Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2024 - серпень

23 серпня в Ужгороді, до Дня Державного Прапора, урочисто підняли стяг на найвищий флагшток Закарпаття. Національний прапор на площі Богдана Хмельницького підняв десятирічний Владислав, син полеглого захисника Юрія Щобака з Ужгородщини. Батько хлопчика загинув у квітні 2022 року в боях  під Луганськом. В урочистостях з нагоди державного свята взяли участь керівники області, міста, військовослужбовці, правоохоронці, духовенство, представники дипломатичних місій країн ЄС у регіоні, а також делегація Люблінського воєводства, мешканці та гості Ужгорода. Разом вони хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв, які віддали свої життя, щоб український прапор здійнявся над кожним звільненим українським містом і селом.

23 серпня в Ужгороді в атріумі будівлі обласної ради керівники області відзначили закарпатських діячів літератури та мистецтва, які своїм талантом, працелюбністю та відданістю покликанню збагачують наше суспільство, духовно наповнюють його та надихають на нові звершення. Цьогоріч відбулося уже двадцять восьме вручення п'яти обласних премій у галузі літератури та мистецтва.

Лауреатами премії ім. Д. Задора у галузі музичного та виконавського мистецтва стали: у номінації „Соліст, дует, тріо” – соліст КЗ „Закарпатська обласна філармонія” закарпатської обласної ради, заслужений артист України Олександр Садварій; у номінації „Художній колектив” – народний аматорський оркестр народних інструментів КЗ „Виноградівський міський будинок культури”, керівник Віктор Марушка. „Музикознавець” – артист оркестру КЗ „Заслужений академічний Закарпатський народних хор” Закарпатської обласної ради Шандор Шрайнер.

Дипломи лауреатів премії ім. Федора Потушняка у галузі літератури вручили: у номінації «Проза» – Василю Гребі, письменнику, за книгу «Висоти»; у номінації «Поезія» – Олені Пекар, письменниці, за книгу «Симфонія життя»; у номінації «Драматургія» – Василеві Андрійцю, заслуженому працівнику культури України, за п’єсу «Зрада»; у номінації «Література для дітей» – Ользі Куждіній, письменниці, за книгу «Детективна агенція „САМ” в Ужгороді»; у номінації «Художній переклад» – Ганні-Олександрі Козоріз за переклади творів польських письменників, опублікованих у виданні «Між Карпатами і Татрами», вип. 36 та 39.

Дипломами лауреатів премії ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв у галузі театрального мистецтва відзначили: у номінації «Режисерсько-постановочна група» – режисерсько-постановочну групу Закарпатського академічного обласного театру ляльок (за постановку вистави «Останнє Туреня» за п’єсою О. Гавроша); у номінації «Актор» (за найкраще втілення сценічного образу) – Степана Барабаша, заслуженого артиста України, артиста драми, провідного майстра сцени Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Ю.А. та Є. Шерегіїв (за роль Волтера у виставі «Солодка помста» за п’єсою Д. Черчиля); у номінації «Акторка» (за найкраще втілення сценічного образу) – Ганну Яремчук-Бобало, артистку драми Закарпатського обласного театру драми та комедії (за роль Опал Кронкі у виставі «Божевільна комедія» за п’єсою Дж. Патріка «Всі люблять Опал»; у номінації «Актор/Акторка» (за найкраще втілення сценічного образу у виставі для дітей) – Дмитра Ємеця, актора Закарпатського академічного обласного театру ляльок (за роль Туреня у виставі для дітей «Останнє Туреня» за п’єсою О. Гавроша).

Преміями ім. Й. Бокшая та А. Ерделі у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва нагородили: у номінації «Живопис» – Лесю Приймич, художницю-живописицю, членкиню Закарпатської організації Національної спілки художників України (за твір «П’єта»); у номінації «Графіка» – Ольгу Лукач, художницю-графікиню, членкиню Закарпатської організації Національної спілки художників України (за твір «Закарпатські бистриці»); у номінації «Декоративно-прикладне мистецтво» – Юрія Дикуна, художника декоративно-прикладного мистецтва, члена Закарпатської організації Національної спілки художників України (за твір «Розп’яття»); у номінації «Скульптура» – Богдана Коржа, скульптора, члена Закарпатської організації Національної спілки художників України, заслуженого художника України (за твір «Молох війни»); у номінації «Монументальне мистецтво» – Василя Романа, скульптора, члена Закарпатської організації Національної спілки художників України, заслуженого художника України (за твір «Пам’ятник єпископу Олександру Хірі»).

Дипломи лауреатамів обласної премії ім. К. Балог у галузі хореографічного мистецтва вручили: у номінації «Хореографічний колектив» – народному художньому колективу ансамблю танцю «Танцювальна корпорація друзів» Закарпатського обласного центру дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН» (за виконання танців «Чоловічий характер», «24.02», «Чорне і біле…»); у номінації «Мистецтвознавець» – Микола Мовнар, провідний методист відділу народної творчості та аматорського мистецтва Обласного організаційно-методичного центру культури» (за книжку «Ой піду я танцювати»).

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 серпня в Ужгороді, у кафе-музеї „Під замком” (вул. Ольбрахта, 3), відбувся благодійний музичний вечір „Дорогами спогадів і мрій”, який провела Ілона Барта (фортепіано). Мелодії і ритми з різних країн і часів, бажання заспівати, разом щось дуже душевне, історії, пов’язані з тою музикою – в такій атмосфері проходив концерт.

5 серпня закарпатська співачка Мирослава Швах-Пекар презентувала новий сольний проєкт „Slava Pekar”. Добре відома нам як оперна академічна виконавиця Мирослава розпочала новий етап у співочій кар’єрі, орієнтований на українську попмузику. Сольний проєкт – мрія життя Мирослави, втілити яку їй допоміг український співак та композитор Йозеф, який написав для неї альбом „Я вільна! Я сильна!”.

6 серпня Марта Липчей презентувала свій перший лайв-альбом „Народжена в серпні” у відеоформаті. До відеоплатівки увійшло 12 пісень, що були записані під час першого сольного шоу артистки у Києві. Марта Липчей, зірка якої засяяла на великій сцені трохи більше року тому, не збавляє творчого темпу. Реліз за релізом, зйомки у телевізійних шоу, великий концерт у столиці, участь у турі „Нескорені” містами України разом з „Другою Рікою” та KOZAK SYSTEM та постійна допомога українській армії. У ньому співачка вмістила весь спектр емоцій, які переживає щодня. Сьогодні артистка збирає великі концертні зали в містах України, відвідує військових у прифронтових регіонах, допомагає пораненим бійцям із лікуванням, реабілітацією, протезуванням, пише слова і музику до своїх пісень.

