Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2013 - липень

Зважаючи на роль християнської церкви в утвердженні духовності, розвитку культури, традицій та єдності усіх людей, незалежно від національної чи релігійної приналежності та на підтримку ініціативи глав християнських конфесій України, відповідно до Указу Президента України № 34/2013 у всіх регіонах країни та Закарпатті відзначили 1025-у річницю Хрещення Русі. В області тривали просвітницькі, культурні, освітні заходи, що мали на меті об’єднати представників різних конфесій навколо визначної дати для історії українського народу. Так, було проведено тематичні бесіди у школах, святкові концерти, науково-практичну конференцію „Міжетнічна та міжконфесійна толерантність як чинник консолідації українського суспільства: досвід Закарпаття”  за участі представників різних релігійних громад. В приміщенні облдержадміністрації пройшли урочисті збори, присвяченні 1025-й річниці Хрещення Київської Русі. У районах області відбулися зустрічі за участі представників різних конфесій, освячення пам’ятних знаків з нагоди відзначення річниці хрещення Київської Русі. 28 липня у храмах області пройшли святкові богослужіння до дня Хрещення Київської Русі.

 

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

 

5 липня в м. Ужгород на сцені обласної філармонії за підтримки Генерального консульства Угорщини в Ужгороді відбувся виступ Угорського державного народного ансамблю. Угорщина приділяє особливу увагу західноукраїнському регіону як своєму безпосередньому сусіду. Своєю виставою Угорський державний народний ансамбль не лише розважав глядача, але й показав, що танці і пісні наших народів мають чимало спільних рис та хореографічних елементів.

6 липня в м. Ужгороді в концертному залі обласного палацу дитячої та юнацької творчості „Падіюн” пройшов концерт Чеського молодіжного камерного ансамблю з Праги. Концерт відбувся під патронатом Генерального консула Словацької Республіки в м. Ужгород п. Янки Бур’янової у рамках міжнародного фестивалю молодіжних оркестрів та хорів „Шенгенський полуднік”.

6 липня в м. Берегово у залі „Естергом” (Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ) відбувся концерт хору ім. Вендела Хусича (Угорщина). У програмі – світові твори, духовна музика, а також обробки угорських народних пісень.

21 липня в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Ю. А. та Є. Шерегіїв на завершення 67-го театрального сезону відбулась прем’єра вистави „Трамвай „Жадання” за п’єсою відомого американського драматурга Вільямса Теннессі „Трамвай „Бажання”. Постановник вистави – відомий київський режисер, заслужений діяч мистецтв України Сергій Архипчук. Художнє оформлення здійснювала заслужений діяч  мистецтв України Емма Зайцева, концертмейстер – Галина Буланова, балетмейстери – Тарас Гамага та Дмитро Сньозик, музичне оформлення – Надія та Микола Петрунь, помічник режисера – Наталія Петрила. Над втіленням образів героїв вистави „Трамвай „Жадання” напружено працювали  актори театру: Михайло Фіщенко, Тарас Гамага, Катерина Якубик-Гамага, Оксана  Карпович, Кароліна Білак, Олександр Мавріц, Юрій Шкляр, Василина Грицак,  Вікторія Варга, Степан Барабаш, Дмитро Сньозик, Юрій Мочарко, Олена Сайдулаєва та інші.

26 липня в м. Ужгороді, у рамках святкування 1025-ї річниці Хрещення Київської Русі, у внутрішньому дворику Ужгородського замку відбувся концерт. Мистецький захід відвідали шанувальники духовної музики, серед яких були, зокрема, представники влади і духовенства. Композиції виконували академічний камерний хор „Кантус” та заслужений академічний Закарпатський народний хор. Концерт став яскравою мистецькою кульмінацією святкування в області річниці хрещення Київської Русі.

