).
25 травня в Ужгороді у Закарпатському краєзнавчому музеї відкрито виставку унікальних годинників з усього світу. Зокрема, тут представлено більше сотні кишенькових, наручних, настінних годинників різних за розміром та формою. Частину експонатів до музею передала Чопська митниця. Що дуже важливо, предоставлена колекція є найціннішою в Ужгородському замку.
29 травня в Ужгороді Обласний організаційно-методичний центр культури (в.о. директора Ганна Дрогальчук) провів одноденний обласний семінар-пленер самодіяльних та професійних митців краю на тему „Ужгородська весна”. Художники захоплено писали чарівні, овіяні столітньою історією куточки центру Ужгорода. Серед його учасників Марія Купарь, Ангеліна Гафинець, Василь Вовчок, Олександр Сидорук, Микола Іванчо (Ужгород), Віктор Грабар (Мукачево), Антон Секереш, Ірина Попдякуник (Мукачівський район), Антоніна та Ольга Дурда (Іршавський район), Василь Штефуца (Хуст), Михайло Розман (Хустський район), Магдалина Березанич (Великоберезнянський район), Надія Черевко (Тячівський район) та інші. Член Національної спілки майстрів народної творчості України Емма Левадська – знаний майстер акварелі та прихильниця різних експериментів у живописі, продемонструвала різноманітні прийоми і техніки її авторської манери. Майстри пензля, відомі митці краю Олександр Сидорук та Василь Вовчок, поділилися з учасниками пленеру досвідом роботи над етюдом, а також у неформальній дружній атмосфері за круглим столом в актовому залі Центру поспілкувалися про образотворче мистецтво, обговорили тенденції його еволюції.
До 31 травня в Ужгороді в провулку „Гірчичне зерно” експонувалась виставка „Революція в об’єктиві”.
В травні в Тячівській міській картинній галереї імені Шімона Голлоші відкрилася виставка картин відомого подружжя живописців з Ужгорода – Петра та Габріели Шолтесів. Для огляду представлено близько сотні полотен. Ідейним організатором і головним спонсором проведення виставки став тячівський меценат, депутат Закарпатської обласної ради Олег Палінкаш. Відкрив презентацію начальник відділу культури державної адміністрації Василь Гудак, який розповів про діяльність та здобутки творчого подружжя та відзначив, що це перша виставка художників закарпатської школи у Тячівській картинній галереї.
В травні в Ужгороді в провулку „Гірчичне зерно” була відкрита фото-експозиція „50 відтінків рожевого”, присвячена цвітінню сакури. Участь в конкурсі могли взяти як професійні фотографи так і любителі. В конкурсі взяли участь 42 фотографи, які надіслали 107 робіт. З них було відібрано 24 кращих, які й було представлено на виставці. Переможці конкурсу були нагороджені призами.
В травні в Ужгороді в художньому музеї ім. Бокшая експонувалась виставка робіт Надії Дідик (живопис і графіка).
В травні в Мукачівському районі в Чинадіївському замку Сент-Міклош презентували виставку творів живопису київських художників Любові Сенчук та Любомира Мартинюка. Обидва митці прагнуть до самовираження та вираження образу через багатогранну різнобарвну, фантастичну та вільну природу.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1-2 травня в Берегівському районі на території комплексу „Термальні води Косино” пройшов командний чемпіонат по приготуванню бограча. Цьогоріч у ньому взяли участь 10 команд. За умовами конкурсу кожна з них мала зварити не менше ніж 158 л бограчу, який користується неймовірно високою популярністю серед туристів та іноземців, що відвідують Закарпаття. Головний приз – 25000 гривень. Було зварено більш ніж 1500 літрів цієї „гастрономічної родзиннки” нашого краю. Головний приз – 25 тисяч гривень виборола ужгородська команда „Свинський кодекс”. Головним девізом кулінарів стало гасло: „ Сала Україні – героям сала”.