10 серпня на набережній Ужгорода відбувся вечір інструментальної живої музики „Мелодії над Ужем”. Талановитий музикант Олександр Порада виконав власні кавери на українські пісні та хіти в авторській обробці.

12 серпня рок-гурт із Ужгорода „Hackedface” випустив другий сингл „Live like a saint/die like a sinner” з майбутнього музичного мініальбому „Seashell”. Сингл доступний для прослуховування на стримінговій платформі Spotify та на youtube-каналі гурту.. Публічна концертна презентація пісні відбулася на музичному фестивалі „Файне місто” у Львові. У цій пісні музиканти розповіли цікаву історію про непокірного персонажа, який веде дуже активне нічне життя та шукає внутрішній спокій. Хотілося підкреслити двоїстість таких людей, показати, що, попри те, наскільки жорсткою може здатися людина, на перший погляд, у неї все одно є слабкі місця. Загалом пісня малює яскраву картину міського життя, де мерехтливі вогні та соціальний тиск створюють вакуум. Приспів висвітлює внутрішню боротьбу за гармонію, коли живеш у неспокійному світі.

13 серпня співак Іван Пилипець презентував новий запальний кліп про життя закарпатців „Гуцулята” . Знято кліп на тлі казкової карпатської природи. Історія кохання гуцула-вівчаря, який працює на землі, косить, купається у гірській річці, але при цьому є великим романтиком та вродливої гуцулки Олени, яка вміло готує і приносить на зелену полонину гостинці та воду своєму леґіню, а відтак створення міцної багатодітної родини з діточками. Саме таким бачить глядач сюжет відеоряду до пісні. Про кліп Іван Пилипець – відомий український співак, Заслужений артист України, переможець різних співочих шоу талантів та організатор різних доброчинних заходів. Режисером кліпу є Володимир Шурубура. У ролі головних дійових осіб виступили художник, музикант Василь Полажинець, українська дизайнерка Роксолана Новак та красуня Маріанна Герц. Переглянути його можна на ютуб-каналі автора.

19 серпня в Ужгороді, у академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт „Симфонія Криму. Повернення” в межах всеукраїнського гастрольного туру Національного президентського оркестру, що реалізується за підтримки МКІП та участі ГО „Культурно-мистецька фундація DUSHA.UA”. Відвідувачі змогли не тільки познайомитися з кримськотатарською академічною симфонічною музикою високого ґатунку, але й відчути єдність країни, відкрити двері до недоступних сьогодні, через тимчасову окупацію Криму рф, – культурних скарбів півострова. У виконані Національного президентського оркестру під орудою Ділявера Османа прозвучала симфонічна музика однієї з найяскравіших сучасних кримськотатарських композиторок Ельвіри Емір та поезія польського класика Адама Міцкевича, власне „Кримські сонети” (у перекладі Максима Рильського), написані митцем під враженням від його двомісячної подорожі Кримом, у виконанні Олександра Рудька.

21 серпня в Ужгороді, у академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, спільно зі „SHKIRYAK clinic” відбувся благодійний показ вистави „Наші Кайдаші” за участі відомих українських акторів Ольги Сумської, Тараса Цимбалюка, Володимира Горянського, Наталки Денисенко, Олени Світлицької, Олександра Піскунова, Ірини Кудашової. 100% коштів від продажу квитків було спрямовано на придбання РЕБів для Збройних сил України.

22 серпня у Мукачівському палаці культури і мистецтв відбулась захоплива вистава антрепризи „Наші Кайдаші”.

23 серпня у м. Хуст, у обласному театрі драми та комедії, відбувся концерт до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, а також відкриття VIII театрального сезону.

24 серпня в Ужгороді, на площі Народній, Заслужений академічний Закарпатський народний хор о 6:00 ранку провів культурно-мистецьку акцію „Молитва за Україну” – зустріч сонця із Заслуженим академічним Закарпатський народним хором. До „Молитви” приєднаються друзі із: Сан-Франциско (США), Будапешту (Угорщина), Відня (Австрія), Варшави (Польща), Кошице (Словаччина), Рієка (Хорватія), Кишинева (Молдова), Латвії, Трабен-Трарбах (Німеччина), Чехії та інших країн світу. А також доєднались онлайн Черкаський заслужений академічний український народний хор, народний хор „Боржава”, народний ансамбль „Перлинка”. У межах заходу відбулося спільне екуменічне богослужіння за участі представників різних конфесій.

24 серпня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся безкоштовний показ вистави „У нашім Раї на Землі” (дитячий Кобзарик) режисера – заслуженого артиста України Олександра Куцика.

24 серпня в Берегові, у обласному угорському драматичному театрі, відбувся безкоштовний показ української кінострічки „Поводир” (студія-зал ім. М. Губаї).

24 серпня в Ужгороді, перед будівлею обласної філармонії, відбувся концерт просто неба „З Днем народження, Україно!” у виконанні Академічного симфонічного оркестру.

25 серпня закарпатські лялькарі запросили глядачів на відкриття 44 театрального сезону. Актори показали премʼєру – виставу „Принцеса на горошині” за мотивами казки Андерсена у постановці заслуженої артистки України Наталії Орєшнікової. Загалом для наймолодших глядачів актори театру підготували насичену програму.

25 серпня в місті Чоп та в селі Великі Лучки відбулись концерти „Звуки небес, голоси землі” Академічного камерного хору „Cantus" у межах благодійного туру колективу на підтримку ЗСУ.

25 серпня на центральній площі Мукачева з нагоди відзначення Дня Незалежності України концертну програму представили учасники Військово-музичного центру Сухопутних військ Збройних Сил України (м.Чернігів). На мукачівців та гостей міста чекла яскрава та насичена музичними інтерпретаціями концертна програма, енергія і драйв кожного з оркестрантів.