27-28 липня у c. Чинадієво Мукачівського району в замку Сент-Міклош відбувся благодійний концерт „Мистецтво заради збереження культурних пам’яток”, в якому взяли участь київські гості: композитор, піаніст-віртуоз Максим Шоренков, фронтмен рок-групи „Без обмежень”  Сергій Танчинець, гітарист та композитор Ігор Рибар.

 

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

9-10 липня бібліотеки Закарпаття взяли участь у міжрегіональному ярмарку і конференції „Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє”, що проходили у Львові. Серед представлених 21 експозицій українських бібліотек було 5 книгозбірень із Закарпаття, а саме: Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка, Виноградівська центральна районна бібліотека, Перечинська центральна районна бібліотека, Іршавська центральна районна бібліотека та Свалявська центральна районна бібліотека. Відвідувачі та учасники події особисто спілкувалися з представниками бібліотек та переглянули запропоновані презентації. Також у програмі було передбачено низку конференцій, які відбувалися в шести малих групах. Зокрема, Закарпатська ОУНБ ім. Ф. Потушняка презентувала проект „Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування”, метою якого було ознайомлення з основними засадами електронного урядування та вироблення практичних навичок у користуванні електронними послугами. Крім представлених проектів закарпатські бібліотекарі презентували культуру краю, щиро частували домашнім вином та випічкою.

11 липня в м. Мукачево у читальній залі міської книгозбірні відбулася презентація нової книги Володимира Маслова „Материя чувств”, яка зібрала шанувальників його таланту. Поет ділився з присутніми своїм розумінням таких понять як простір, час, почуття, думки. Чудовим подарунком для автора став виступ поетеси Валентини Кушнір, яка презентувала йому вірш-посвяту та виступ поета Богдана Сливчука, який переклав на українську мову один із російськомовних віршів поета. Окрасою вечора стали пісні на слова В. Маслова та музику М. Герца у виконанні Марії Іванці („Осінь у місті”, „Наше місто”), Олександра Дулішковича („Любовь как облако”, гімн „Фішер-Мукачево”) та В’ячеслава Журавльова („Ночь без тебя”, „Маме”).

13 липня в Ужгороді відбувся вечір „Тендітна музика і поезія”. На заході в ужгородській організації Фундація регіональних ініціатив, яка є організатором події, звучали вишукана поезія та прониклива музика. Участь у святі поезії та музики брали авторки з Ужгорода й Мукачева – Катя Мучичка, Кароліна Бундаш, Ольга Козак. Музичну складову забезпечили гості – киянка-піаністка Катерина Почапиньська, яка виконувала власні пісні, а також музиканти з чопського гурту „Цедра”.

15 липня в м. Ужгород у читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відомий правозахисник Тетяна Монтян презентувала власний переклад книги професора університету Індіани, лауреата Нобелівської премії Елінор Остром – „Керування спільним”.  На основі праці американської економістки, яка п’ятдесят років писала книгу, правознавець розповіла про власність та майнові права в Україні.

16 липня в м. Ужгород у приміщенні облдержадміністрації відбувся брифінг, на якому начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю В. Дупелич розповів про реалізацію Програми підтримки видання творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню на 2012 – 2014 роки. . Цьогоріч на видання творів місцевих авторів, поповнення книжкового фонду бібліотек передбачено 700 тисяч гривень. За рахунок коштів обласного бюджету вийшли друком рукописи Василя Горвата „Пікнік на узбіччі як дзеркало нової епохи”, Андрія Дурунди „Сім янголів затрубили…”, Людмили Кудрявської „Азбука природы”, Василя Кузана „Все по 14 копійок, або Сонетний двір”, Петра Сови „Седые замки повествуют”, Володимира Фединишинця „Бранці лісу”, Вікентія Шандора „Історія Закарпаття” (у трьох книгах) та Василя Шкірі „Таємниця смерекового лісу”. Крім цих видань, готують до друку повноколірне науково-популярне видання „Закарпаття. Перлина в центрі Європи”, яке представить широкій громадськості історію і сьогодення Закарпаття. Також під час брифінгу відбулася презентація збірника архівних документів і матеріалів „Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1945 рр.”, яку презентував її упорядник Олексій Корсун. Це перша спроба систематизувати основні архівні документи радянських урядових та керівних органів державної безпеки, внутрішніх справ, військового командування 4-го Українського фронту, на підставі яких фронтові органи НКВС і підрозділи військової контррозвідки „Смерш”, а пізніше – МДБ та МВС, провели у 1944-1946 роках депортаційні акції проти частини населення Закарпатської України. До збірки „Закарпатські угорці і німці…” ввійшли унікальні документи, які зберігались або ж зберігаються у центральних архівах Російської Федерації. Значна частина документів – матеріали з архівних фондів СБУ та МВС у Закарпатській області, Державного архіву області, а також з приватних архівів.