1-5 травня хор учнів старших класів Ужгородської дитячої музичної школи № 1 ім. П. І. Чайковського під керівництвом Олени Тимчик з успіхом представив Україну на Міжнародному конкурсі хорових колективів у м. Каттоліка, Італія. Хор з Ужгорода був єдиним представником з України серед 11 хорових колективів з Італії, Польщі, Чехії, Росії, Білорусії. Колектив презентував італійскому глядачеві не тільки твори світової класики: Б. Галуппі, Р. Шумана, а і твори українських композиторів – Ф. Колесси та В. Гогенко. До речі, твір на слова Ліни Костенко, музику Валентини Гогенко „Ласкавий липень” найбільш сподобався міжнародному журі, яке очолював хоровий диригент з Литви, професор Роландас Даугела. Всі конкурсні прослуховування відбувалися у Teatro della Regina у м. Каттоліка. Хор з Ужгорода також взяв участь у концерті в Кафедральному Соборі у м. Сан-Лео. Щоденні репетиції хору, концерти доповнювали цікаві екскурсії у місто Будапешт, Республіку Сан-Маріно, місто Рюміні, Венецію.
2-4 травня в Ужгороді в Боздошському парку відбувся міжнародний турнір по петанку „Сакура-2014”. Майже 100 спортсменів з 12-ти країн світу змагалися в розділах тет-а-тети, дуплети (по двоє в команді) та триплети (три петанкіста в команді). В рамках турніру проводився майстер-клас від чемпіонів світу Деніса Олмоса та Крістіана Фаззіно з Франції.
5 травня закарпатська „Свобода” поблизу села Гать на межі Берегівського та Мукачівського районів освятила меморіальний знак під майбутній пам’ятник до 100-річчя створення загону Українських Січових Стрільців. Пам’ятник стоятиме на тому місці, де століття тому збірний загін УСС проходив військовий вишкіл.
7 травня в Мукачево у Християнському культурному центрі відбулося справжнє свято музики. Для матерів Мукачева влаштували концерт. Подарували його мешканцям міста над Латорицею студенти Ужгородського державного музичного училища імені Дезидерія Задора та відомий диригент Вікторія Свалявчик-Цанько. Цей культурно-мистецький захід був присвячений Дню матері і пройшов за підтримки міського голови Мукачева Золтана Ленд'єла.
8 травня в Ужгороді у виставковому залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту відбулася презентація книги „И. Сильвай. Избранные произведения”, упорядником якої є Наталія Гаттас (м. Нью-Йорк, США). Презентація книги відбулася на базі виставки з фондових зібрань Закарпатського музею народної архітектури та побуту – „Творча спадщина Івана Антоновича та Сіона Івановича Сільваїв (різьба по дереву, живопис, писемні твори)”.
8 травня в Ужгороді з нагоди 69-ї річниці Перемоги керівництво облдержадміністрації та облради урочисто привітало ветеранів війни.
8 травня в актовому залі Ужгородського міського територіального центру соціального обслуговування відзначили 69-річчя великої Перемоги. Вихованці зразкового художнього колективу „Продюсерський центр” Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „Падіюн” Цино Балог та Вікторія Булеца виконали пісні воєнних років: „Темная ночь”, „Катюша” та ряд інших. Кожен учасник війни одержав подарунок та квіти. Для всіх підопічних був приготовлений святковий обід. Від імені колективу директор територіального центру привітала усіх присутніх з Днем Перемоги. Ветеранів привітали теплим словом, а вже після офіційної частини відбувся святковий концерт за участі художніх колективів області.
8 травня відзначили 69-ту річницю Перемоги над фашизмом і в Хусті біля Монумента Слави. На мітинг-реквієм зібралися ветерани, діти війни, учасники бойових дій, представники державних та політичних організацій, бюджетних установ, молодь та активна громадськість міста та району.
9 травня в Ужгороді попри обмеження (задля безпеки) офіційних святкових заходів до Дня Перемоги традиційно покласти квіти до Вічного вогню, закарпатці йшли цілими родинами. На Пагорбі Слави не було урочистої ходи й традиційного концерту, натомість чиновники вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
10-11 травня в Ужгороді в Східно-Європейському слов’янському університеті пройшла IV Міжнародна науково-практична конференція “Слов’янський мир: досягнення, проблеми, перспективи”, присвячена Дню слов’янської культури та писемності і 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка.
11 травня у селі Костилівка на Рахівщині відбувся гастрономічний фестиваль „Берлибаський Банош”. Банош – це гуцульська страва із сметани та кукурудзяного борошна. А сам фестиваль включено у програму „Сирний туризм Закарпаття”. Він також є учасником рейтингу оригінальних кулінарних фестивалів Закарпаття. У програмі свята було: запалення полонинської ватри, конкурс на приготування найкращого баноша, виставка народних умільців „Костилівка має таланти”, дегустація гуцульських страв і напоїв, виступи творчих колективів Рахівщини, гуцульські конкурси та розваги. Усі гості фестивалю, окрім традиційної бринзи, вурди (овечого сиру), змогли скуштувати страви з ріпи (картоплі) із шкварками, мелайний пиріг, гурку, домашню ковбаску, кремзлики, вареники по-костилівськи, голубці, а також власноруч приготовані яфинівку, горіхівку, грушівку, навіть „берлибаський коньяк” – міцний напій, настояний на різних гірських травах.