У серпні в Ужгороді академічний український музично-драматичний театр ім.братів Шерегіїв працював над створенням безбарʼєрного доступу для людей з інвалідністю. Тривала підготовка до грантової вистави „Гра в правду – вистава, що змінить світ” в рамках програми „Культура без бар'єрів”. Проєкт спрямований на формування позитивного ставлення до людей з інвалідністю та демонстрацію їхньої рівності та важливості для суспільства в транскордонному регіоні трьох країн-сусідів: України, Словаччини та Румунії. Представлена вистава стає каталізатором відкритого спілкування та взаєморозуміння між різними групами глядачів. Проєкт прагне перетворити театр на платформу для демонстрації сил людської різноманітності та акцентування на спільному бажанні розвивати та підтримувати інклюзивне середовище в культурному просторі та суспільстві. Програма передбачає забезпечення безбар’єрного доступу як до створення, так і до споживання мистецьких продуктів.

У серпні закарпатець, директор Закарпатського академічного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв Рудольф Дзуринець увійшов до топу найпрогресивніших театральних менеджерів України. Рудольф Дзуринець зумів „перезавантажити” діяльність Закарпатського муздрамтеатру та показав приклад для багатьох керівників театрів. На провідних позиціях у топі також вказані: Євген Нищук (керівник Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка), Максим Голенко (керівник Львівського національного театру ім. М. Заньковецької), Сергій Дорофєєв (керівник Сумського академічного театру драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна.

У серпні Мукачівський хор хлопчиків та юнаків взяв участь у Міжнародному фольклорному фестивалі Охрид-2024 в Північній Македонії. Літні канікули для юних хористів Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків – це не тільки відпочинок, але й активна концертна діяльність. У виконанні мукачівських хористів звучали як відомі українські хорові твори, так і всесвітньо відомі зарубіжні композиції. Македонська публіка мала гарну можливість познайомитися з чудовими голосами талановитих співаків з України під керівництвом директора хлопчиків та юнаків, художнього керівника та диригента хору хлопчиків та юнаків Володимира Волонтира.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований п’ятий випуск проєкту „Титан духу”, який продовжив розкривати для глядачів багатогранну постать Тараса Шевченка.

2 серпня в Ужгороді, у „Книгарня Є” (проспект Свободи, 40), відбулось читання та обговорення книги „Лежебока Ай” Оксани Демченко для дітей 4-10 років та їхніх батьків та творчий майстер-клас з використанням нетрадиційних матеріалів. Читання відбулось у формі казкотерапії, адже історія про лінивця є терапевтичною. Дітки дізнались як побороти лінь, як стати самостійними та ще й допомагати іншим.

6 серпня в Ужгороді, у Книгарні„Є”, вже за традицією відбулись спільні читання з дітками книжечки Ютти Лангройтер „Так сильно люблю тільки тебе”. Після провели майстер-класу з аплікації у вигляді мозаїки.

8 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в рамках ініціативи „Зустрічі біля ЄС”, відбулась розмова про культуру, книги, сучасні виклики і майбутнє. Спікерами заходу були Народні депутати України Іванна Климпуш-Цинцадзе та Ростислав Павленко.

11 серпня в Ужгороді, у Боздоському парку, відбулось свято до Дня книголюбів „Booklover party”. Відбулись: мініярмарок б/у книжок для дітей, книжкова дитяча лотерея, інтерактивне заняття про історію виникнення книги, майстер-клас для наймолодших „Книга лепорелло і ілюстрації долоньками”, майстер-клас „Книжкові закладки”, дитячий конкурс презентацій „Моя улюблена книга”, спільне створення книги історій/ побажань для військових.

12 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, з нагоди відзначення Дня вінілових платівок, була опублікована віртуальна виставка „Якісний звук з минулого”.

12 серпня Свалявська публічна бібліотека відзначила День молоді святковими заходами, творчими зустрічами та можливостями для самовираження. У бібліотеці відбулись: вікторина, бліц-опитування, виступ ансамблю „Сонечко” Свалявського будинку школяра. Всі присутні залишилися задоволеними і сповненими нових вражень, отримавши заряд позитиву та мотивації для подальших досягнень.

20 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книжки Сергія Федаки „Унезалежнення. 1986–1996”. Ця книжка – це п’ятнадцятий том авторської „Історії України”. Тут детально розглянуто події від Чорнобильської аварії до прийняття Конституції України і запровадження гривні. Подано драматичну історію поступового набуття Україною суверенітету і незалежності, формування тут громадянського суспільства – від перших неформальних організацій до все масштабніших структур. Висвітлено різні аспекти цього процесу – соціальні, демографічні, культурні, церковно-релігійні, економічні, політичні. Прослідковано закономірності становлення новітньої української державності, звивистий і суперечливий шлях України до незалежності. Презентація відбулася напередодні 60-річного ювілею письменника, журналіста Сергія Федаки, тому з вітальними словами виступили ієромонах Агапіт, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту Василь Коцан, голова Благодійного фонду ім. І. Чендея Іван Трещак, письменник Олександр Гаврош, літературознавиця Наталія Ребрик та інші.

20 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був презентований четвертий випуск відеопроєкту „No limits: безбар’єрність крізь призму книжок”, присвячений освітній безбар’єрності. Ведучі: Владислава Сличко, Вікторія Павлович.

21-24 серпня на Закарпатті, після вимушеної перерви, спровокованої повномасштабною війною, знову відбувся кількаденний літературний фестиваль, присвячений майстру короткої прози, відомому письменнику, лауреату Шевченківської премії Івану Чендею - „Чендейфест”. Востаннє фестиваль у „малому колі” та вкороченому вигляді відбувся у 2022 році: тоді журі та друзі літератора піднялися на Ясенову, де встановили пам’ятний камінь до 100-річчя Івана Чендея та презентували антологію за підсумками 5 років Всеукраїнського конкурсу малої прози ім. Івана Чендея. Цього року фестиваль вирішили відновити: він проходив кілька днів у різних локаціях – Ужгороді, Хусті й рідному селі письменника Дубовому – та був присвячений 100-річчю від дня народження дружини Івана Чендея – Марії Чендей. У перший день фестивалю в Ужгороді відбулося нагородження переможців Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози ім. І. Чендея в номінації „Мала проза”. Того ж дня пройшла екскурсія Ужгородським замком та відвідування цвинтаря Кальварія, де похований Іван Чендей. Другий фестивальний день відбувся на Мукачівщині. 22 серпня виповнилось 100 років з дня народження Марії Чендей. Саме з цією датою були пов’язані заходи другого дня фестивалю, які проходили у замку Сент-Міклош у Чинадієві, який ще називають „Замком любові”. Там відбулась презентація третього тому листування Івана та Марії Чендей, укладеного професором Сидором Кіралем. На третій день, 23 серпня, з нагоди Дня державного прапора відбулося сходження до Хустського замку та встановлення Державного прапора України, після чого фестивальні події перемістились у рідне село Івана Чендея – Дубове. Центральний захід цього дня – нагородження лауреатів літературного конкурсу ім. І. Чендея у номінації „Чендеєзнавство”. У завершальний день фестивалю відбулось традиційне сходження на гору Ясенову. Впродовж усієї програми відбулись також кінопокази, музичні виступи та виступи акторів-гостей фестивалю, фотовиставка й екскурсії замками Закарпаття. Під час подій фестивалю збирали кошти на підтримку Збройних сил України.