23 липня в рамках програми „Бібліоміст” у м. Рахів бібліотекарі Закарпаття приймали групу колег з Івано-Франківщини. Мета зустрічі – обмін досвідом по впровадженню нових послуг у діяльність бібліотек. Базою зустрічі стала Рахівська центральна районна бібліотека. Колеги з Прикарпаття – директори обласних та центральних районних, міських бібліотек використали зустріч із закарпатськими колегами, щоб накреслити дальші плани співпраці, активізувати обмін досвідом та лекторами Регіональних тренінгових центрів. Про бібліотечне Закарпаття, успіхи та проблеми розповіла гостям директор Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка Людмила Григаш. Гості відзначили чудовий матеріальний стан центральних бібліотек, сучасний дизайн та оформлення, креатив в організації просвітницьких заходів, спрямованих на інформаційне забезпечення місцевих громад. Під час зустрічі були обговорені і проблеми, що виникають на місцях, а також пошук шляхів їх вирішення. Зустріч завершилася у робочому кабінеті голови Рахівської райдержадміністрації Дмитра Андріюка. Розмова точилася навколо питань співпраці з владними структурами для сприяння розвитку місцевих громад.

       24 липня в Ужгороді, у рамках прес-конференції фахівців обласної організації Національної спілки краєзнавців, які розповіли, з чим підійшли до 1025-річчя хрещення Київської Русі, відбулася презентація книжки Сергія Федаки, що вийшла під егідою Закарпатської обласної організації Національної спілки країзнавців – „З історії християнства на Закарпатті”.  У книзі проаналізовано конфесійне різноманіття християнства на Закарпатті. У подібному переліку – близько 40 позицій. Послідовно розглянуто історію і сьогодення конфесій. У кожному розділі подається спочатку історія відповідної конфесії, основні її віхи, потім – біографії очільників, нариси про окремі храми. Книга цікава для туристів, корисною буде і для журналістів та усіх інших, хто цікавиться історією та сьогоденням нашого краю, його релігією.

24 липня в м. Мукачево на базі центральної районної бібліотеки було проведено історичну годину, присвячену 1025-й річниці Хрещення Русі. На заході були присутні заступник голови Мукачівської райдержадміністрації Оксана Біров, начальник відділу культури  Марія Лешко та працівники бібліотек-філій району. Для присутніх було проведено бібліографічний огляд літератури, присвячений історії християнства в Київській Русі, було продемонстровано документальний фільм „Сказання про Хрещення Русі”.

25 липня в м. Виноградів двір одного з ресторанів перетворився на театральну сцену. Лунала жива музика, звучали веселі вірші та дотепні жарти. Саме так проходила театралізована презентація книги кулінарних рецептів „Фіномшаг по-севлюськи”. Книгу підготувала та оформила Ольга Тіводор. Допомагали їй досвідчені кухарі Святослав Гал та Михайло Нодь, літературною частиною опікувався поет-гуморист із Королева Михайло Чухран. За задумом авторки, улюблені народом страви у книзі представляли герої виноградівського фольклору Мішко-бачі та Сільвіка. На презентації ці персонажі ожили, щиро вітали всіх гостей та учасників, а Сільвіка навіть устигла вийти заміж за файного легіня Іштванка. Саме сюжет сільського весілля ліг в основу дійства, на якому були збережені народні традиції.