13 травня у Середнянській ДШМ на Ужгородщині відбувся шістнадцятий обласний конкурс словацької народної пісні „Золотий соловей”. В конкурсі взяли участь понад 60 учасників із усього краю, які змагалися у трьох вікових категоріях: солісти-вокалісти та дуети віком до 10 років, віком від 10 до 14 років, від 15 до 18 років. Переможці отримали дипломи і грамоти, а також цінні подарунки та сувеніри від організаторів конкурсу.
13-14 травня в Ужгороді в Закарпатському художньому інституті відбулася міжнародна науково-практична конференція „Ерделівські читання”. Предметом зацікавленої розмови стало мистецтво у всіх його проявах – науковий аналіз теоретичних і практичних досліджень у галузі образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну та мистецької освіти України і Європи, взаємовпливи культур європейських народів тощо. Працювали такі секції: мистецтвознавство та культура; педагогіка та мистецька освіта; актуальні проблеми образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва і дизайну; сучасний художній процес. Місцем проведення стала конференц-зала етно-велнес готелю „Унгваръскій”. В заході міжнародного рівня взяли участь більше 100 учасників. На конференції прослухали близько 90 доповідей. Під час роботи конференції відбулися відвідини арт-галерей, екскурсії, мистецькі акції та імпрези. У рамках міжнародної конференції гості ознайомилися з виставкою дипломних робіт випускників Коледжу мистецтв ім. А. Ерделі та Закарпатського художнього інституту, що відкрилася в Мукачівському замку „Паланок” та „Травневими блуканнями” в галереї „Ужгород”, перейнялися творчістю сучасних художників з мистецького проекту „Великий Перевіз. Резиденція”, що демонструється в „Галереї Ілько”, а також побували на відкритті виставки робіт Олекси Новаківського з приватної колекції академіка М. Мушинки.
15 травня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся звітний концерт випускників народного відділу.
До 15 травня відбулись концерти в рамках фестиваля „Кошицька музична весна”. Весь травень „Use the Citi” проходитиме щорічний фестиваль „вуличного мистецтва” (модерн-арт під відкритим небом).
15 травня в Мукачево, у греко-католицькому Успенському соборі до свята Матері і родини відбувся концерт духовної музики хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
17 травня в Ужгороді в школі мистецтва та дизайну Look відбулися майстер-класи з виготовлення солодких марципанових фігурок.
17-18 травня в Мукачівському районі у замку Сент-Міклош, смт. Чинадієво біля Мукачева, відбувся міжнародний фестиваль середньовічної культури „Срібний Татош”. Цьогоріч тут знову схрестили мечі рицарі з України, Словаччини та Угорщини, щоб відродити славу минулих епох. На фестивалі проводились видовищні середньовічні бугурти, двобої на мечах і алебардах, лунала автентична музика, готуватились смачні страви за старовинними рецептами. Крім того, кожен учасник фестивалю зміг взяти участь в середньовічних забавах і танцях, постріляти з лука та арбалета, долучитися до майстер-класів, придбати оригінальні речі на ярмарку. А у вечірній час небо спалахнуло від фаєр-шоу. На два дні середньовічна містерія заполонила не тільки територію замку, а й всіх учасників.
18 травня в Ужгороді на площі Театральній відбувся мітинг-реквієм до 70-ї річниці депортації кримських татар. Хвилиною мовчання пом’янули загиблих кримських татар. Запалили свічки, виклавши їх у символічний для татар знак. На площі також можна було ознайомитися з інформацією, фото і малюнками, які нагадували про трагічні для кримчан події 1944 року. В історії цей день ще називають „кримським геноцидом”.
18 травня в Іршаві у залі районного будинку культури відбувся щорічний звітний концерт дитячої хореографічної студії будинку дитячої творчості „Black Angels” під керівництвом Юрія Буряса. Такий захід, під назвою „Танцювальний зорепад”, проводиться вісім років поспіль для популяризації мистецтва серед молоді. Родзинкою свята стало виконання патріотичного танцю „Україно, вперед”.