21 серпня на Закарпатті нагородили переможців VI Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Цьогоріч на конкурс подали 98 художніх творів та півтора десятка в номінації „Чендеєзнавство” з 12 країн світу. Як відомо, конкурс проводився анонімно. Нагородження відбулося на садибі письменника 21 серпня та в рідному селищі Дубовому 23 серпня. Отож переможцями конкурсу 2024 року стали у номінації „Мала проза”: Гран-прі –Оксана Смерек (Львів) за твір „Коли відцвіте жовтодзвін”. ІІ місце – Ірина Зелененька (Вінниця) за твір „Мати хоружа”, Галина Євтушик (Мелітополь – Хмельницький) за твір „Антонівка”. ІІІ місце – Назарій Вівчарик (Черкаси) за твір „Книга року” Медіна Гузинець (Мукачево) за твір „Диригент” Олександр Карпенко (Київ) за твір „Місія”. Спеціальні відзнаки журі Конкурсу отримали: Лідія Яцкова (Хмельницький) за твір „Сльози Соледара” Яна Вовк (Харків) за твір „Рукавички з качечкою” Назарій Гонтар (Львів) за твір „Господар перехрестя”. У номінації „Чендеєзнавство. Наукові студії” нагороди отримали: Гран-прі – Світлана Кирилюк (Чернівці) за наукове дослідження „Особливості кінематографічного мислення Івана Чендея (на матеріалі малої прози письменника)”, ІІ місце – Ольга Деркачова (Івано-Франківськ) за наукове дослідження „Їсти, (не)любити, (не)пам’ятати, (не)пробачати: гастрономічні вподобання героїв малої прози Івана Чендея”, ІІІ місце – Тетяна Лях (Ужгород) за наукове дослідження „Все минається. Залишається тільки людське добро…”: феномен добра в новелістиці Івана Чендея”. У номінації „Чендеєзнавство. Публіцистика” – Гран-прі отримав Олександр Гаврош (Ужгород) за цикл публіцистичних досліджень про Івана Чендея та історичні інтерв’ю з письменником, ІІ місце посів Михайло Носа (Дубове, Закарпаття) за статтю „За обурених дубівчан замовте слово, або „Зняти з нас цю темну пляму!"”. ІІІ місце – Манукян Сергій (Харків) за нарис-статтю „Немеркнучі зірки Івана Чендея”. Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея проводиться щорічно Міжнародним благодійним фондом імені І. Чендея. За підсумками 5 років була видана „Антологія Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея: 2018–2022”. До журі конкурсу входять літературознавці Сидір Кіраль, Микола Васьків, Роксолана Жаркова, письменники Павло Вольвач, Сергій Федака, кінокритик Сергій Тримбач, донька Івана Чендея – Марія Трещак.

22 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся патріотичний вечір „Україна – це ми” за участі захисників та ветеранів. На вечорі відбувся показ документального фільму про події, пов’язані з історією держави, згадали імена та постаті великих українців, котрі у різні часи прославили Україну. Звучали як власні поезії виступаючих, так і поезії відомих українських авторів. Гості заходу мали змогу  взяти участь у патріотичній вікторині „Як ти знаєш свою Україну”.

22 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка до дня народження доктора історичних наук, професора, публіциста, письменника Сергія Федаки була опублікована віртуальна виставка „Під покровительством музи Кліо”.

22-23 серпня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбувся (онлайн та офлайн) патріотичний відеомарафон „В маленькому серці живе Україна”, книжково-ілюстративна виставка „Живи, моя державо Україно!” та банер дитячих думок „Чому круто бути українцями”, книжково-ілюстративна виставка „В Україні наша доля й воля”.

23 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до Дня Незалежності України відбулось засідання Книжкового клубу, де активно обговорювали книжку Уласа Самчука „Марія”. Чай та кава, смаколики та дружнє середовище, цікаві думки та шалені емоції панували під час зустрічі. Також увазі відвідувачів книгозбірні представили книжково-ілюстративні виставки „Незалежна Україна на всі віки на всі часи” та „Прапор свободи і волі”.

23 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація вишитої мапи України. Це спільна з користувачами, місцевими жителями та вимушеними переселенцями, робота працівників бібліотеки, яку розпочали вишивати у День вишиванки, а представили напередодні Дня Незалежності України.

23 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, до 50-річчя від дня народження українського поета, прозаїка, есеїста, драматурга, перекладача, співака і музиканта, фронтмена українських рок-гуртів „Жадан і Собаки»” і „Лінія Маннергейма” Сергія Жадана, була опублікована віртуальна виставка „Життя дається для любові і злості".

24 серпня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, з нагоди Дня Незалежності України для дітей від 6 до 12 років та їхніх батьків відбулось читання та обговорення книги Катерини Тихозорої „Дім”. Ця зустріч відбулася у незвичному форматі – учасники не лише читали книгу, а й говорили про історію України та її незалежність. Також відбулася виставка тематичної української літератури до свята. І за традицією діти створили поробки на згадку про зустріч у вигляді будиночків.