У липні в м. Ужгород у видавництві „Ґражда” вийшла друком праця відомих науковців Любомира Белея та Марії Чіжмарової „Особові імена в українсько-словацькій міжмовній комунікації: українсько-словацький та словацько-український словники особових імен”. Книга була рекомендована до друку Науковою радою НДІ україністики імені М. Мольнара та „Словацькими мовознавчими студіями”. У пропонованому виданні, окрім власне словникової частини (українсько-словацький словник особових імен та словацько-український словник особових імен), розглянуто окремі аспекти специфіки пропріальної лексики, що мають, на думку авторів, визначальний вплив при їх передачі засобами чужої мови.

У липні в м. Ужгород у видавництві „Ґражда” вийшла друком спільна праця Петера Зубка (Словаччина) та Михайла Приймича (Україна) „Кошицька та Ужгородська катедри” українською, словацькою та англійською мовами (у книжковому та буклетному варіантах). Видання здійснене в рамках однойменного проекту, що реалізовувався за фінансової підтримки Європейського Союзу (Програма прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна). У процесі підготовки праці до друку доклали чимало зусиль як редактори і перекладачі Ярослав Джоґаник, Михайло Приймич, Артур Бубневич, Михайло Сирохман, Світлана Мегела, Наталія Ребрик. Дизайн видання розробила Корнелія Коляджин.

 У липні  в Ужгороді відбулася прес-конференція фахівців обласної організації Національної спілки краєзнавців, які розповіли, з чим підійшли до 1025-річчя хрещення Київської Русі. Також на  прес-конференції  була презентувана книжка Сергія Федаки, що вийшла під егідою Закарпатської облорганізації Національної спілки країзнавців – „З історії християнства на Закарпатті”.  У книзі проаналізовано конфесійне різноманіття християнства на Закарпатті. Послідовно розглянуто історію і сьогодення конфесій. У кожному розділі подається спочатку історія відповідної конфесії, основні її віхи, потім – біографії очільників, нариси про окремі храми.

 

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

 

7-14 липня в Ужгороді з ініціативи монахів-капуцинів із Стрітенського монастиря візантійського обряду розпочалась Eikonon schole – Перший рівень іконописної школи. Метою Школи є вивчення та практикування іконопису в середовищі життя ікони. Програма курсу поєднує в собі ознайомлення з сакральними пам’ятками Закарпаття, теоретичні лекції з історії церковного мистецтва та візантійської богослужбової традиції. За задумом організаторів, школа включала чотири рівні. Кожен учасник протягом семи днів писав ікону, а в останній день відбулося вручення Сертифікатів школи владикою Міланом (Шашіком), єпископом Мукачівським. 

18 липня в Ужгороді в галереї „Ужгород” відкрилася персональна виставка живопису художниці Олени Кондратюк „Карпатські сни”. Виставка об’єднала понад 30 робіт художниці останніх кількох років, вона стала своєрідною презентацією власного бачення Карпат мисткинею.

18 липня у м. Мукачево у міській картинній галереї відкрилась перша виставка ужгородської художниці Лесі Приймич. До експозиції виставки увійшло 45 творів, які найяскравіше представляють етапи творчості автора, а саме сакральні та квіткові композиції, пейзажі та тематичні картини.

У липні в Ужгороді митець Сергій Глущук відкрив художнє ательє, про яке мріяв уже багато років. У місті є кілька художніх салонів, галерей, де проводяться виставки, можна придбати твори мистецтва, але не було закладу, де художник безпосередньо зможе працювати із замовником. Художник хоче відродити старі традиції, коли митці писали з натури портрети замовників, виконували тематичні роботи, спілкувалися. Відвідувачі матимуть можливість ознайомитися з роботами художника, що будуть там представлені. А це портрети, натюрморти, пейзажі, тематичні полотна, абстрактні композиції тощо.