21 травня в Берегово біля Закарпатського угорського інституту відбувся урочистий захід в знак 311-річниці визвольної боротьби під очолюванням Ференца Ракоці ІІ. За ініціативою організації Pro Cultura Subcarpathica подібний захід проводиться вже третій рік поспіль. Його мета – збереження культурних традицій. Перед відкриттям заходу присутні вітали куруців із Варієва, які приїхали на возі та були вбрані у військові костюми минувшини, після чого прозвучали вітальні промови президента угорського інституту Ілдики Орос, генконсула Берегівського консульства Угорщини Іштвана Товта та інших запрошених гостей. Берегівчани могли побачити невелику виставу символічного підняття прапора, також присутнім дарували хороший настрій народні пісні і танці.
22 травня в Ужгороді біля пам’ятника Кобзареві, у день поховання Т. Шевченка на Чернечій горі побіля Каневу, який вважається Днем захисту України та українства, активісти Закарпатського обласного Майдану організували Молитву за Україну та майданівське віче.
28 травня в рамках святкування 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка у будинку Філософського факультету Університету ім. П. Й. Шафарика в Кошицях було відкрито меморіальну дошку, присвячену українсько-словацьким літературним взаєминам цих двох велетнів слов’янського світу. На дошці, виготовленій художником Яном Радванським, є портрет обох вчених, а між ними уривок із „Послання” Шевченка Шафарикові: „Слава тобі, Шафарику, во віки і віки, що звів єси в одне море слов’янськії ріки”. Ініціатором вшанування пам’яті Т. Шевченка було Генеральне консульство України у Пряшеві. Почесне консульство України у Вранові-над-Топлею та Університет ім. П. Й.Шафарика в Кошицях. В урочистому відкритті дошки брали участь високі представники міста, краю, вищих учбових закладів, культурних організацій, дипломатичних представництв та інші поважні гості, представники засобів масової інформації.
28 травня у с. Велятино на Хустщині під девізом „Діти України за мир” пройшов фестиваль вишиванки, який вже став традицією, адже проводиться вдруге. Чимало мешканців села, вбраних у вишивані сорочки, серед яких були учні школи та їх батьки, вчителі та гості села зібрало разом таке гарне свято. Завітали на фестиваль й голова Хустської райдержадміністрації Іван Рогач, голова районної ради Василь Губаль, завідувач районного методичного кабінету управління освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Юлія Прокопів та гості з Румунії: директор повітового центру розвитку й популяризації традицій Фелічіан Поп та генеральний секретар Союзу українців у Румунії Любов Горват. Розпочалося свято з демонстрації на шкільному подвір’ї виставки вишиванок, які збереглися з давніх-давен. Цікавим було те, що вчитель школи приготувала красиві торти у вигляді української вишиванки.
Ініціатором вже традиційного фестивалю є директор Велятинської ЗОШ І-ІІІ ст. Жанна Микитюк. Присутні на заході не тільки демонстрували українське вбрання, але й утворивши символічний живий ланцюг вишиванок, розгорнувши державний прапор, урочисто заспівали гімн України.
28 травня в Середнянській дитячій школі мистецтв Ужгородського району відбувся ХІІ обласний конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського „Моя весна”. Конкурс відкрили заступник начальника обласного управління культури Іван Канюка та поет Василь Густі, який розповів про нашого земляка – українського поета, журналіста, громадського діяча із села Ірляви. Іван Ірлявський (Іван Іванович Рошко, 1919 – 1942) – один із когорти активних будівничих Карпатської України і творців Соборної України. У конкурсі взяли участь більше 50-ти виконавців. Учасники змагалися у номінаціях „Проза”, „Поезія”, „Гумор”, „Власна творчість”. Подяки за участь у конкурсі отримали Галина Куштан, Ангеліна Угрин та Катерина Глюдзик. „Диплом І ступеня” у номінації „Гумор” – Володимир Шікало. Справжнім відкриттям фестивалю став виступ вихованця Ужгородського коледжу культури і мистецтв Леоніда Пукаса. Цьогорічний конкурс приємно вразив надзвичайно сильним складом учасників, які високою виконавською майстерністю та вдало підібраним матеріалом, посіяли надію на хороші перспективи в майбутньому. Після закінчення конкурсної програми та нагородження переможців члени журі і організатори конкурсу вшанували пам’ять Івана Рошка (Ірлявського), поклавши квіти до його меморіальної дошки у селі Ірлява.