28 серпня на Закарпатті побачила світ нова книжки Людмили Кудрявської „88 градусів”. Перший розділ містить короткі гуморески. Вони про наше ужгородське життя-буття у добу ковіду. Місця дії — крамниці, ЖЕК, маршрутки, майстерні, базари, смітники, поліклініка, аптеки. Бо усюди життя. І всюди є привід посміхнутися, бо ж усюди можна побачити щось кумедне. Треба тільки уміти. Авторка уміє і щедро ділиться цим із нами. Гумористи загалом невтомно варіюють кількасот вічних сюжетів, які постійно виступають перед нами в усе оновлюваних ракурсах. Тут же маємо зо двадцять цілком свіжих комічних ситуацій, списаних авторкою з натури і пущених у широкий світ. У другому розділі — авторські анекдоти-діалоги. Тут вже обігруються не ситуації, а переважно двозначність нашого повсякденного мовлення, через що теж постійно виникають комічні ефекти. Треба мати чуйне вухо й іронічну натуру, аби так усе це почути. Третій розділ — афоризми. Це просто чудо. Четвертий розділ — віршовані „кудрявчики". Найсмішніші книжки з’являються у найстрашніші часи. Бокаччо написав „Декамерон” під час Чорної Смерті, „Вишеві усмішки” творилися на початку сталінських репресій. Наш час теж страшний, тому сміх переважно нервовий, але такий потрібний для психологічної розрядки.

30 серпня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась презентація захопливої книжки Світлани Аман для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку про пригоди сміливого та справедливого кораблика – „Як урятуватися з безнадійного острова”.

Щосереди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися засідання клубу з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих „Говоримо українською”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 серпня в Ужгородському замку відкрили виставку до 110-ї річниці початку Першої світової війни. Листи із фронту, молитовники, військові фотографії, карти із зображенням військових подій, поштові листівки – загалом кілька десятків оригінальних матеріалів, доповнених науковими виданнями, сформували тематичну виставку „Пам’яті Великої війни”. Експозицію відкрили у Закарпатському краєзнавчому музеї і присвятили 110-й річниці початку Першої світової війни. Кураторка виставки Валерія Русин зауважила, що історія війни – це не тільки військова історія, а й історія суспільства. І на Закарпатті, мабуть, не має такої родини, серед предків якої не було б учасників Першої світової війни.

1 серпня у Перечині, у краєзнавчому музеї, розпочала свою роботу творча майстерня з виготовлення автентичних українських прикрас.

1 серпня в Ужгороді завершилася VI Регіональна виставка олімпійської і спортивної філателії „Закарпатолімпфіл-2024”. Родзинкою її відкриття стало погашення з участю працівників „Укрпошти”, філателістів, влади, обласного осередку НОК України, спортсменів двох марок. Перша з них – до Дня медичного працівника – присвячена бойовим медикам під назвою „Янголи війни”. Виручені кошти слугуватимуть благодійним цілям.

2 серпня картину талановитого свалявського художника Андрія Білунки продали за 25 тисяч гривень. Кошти за продаж картини пішли на підтримку Збройних Сил України. Благодійний аукціон організував „Іршава – біговий клуб”.

4 серпня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая, мисткиня Олена Деценко провела сеанс арттерапії для воїнів, які зараз проходять лікування та реабілітацію в медичних закладах Ужгорода.

6 серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, триває українсько-польсько-німецького проєкт з оцифрування колекції римських монет, що зберігаються у музеї. Зацифрування, атрибуція та наукова обробка колекції римських монет відбувається у рамках проєкту, організованого за співробітництвом Німецького археологічного інституту та Варшавського університету. Монети будуть внесені до бази даних знахідок античних монет „AFE-UA”, аналоги якої були розроблені для Німеччини, Польщі та Угорщини. У рамках розширення подальшого партнерства була укладена угода про співпрацю між представником проєкту „AFE-UA”, директором історико-краєзнавчого музею села Словіти та околиці Назаром Демським та директоркою Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького Ольгою Шумовською.

6 серпня в ужгородському скансені відкрили виставку пісочної анімації „Light line”. Керівниця студії – художниця Анастасія Меленцова, свій шлях у мистецтві розпочала з живопису та вже понад 10 років присвятила пісочній графіці й анімації. Виставка „Єдина” присвячена Дню Незалежності України та складається з понад 20 фотографій тематичних робіт учнів і викладачів студії. Доповнює експозицію серія листівок „Дивовижний світ Марії Примаченко” – з малюнками студійців кольоровим піском, які впродовж двох тижнів відвідувачі музею зможуть придбати на підтримку ЗСУ. Родзинкою ж вернісажу став концерт, під час якого свої вміння наживо продемонстрували учні різного віку (наймолодшим учасницям 4 роки) та сама керівниця студії Анастасія Меленцова – лауреатка міжнародних конкурсів, фестивалів і виставок, пісочні шоу якої бачили в багатьох містах України, Словаччини, Польщі, Угорщини та Румунії. Наостанок присутнім запропонували також спробувати повправлятися в пісочній анімації.

7 серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького, була організована екскурсія для молодого покоління з дитячого оздоровчого табору „Водограй”.

9 серпня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, презентували виставку живопису „Мистецька імпреза”. Представлені роботи 18 авторів є результатом традиційного художнього пленеру, який уже втринадцяте поспіль проводить в Ужгороді Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури. Цьогоріч у пленері взяли участь викладачі мистецьких шкіл Закарпаття та художники-аматори з різних куточків нашого краю.

9 серпня в Ужгороді обговорили християнську фунеральну культуру середньовіччя та ранньомодерної доби в Україні. На руїнах середньовічної замкової церкви св. Юрія та в каплиці Ужгородського замку відбувся перший на Закарпатті польовий семінар на тему: „Християнська фунеральна культура середньовіччя і ранньомодерної доби в Україні”. Науковці поділилися досвідом і новітніми дослідженнями про поховальні традиції доби середньовіччя та раннього модерну, сакральну культуру, специфіку археологічної роботи та досліджень на території культових споруд. Семінар зібрав науковців, дослідників, студентів і звичайних гостей музею, які цікавляться вивченням історії. Спочатку відбулася дослідницька панель на реліктах замкової церкви св. Юрія, а наступного дня були зачитані дослідницькі лекції науковців у каплиці Ужгородського замку. Своїм досвідом і новітніми дослідженнями про поховальні традиції Європи і України доби середньовіччя та раннього модерну, сакральну культуру, специфіку археологічної роботи і досліджень на території культових споруд поділилися В. Гупало, О. Дзембас, Ю. Лукомський, І. Луцик, В. Мойжес, О. Осаульчук, П. Пеняк, М. Приймич, І. Прохненко та ін. Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького відчиняє свої двері для подібних наукових заходів, адже є саме тим місцем, де твориться наука і культура.