У липні в Ужгороді вийшов друком новий каталог робіт художниці Емми Левадської „Карпатський гомін”. До видання увійшли роботи, створені за останні 3 роки. Роботи обирали за результатами персональної ювілейної виставки, яка відбулась минулої осені. Під однією обкладинкою каталогу розмістились не тільки роботи-витинанки, але і графічні твори, і взірці писанкарства. Фінансування видання каталогу забезпечило обласне управління культури. Всього було видано 200 примірників.

 

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.

ТУРИЗМ

 

1-10 липня у с. Подобовець Міжгірського району відбувся традиційний фестиваль субкультур „Шипіт”. „Пік” фесту припав на 6-7 липня: в ніч на Івана Купала усі учасники фесту конструювали кількаметрову ватру, біля якої, запаленої проти ночі, водили хороводи, співали пісні і демонстрували чудеса фаєр-шоу. Серед гостей свята: українці з різних куточків країни, а також відвідувачі з Польщі, Росії, Білорусі тощо. 

4-7 липня в м. Кошице на 12-му фестивалі „Світова зустріч словаків у світі”, присвяченому 1150-літтю приходу на територію Словаччини святих Кирила і Мефодія, 20-літтю заснування Словацької Республіки та 150-літтю заснування „Матиці словацької” крім численних колективів зі Словаччини, виступили й словацькі самодіяльні вокальні, танцювальні і музичні колективи із США, Канади, Чехії, Австрії, Сербії, Болгарії, Угорщини, Румунії та України. Україну представляв словацький самодіяльний колектив „Ліптаки” із Великого Березного, який у суботній гала-програмі з великим успіхом виконав віночок словацьких народних пісень із краю своїх предків.

6-12 липня в Ужгороді у галереї „Look Studio” відбулась презентація арт проекту „Унгварські Бермуди”. Літературно-мистецьку акцію, яка об’єднала  виставку картин і фото, літературні читання та акустичну музику організувало молодіжне творче об’єднання „Біла ворона”. Це третя акція неформального об’єднання, яке в артпросторі Ужгорода існує вже близько року. Артоб’єднання має свого куратора – поетесу Марію Хімич з Житомира, яка підтримує і допомагає творчо зростати поетам „Білої ворони”. У проекті „Унгварські Бермуди” взяло участь  близько 30 учасників. Підтримати ужгородських поетів та художників приїхали колеги з Івано-Франківська, Чернівців, Києва, Мукачева та Берегова, а саме Віталій Попович, Марія Максимець, Мар’яна Бойко,  Оксана Онофришин, Сашко Мельник  та Юлія Черевко. Літературний бік ужгородського бермудського трикутника представляли Йосип Вільшанський та Вероніка Петрова.

7 липня у рамках акції „Відкриті екскурсії Ужгородом” ужгородцям і гостям розказали про основні події та визначні постаті і ознайомили з історією будинків у старому центрі міста, які пов’язані з греко-католицькою общиною. Екскурсія була нетипова. В першій частині екскурсанти гуляли по історичному центру міста над Ужем, а в другій для них було організовано екскурсію по Кафедральному собору. Екскурсію провів Сергій Пецканич, штатний екскурсовод Собору.

 7 липня в с. Поляна (урочище „Красний”) Свалявського району сьомий рік поспіль відбувся фестиваль мінеральної води „Сила життя – у джерелах Карпат!”. Участь у святі взяли голова облдержадміністрації Олександр Ледида, заступник керівника краю Іван Качур, очільник Свалявського району Іван Дрогобецький. На фестивалі презентували продукцію місцевих виробників мінеральної води, рекреаційні можливості санаторіїв Свалявщини

7 липня у с. Лумшори Перечинського району у туристичному комплексі „Мисливська садиба” під час купальського святкування гостей з України, Росії, Чехії розважали фольклорні колективи, виготовлялися опудала головних персонажів свята – Купала і Марени, увечері учасники свята стрибали через купальське вогнище, були й пошуки цвіту папороті. Під час народних гулянь дівчата сплели рекордний для України вінок з польових квітів – завдовжки 400 метрів.