31 травня в центрі міста Мукачева ввечері відбувся святковий парад випускників, який завершився святковим вальсом. Мукачівські випускники танцювали прощальний вальс. Загальна кількість випускників у Мукачеві – 563. Цьогоріч 39 випускників претендують закінчити навчання із золотою медаллю, 11 – зі срібною.
В травні побачила світ особлива збірка закарпатського поета Василя Густі „Зоря Біло вежі”. У Книзі багато віршів різних періодів, починаючи з ранніх і завершуючи написаними зовсім недавно. Тут є нові драматичні поеми і прекрасна лірика.
В травні Ужгороді побачила світ книжка Михайла Врабеля „Русскій соловей. Угро-русски народны співанки”. Під однією твердою палітуркою подано репринтне відтворення обох пісенних збірок видатного фольклориста, а між ними уміщено прижиттєву рецензію майбутнього академіка В. Перетца на „Руського солов’я”. Сучасну публікацію профінансувала Наталія Гаттас у пам’ять про своїх предків. Екземпляри для репринтного копіювання взято з Центральної бібліотеки Нью-Йорка. Ідею же перевидати саме М. Врабеля подав американським землякам Іван Петровцій.
В травні в Мукачеві відбувся творчий звіт колективів міського Будинку культури. Учасники не тільки звітували їхню працю протягом року, але і намагалися створити хорошу атмосферу. Послухати та побачити виступи творчих колективів прийшло чимало шанувальників мистецтва. Учасниками концерту стали вже добрі відомі всім колективи. Відкрив концерт хор „Ліра” з піснею на слова Тараса Шевченка „Думи мої”. „Руснаки” виконали пісню на честь Небесної сотні. Щирими були всі: і учасники, і глядачі, які отримали від виступів задоволення.
В травні в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбувся концерт „Україні з любов′ю”. Ініціаторами концертної програми виступили самі вихованці закладу. Вони підтримали свою рідну країну і висловили свою шану – творчістю. В основі концерту – народні танці та пісні, пісні українською та вірші українських поетів. Загалом зо два десятки номерів. Головні герої – найкращі вокалісти та танцівники. Вони зазначили: в такий скрутний період кожен, від малого до великого, повинен підтримати свою державу. Підтримати хто як може. Свою підтримку вихованці називають радше моральною і психологічною. Кажуть, зараз як ніколи потрібно підтримувати і пропагувати українську творчість.
В травні „Культурні” закарпатці з робочим візитом відвідали Львівщину. Там проводився міжобласний семінар-практикум директорів районних і міських Народних домів та Будинків культури Львівської та Закарпатської областей. В числі його учасників 23 представники нашого краю. Ініціатором проведення семінару виступив Львівський державний обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи (директор Роман Береза) за організаційної підтримки управління культури Закарпатської облдержадміністрації (начальник Юрій Глеба) та Обласного організаційно-методичного центру культури (в.о. директора Ганна Дрогальчук). Урочиста й дуже тепла зустріч делегації Закарпатської області та Львівщини відбулася на кордоні Воловецького та Сколівського районів.
В травні в Києві у Музеї книги і друкарства діяла виставка до 75-ліття проголошення Карпато-Української держави „Карпатська Україна: на світанку свободи”. Їі підготували науковці музею Хемій М., Гринько М. та Палій Д. на основі фондів – власних, Бібліотеки ім. О.Ольжича, Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка та приватних архівів – родини Климпушів, народного депутата двох скликань С. Аржевітіна, істориків С. Федаки та Р. Офіцинського. Подія викликала щирий інтерес у відвідувачів, адже для багатьох тема Карпатської України була маловідомою. Завдяки історичним документам, світлинам, збірникам пісень, періодичним виданням та книгам спогадів, які експонувались в рамках виставки, гості мали можливість дізнатись більше про події 1938-1939 рр.
В травні у Виноградові відбулися травневі дні музики. Цей традиційний фестиваль у Виноградові проводиться на честь видатного угорського композитора Бейли Бартока, який у травні 1892 року дав свій перший публічний концерт у Севлюші – місті свого дитинства. Цього разу в рамках музичних днів травня відбулося відкриття кімнати-музею Б. Бартока, а видатна закарпатка — піаністка Етелла Чуприк виступила з концертом перед виноградівською публікою.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.