14 серпня в Ужгороді, у філії „Меморіальний будинок-музей Ф.Манайла”, відбулась виставка „Сторінки історії живописного твору Федора Манайла „Борня за волю”.

14 серпня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відбулась чергова виставка „ROM-ART. Художня школа”, на якій було представлено справжню феєрію кольорів. Особливі роботи художника Тібора Йонаша та студентів художньої школи „ROM-ART” прикрасили стіни генконсульства. Картини відтворюють цінності та традиції багатої ромської культури, повсякденне життя ромів та мальовничі пейзажі нашого краю.

14 серпня в Хусті, у артпросторі „Valer”, відкрилася виставка запорізької мисткині „Світло Єрусалиму”. Нещодавно художниця презентувала свої роботи у Виноградові, а наразі з творчою колекцією, що нараховує більше трьох десятків полотен, вирішилася навідатися до хустян. Серед робіт є і живопис, і графіка, і деякі з полотен виконано олійними фарбами, деякі аквареллю, окремі акрилом. У 1998 році художниця побувала в паломницькій поїздці у Єрусалимі. Тож передала на полотні побачене там. Це – унікальне місто, колиска трьох релігій – юдаїзму, християнства та ісламу. Немає слів, аби висловити те піднесення, яке відчувається в тих святих місцях. Для творчої людини мандрівка до Ізраїлю – не тільки духовне паломництво, але й можливість показати іншим ту енергетику, яка там випромінюється на кожному кроці

15 серпня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, у філії „Народний літературний музей Закарпаття", відбулась презентація 16-томника „Історія України” доктора історичних наук, професора та письменника Сергія Федаки.

15 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилась фотовиставка „Народне шкільництво на Закарпатті у першій половині ХХ ст.”. Добірку склали 76 світлин першої половини ХХ ст., на яких зображено будівлі народних шкіл, шкільні приміщення (класи), проведення уроків із різних предметів, шкільне дозвілля, групові світлини учнів з учителями. Серед світлин Закарпаття першої половини ХХ ст. чимало матеріалу присвячено єврейській тематиці, зокрема єврейським дітям. На виставці були представлені світлини відомих фотографів Романа Вишняка, Вільяма Вендіверта, Фердинанда Бучини, а також фото з архіву Меморіального музею Голокосту (США). 20 світлин з історії шкільництва Ужанської долини для виставки надала педагогиня, письменниця, мисткиня Ольга Тимофієва. Ці світлини – частина нещодавно опублікованого видання „Таємниці старого альбому: шкільне минуле Ужанської долини”.

16 серпня в Ужгороді, в обласному музеї архітектури та побуту, говорили про особливості археології. До професійного дня археологів України співробітники відділу науково-освітньої роботи та промоції обласного краєзнавчого музею організували науково-просвітницький захід. На заході за лекторів були відомі закарпатські археологи Ігор Прохненко та Олександр Дзембас. Вони розповіли про особливості археології, специфіку археологічних досліджень тощо. Крім цього, повідали багато цікавих речей з історії закарпатської археології та її минулого. Згадали видатних постатей, визначили проблеми та виклики археологічної науки й накреслили перспективи її розвитку на Закарпатті. Серед позитивних перспектив закарпатської археології – і майбутні археологи нової генерації – вихованці Олександра Дзембаса з „Літньої школи юного археолога”, котрі також були на заході.

16 серпня у Мукачеві, в Угорському домі імені Мігая Мункачі, відбулося відкриття виставки „Golda” талановитої художниці та поетеси Тетяни Рибар. Ця експозиція стала справжньою подією для всіх поціновувачів мистецтва. У своїх роботах Тетяна майстерно поєднує традиційні мотиви з сучасними тенденціями, що робить її творчість унікальною та виразною. На відкритті виставки присутні мали можливість насолодитися не лише картинами, але й прослухати коментарі самої художниці, яка ділилася своїми думками щодо своїх робіт та їхнього значення.

19 серпня у одному з приміщень Свалявської школи мистецтв облаштували картинну галерею з робіт випускників. Серед картин – натюрморти, пейзажі, портрети, фантастичні сюжети та патріотичні мотиви. Очільник школи мистецтв каже, що поповнювати колекцію картин учнів будуть щороку. Саме в цьому новому приміщенні днями відбулась презентація книги журналістки Анастасії Федченко „Вони перемогли. 11 історій про людей з ранами – видимими і невидимими” про військових, які отримали важкі поранення та зуміли віднайти сили, щоб жити далі та мотивувати інших.

22 серпня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, у філії „Народний літературний музей Закарпаття", відбулась творча зустріч „Причетність словом і життям. Письменники Закарпаття у боротьбі за свободу та незалежність України".

22 серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбулося відкриття виставки графічних робіт художника Віталія Дороша під назвою „Дух нації”. Метою заходу була популяризація української культури і показ незламності та сили нашої держави. Віталій Дорош – художник, ілюстратор книги „Українські народні казки німецькою мовою", яка зайняла гідне місце в Національній бібліотеці м.Франкфурт. Митець також є учасником проєкту „Артвізитівка України" та багатьох персональних, спільних, районних, обласних і міжнародних виставок. Автор візитної картки міста Свалява, оберегу міста Свалява та серії картин „Графічні замки Закарпаття". Художник представляв свої роботи на першому міжнародному конгресі Координаційної платформи „Взаємодія". Його патріотичні роботи є сучасним рупором українського національного руху. Твори художника стали символом конгресу – картина „Дитяча молитва". Ця робота, як і інші, здобула популярність. Його доробки друкуються на банерах, сітілайтах у різних країнах світу на підтримку України. Ілюстрації використовуються для обкладинок різних музичних гуртів.

22 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася персональна експозиція творчих робіт Марії Купарь „Відлуння традицій”. Марія Купарь – художниця-модельєрка, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2011 року). Вона системно й цілеспрямовано вже десятиліття працює над збереженням народної культури Закарпаття. Авторка кількох методичних посібників із традиційної вишивки краю, вивчає народне мистецтво й активно його популяризує.

22 серпня у Мукачівському історичному музеї відбулася презентація проєкту „Чеський спадок у Закарпатті”. У рамках заходу відбулася робоча зустріч з директоркою Чеського центру в Києві Терезою Соушковою, яка відома активною діяльністю в організації культурних та освітніх проєктів, що сприяють популяризації Чехії в Україні. Особлива увага була приділена розвитку співробітництва в межах наявного Меморандуму про співпрацю та освітньої програми „Центральноєвропейські студії”.