11-14 липня в Ужгороді відбувся традиційний фест Goral Music Avia Bike Ukraine 2013. В Закарпаття з’їхалися байкери з України, Росії та інших країн Європи. У програмі свята відбувалися: парад по місту в костюмах Римської імперії (гладіатори, легіонери, Цезарі, Сенатори, наложниці і Клеопатри), виступи каскадерів, показ авіатехніки (аеропорт м. Ужгорода), традиційний бограш, бик на вертилі, фронтові 50 крапель від організаторів фестивалю, проведення конкурсів, нагородження найяскравіших від генерального спонсора. Пройшли концерти музичних гуртів „KISS” (м. Будапешт), „The RASMUS” (Фінляндія), „Мамульки БЕНД” (м. Москва). Закрив фестиваль святковий салют.

12 липня в Ужгороді в корчмі-музеї „Деца у нотаря” відбувся вже традиційний фестиваль гумору і сатири „Карпатський словоблуд-2013”. Цьогоріч фестиваль постав  у зовсім іншому форматі. Акцент робився на музичні сценки. Самі ж глядачі стали учасниками шоу-програми. Учасниками  свята були гумористи не лише з різних куточків Закарпаття, а й зі Львова та Івано-Франківська: Михайло Чухран, Василь Маровді, Юрій Мельник, Андрій Дольчинець, Павло Чучка (молодший), Іван Кешеля та ін. Цьогорічний фестиваль був  особливим ще й тим, що, крім закарпатських фіґлярів, глядачів веселив одеський шоу-гурт африканського походження „Блек старс”, який виконав відомі пісні „Червона рута”, „Хуторянка”, „Смерека” тощо.

12 липня у с. Нижнє Селище Хустського району відбувся восьмий традиційний фестиваль „Селиська співанка”. Організатори фестивалю, подарували гостям свята якісну музику та різноманітний відпочинок зі спортивними змаганнями з волейболу та футболу, народними забавами, ігровим майданчиком та лотереєю.  На святі звучали закарпатські мелодії від „гудаків” району та області, запальні „8-ий день” (м. Львів), неординарні „Георгій Делієв та Майстер-клас” (м. Одеса), гарячі „Гражданин Топинамбур” (м. Дніпропетровськ), ніжні „Di grine kuzine” (м. Берлін) та енергійні „Hudaki Village Band” (c. Нижнє Селище). Вперше на святі зібралися вуличні артисти, які протягом дня дарували свої емоції в різних куточках фестивального майданчика.

14 липня в с. Кострино Великоберезнянського району відбувся IV обласний фестиваль народного мистецтва „Лемківська ватра-2013”. У рамках фестивалю відбулися виставки творів декоративно-прикладного мистецтва народних умільців із Великоберезнянщини та Перечинщини, а також концертна програма за участі закарпатських, тернопільських, івано-франківських, львівських, словацьких, та польських колективів художньої самодіяльності.

27 липня у смт. Середнє Ужгородського району пройшов фестиваль духовної пісні. Виступи учасників були різноманітні – серйозні та веселі, короткі та довгі. Учасники дійства у своєму виступі акцентували увагу на вокал, музичний супровід, на акторську майстерність та духовне наповнення номера.

28 липня в Ужгороді в рамках „Відкриті екскурсії Ужгорода” пройшла наступна безкоштовна екскурсія, яка відкрила нові, невідомі для більшості ужгородців, а тим більше – гостей міста, сторінки з життя Ужгорода. Цього разу розмова йшла про одну з найвидатніших постатей з минулого Срібної Землі – Авґустина Волошина і апогей його діяльності, відомий під назвою Карпатська Україна.

28 липня в Ужгороді відбулось традиційне свято „перегонів Ужем” – „Ужгородська регата-2013”. Цьогоріч участь у регаті взяли 15 імпровізованих суден. Нинішня регата вперше за 3 роки свого існування відзначилась приємним нововведеням – наявністю пасажирського судна: бажаючих  здійснити „сплав” Ужем, але не на конкурсних засадах, а як пасажири, перевозив „корабель” „Михаїл Свєтлов”. Загальний „забіг” усіх суден у підсумку склав близько години – саме стільки часу знадобилось, щоб до фінішу з моменту старту дістався останній з екіпажів. Через мілководдя – Уж у цю пору року звично міліє, і цей фактор значно утрудняв командам можливість вільного безперешкодного пересування – учасникам доводилось подекуди судна штовхати, а деякі відрізки ріки долати пішки.

28 липня у смт. Воловець усьоме відбувся фестиваль коломийки „Дзвінкі перлини Верховини”. Сюди з’їхалися виконавці народних пісень та мелодійних віршованих рядків із усього Закарпаття, щоб позмагатися в конкурсі на краще виконання коломийок, а також із півтисячі туристів, щоб послухати автентичні мелодії, скуштувати верховинських страв та просто відпочити. Свято розпочалося урочистою ходою святкової колони. Після чого на сцену виходили колективи виконувати народні пісні. Усі коломийки, які звучали цього дня, створені десятки, а то й більше років і передаються верховинцям із покоління в покоління. Цьогоріч перше місце виборов народний родинний ансамбль „Русинка” села Іванівка Рожнятівського району Івано-Франківської області. Друге місце отримав народний фольклорний ансабль „Іршава” Іршавського районного будинку культури (керівник – заслужений працівник культури України Надія Мельник-Гудь). Третє місце присудили фольклорному колективу „Солочинські гудаки” Свалявського району (керівник – Сергій Шпортень). У рамках фестивалю відбулась виставка робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва та народних художніх промислів населенних пунктів району. Гості фестивалю мали можливість ознайомитися з самобутнім мистецтвом краю, що там ще збереглось. А це вишивка, бісероплетіння, різьба по дереву, живопис. Родзинкою культурно-мистецької акції цьогоріч був виступ відомої співачки Наталії Валевської.

У липні в Ужгороді в обласному організаційно-методичному центрі культури відбувся міжобласний семінар-практикум для працівників культури Чернігівщини. Це не випадково, адже Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури у 2011 році виборов друге місце на Всеукраїнському огляді-конкурсі центрів народної творчості та культурно-освітньої роботи. У роботі семінару взяли участь директори районних будинків культури, керівники народних самодіяльних колективів та директор Чернігівського обласного навчально-методичного центру культури і мистецтв Надія Заваліна з працівниками. Учасники обмінялися досвідом роботи, обговорили нагальні проблеми в галузі культури та шляхи їх вирішення. Гості мали нагоду ознайомитися з експонатами обласного музею аматорського мистецтва Закарпаття, який створений у 2010 році з ініціативи директора Центру Володимира Рудейчука, відвідали Закарпатський обласний музей народної архітектури та побуту, Закарпатський краєзнавчий музей, де  спілкувалися з начальником управління культури облдержадміністрації Юрієм Глебою. У рамках візиту вони побували у селі Кам’яниця Ужгородського району, де ознайомилися з досвідом роботи працівників будинку культури села (директор Віра Стегура). У місті Берегово учасники семінару вивчали досвід роботи клубних закладів національних меншин Берегівського району, подивились концерт художньої самодіяльності, що залишив незабутні враження від колоритних запальних угорських танців. На завершення візиту, наступного дня, вони зустрілися із працівниками культури Тячівщини, ознайомились із роботою Тячівського районного будинку культури (директор Василь Барановський), що 2009 року за результатами обласного огляду-конкурсу районних та міських будинків культури і методичних центрів був визнаний найкращим.

 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день