23 серпня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулось відкриття виставки „Митці з передової” із творів Михайла Ходанича – скульптора, члена НСХУ, викладача Закарпатської академії мистецтв, який нині служить у лавах ЗСУ, та Максима Плеші – художника, випускника ЗАМ, захисника-добровольця, який 23 серпня 2023 року загинув у війні проти російських загарбників. Герою – навіки 32. Розпочався захід, який зібрав рідних, близьких, друзів, митців, військових та знайомих Максима Плеші, поминальною службою. «Максим з дитинства мав потяг до малювання, художню освіту здобув у Закарпатській академії мистецтв, брав участь у виставках. На експозиції представлені роботи автора у різних жанрах та техніках, створені упродовж усього короткого мистецького життя митця. Максим захоплювався традиційним закарпатським малярством, уважно вивчав творчість корифеїв. І на цій виставці є кілька талановито виконаних живописних реплік з полотен класиків крайової художньої школи. Серед найцікавіших експонатів виставки – автопортретні зображення, через які він пізнавав і самого себе, а також численні живописні відтворення знайомих облич – друзів і близьких. Художник намагався розкритий їх непростий внутрішній світ, емоції та чуттєву інтонаційність», – зауважує мистецтвознавиця Олена Приходько.

23 серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбувся науково-патріотичний захід „Моя Україна – єдина та вільна” і відкриття виставки малюнків вихованців-школярів та дітей тимчасово переміщених осіб Ужгородської зразкової студії образотворчого мистецтва „Золота палітра”. Також увазі відвідувачів музею представили доповнення до виставки „Галерея Прапорів" та книжково-ілюстративну виставку „Миті історії української незалежності”.

23 серпня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття VI Міжнародної виставки „Натхненні лялькою". Експозиція діяла в рамках 33-ї річниці незалежності України. Свої роботи представили майстрині-лялькарки, а також всі, хто виготовляє традиційні іграшки з природних матеріалів (глини, дерева, соломи).

24-25 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбувся проєкт „Вихідні у скансені”: тематичні майстер-класи та квести.

25 серпня в Ужгороді, в Шелестівській церкві Архангела Михаїла, з нагоди 33-ої річниці Незалежності України, відбулась Божественна літургія.

Вечірні екскурсії у замку «Паланок» Максима Адаменка зібрали для ЗСУ понад 300 тис. грн. За 9 місяців він провів 57 екскурсій за донати та зібрав 338 330 гривень для наших захисників.

КІНОМИСТЕЦТВО

4 серпня в Ужгороді, у дворику кав’ярні за адресою вул. І. Чендея, 7а, відбувся перегляд фільму „Notting Hill” в рамках проєкту „Кіно під зорями”.

7-11 серпня в Ужгороді проходив третій міжнародний кінофестиваль „Кіно Сусідів”. У програмі п’ятиденного фестивалю „Кіно Сусідів” – фільми про Енді Воргола, вихідця з Мукачева у Голлівуді та румунську революцію, а також п’ять блоків короткометражних стрічок, зібраних у співпраці з польськими, чеськими, словацькими та угорськими фестивалями. Фестиваль проводиться в Ужгороді уже втретє. Мета – познайомити місцеву публіку, глядачів із кіно тих країн, про які ми знаємо мало і хочемо, щоб і про нас знали за кордоном. Цього року в межах ретроспективних показів, відібрали два фільми для перегляду. Наприклад, на другий фестивальний день відбувся показ стрічки „Горить моя панянко” 1967 року – сатирична комедія від Мілоша Формана, яка розповідає історію провінційного містечка в Чехословаччині. Для перегляду цей фільм відібрав український режисер, родом з Ужгорода Антоніо Лукіч. Так само за рекомендацією ужгородського журналіста та радіоведучого Олексія Уманського обрали стрічку Іштвана Сабо „Будапештські казки”, Організатори відзначають, що цьогоріч аудиторія дуже велика, порівняно з минулими фестивалями. Покази фільмів відбулись мовою оригіналу з українськими субтитрами у двох локаціях: просто неба у дворику Ужгородського замку та в кінотеатрі „Multiplex” у ТЦ „Pannonia”. У межах фестивалю „Кіно сусідів” в Ужгороді проводились і освітні події. Разом із запрошеними гостями з української та європейської кіноіндустрії обговорювались актуальні питання про глядацький досвід, ідеї та їх реалізацію, документальне кіно і кураторство на кінофестивалях.

9-11 серпня у Колочаві, на території скансену „Старе село” пройшов фестиваль екології та кіно від „CHYSTO.DE”. Команда ГО „Чисто.Де” вже кілька років успішно очищає Карпати від сміття, займається природоохоронною діяльністю та екологічною просвітою, розширює свою діяльність і цього разу запрошує не на екопікнік, а на справжнє свято кіно та захисту природи – ECO FILM FESTIVAL. Фестиваль мав чотири основні напрямки – екологія, кіноосвіта, кінопокази та туризм. Під час фестивалю молодь та підлітки знімали відео про природу та стопмоушн-мультик про те, як сміття вбиває тварин під керівництвом професійних режисерів. Мета команди CHYSTO.DE – через кіно закохати в природу ще більше людей, мотивувати досліджувати та знімати відеороботи, інформувати, надихати та об’єднувати суспільство задля захисту довкілля, подолання викликів з його засмічення, забруднення та знищення. Серед кіногостей фестивалю – режисер Сергій Буковський, режисер та засновник Карпатського гірського кінофестивалю Дмитро Грешко, Журналістка 1+1 Ірина Маркевич, продюсерка Ірина Кіпоренко, режисерка, сценаристка Валерія Сочивець, оператор, графер, сценарист Олексій Лєсков, режисерка Ґала Козютинська. Для учасників фестивалю відбулась екскурсія локацією фестивалю – музеєм архітектури та побуту „Старе село” в Колочаві, ярмарок крафтових та екотоварів, майстер-класи з гри на автентичних музичних інструментах, ткацтва та екскурс про лозоплетіння від місцевих закарпатських майстрів. Під час фестивалю команда організаторів оголосила про започаткування кінопремії імені Романа Жука та дала старт прийому заявок на конкурс проєктів відеоробіт на природоохоронну тематику у двох категоріях – короткометражний документальний фільм та соціальна реклама. Прийом заявок триває до 11 вересня включно.

11 серпня в Ужгороді, на набережній Незалежності, кінопоказ просто неба завершив заходи до Дня молоді. Охочі мали можливість переглянути стрічку українського режисера, ужгородця Антоніо Лукіча „Люксембург, Люксембург”, яка побачила світ у 2022 році. Трагікомедія оповідає історію двох братів-близнюків, яких зіграли учасники реп-гурту „Курган і Agregat” – брати Раміл та Аміл Насірови. За фільм „Люксембург, Люксембург” наш земляк здобув нагороду за найкращу режисуру на 20-му Міжнародному фестивалі в Монте-Карло. Також стрічка була репрезентована в основному конкурсі тижня міжнародного ігрового кіно PriGlobal, який проходив під егідою Приштинського міжнародного кінофестивалю PriFest, та перемогла в номінації „Найкращий фільм”. „Люксембург, Люксембург” – це другий повнометражний фільм режисера Антоніо Лукіча, перший – „Мої думки тихі”.

14 серпня на Закарпатті стартував фестиваль українського кіно. З 14 серпня по 14 вересня проєкт „Кіноклуб. Всеукраїнська мережа” за підтримки Українського культурного фонду та Посольства Королівства Нідерландів в Україні проводить фестиваль українського кіно. На Закарпатті перший безкоштовний кінопоказ відбувся у Мукачеві 15 серпня. У каталозі фестивалю – 18 кінофільмів, серед яких „Додому ”, „Мої думки тихі”, „Носоріг”, „Я, Ніна”, „Клондайк”, „Євродонбас”, „20 днів у Маріуполі” й інші знакові стрічки. Проєкт „Кіноклуб. Всеукраїнська мережа” створений з метою розвитку кіноклубного руху в Україні, популяризації мистецтва кіно та підтримки фестивалю українського кіно у громадах. Цей проєкт надає безкоштовно права на покази фільмів з каталогу кіноклубам.

29 серпня видавництво „Stretovych” анонсувало книжку режисера стрічок „Мої думки тихі” та „Люксембург, Люксембург” Антоніо Лукіча „Мої думки про кіно. Як перекласти життя на сценарій”. Автор поділився накопиченими за 15 років знаннями і творчими прийомами у кіно. Дизайн обкладинки до книжки Антоніо Лукіча створив актор Андрій Лідаговський, який зіграв головну роль у фільмі „Мої думки тихі”. Книга режисера уже доступна до передзамовлення на сайті видавництва. Очікується, що відправки книги замовникам почнуться вже у листопаді. Видання буде корисне усім, хто працює зі словом і розповідає історії у різних форматах, цікавиться сценаристикою і сторітелінгом, прагне поглибити і систематизувати знання або просто хоче глибше зрозуміти «як це зроблено» у кіно. Для максимально широкого кола читачів.

У серпні „Квартал-95” розпочав зйомки фільму „Біженка” у місті Перечин Ужгородського району. За планом у Перечині провели два знімальних дні. Фільм патріотично спрямований і направлений на реалізацію Указу Президента України „Про заходи щодо сприяння розвитку кінематографії в Україні”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

1 серпня на Ужгородщині, у селі Малі Геєвці, на базі місцевого ліцею ім. Ференца Еґреші тривав традиційний табір гітарної музики, співу та віршів. Змістовне дозвілля для дітей вже вп’яте організував Благодійний фонд „Ґеніус”. Табір проводився за підтримки угорського уряду, Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини та Фонду ім. Габора Бетлена. Уже традиційно учасники обробляють пісні відомого виконавця, уродженця села Ласла Боді. Цього року теж обрали дві його композиції. Діти з відділення віршів обробили та представили на сцені поезії Яноша Араня. Вихованці представили глядачам вірші закарпатських поетів Андора Тарці та Магди Фюзеші, покладені на музику. Діти вивчають в таборі не тільки гру на гітарі, але й вірші, покладені на музику, поезію. Велике значення має й те, що діти збираються разом, радіють, тож літні канікули минають змістовно.

4 серпня гурт „Art-Line” з Мукачева виступив у фіналі світового чемпіонату з танців „World of Dance”, який проходив в американському Лос-Анджелесі. Цей чемпіонат – мрія кожного танцюриста, кожної команди. Учасники колективу доклали чимало зусиль, для того, щоб команда з маленького міста потрапила на світовий чемпіонат.

5–8 серпня у Берегові відбувся традиційний літній табір, організований фолькмайстернею „Резеда”. Його мета – розвиток навичок вихованців майстерні. Близько 60 дітей займалися народними танцями, співами та музикою, рукоділлям. Вокалістка народного ансамблю „Шодро”, студентка будапештської Музичної академії ім. Ференца Ліста Маріанна Балог проводила заняття з народного співу, а Єва Ґоґола влаштувала майстер-класи з валяння.

7 серпня 9-річна вокалістка з Мукачева Марійка Близнюк увійшла до фіналу Дитячого Євробачення-2024. Юна співачка, яка займається вокалом у студії „Brevis”, вже має значний досвід участі в численних вокальних конкурсах та концертних виступах. Марійка неодноразово займала призові місця та здобувала гран-прі, завдяки чому здобула визнання серед шанувальників музики. Її харизма і талант не залишили байдужими журі улюбленого пісенного конкурсу юних талантів. З-поміж 309 учасників Марійка зуміла пробитися до 15-ки найкращих вокалістів, що є значним досягненням для такої юної артистки. Марійка висловлює надію, що її приклад надихне інших дітей вірити в себе та сміливо йти до своїх мрій.

7–11 серпня в угорському місті Ясберень відбулась ХІ Культурно-економічна конференція Kárpát-Haza. У заході взяли участь підприємці та представники громадських організацій з усіх регіонів Карпатського басейну. Наш край на форумі представила делегація з п’яти членів Спілки угорських підприємців Закарпаття. Увечері на гостей чекала різноманітна культурна програма за участю відомих музикантів.

10 серпня в Ужгороді до Дня молоді на наб. Незалежності, 6 відбулись: виступ молодіжного музичного естрадного гурту „Con Brio music band”, виступ зразкового вокального ансамблю „Перлинка” комунального закладу „Ужгородський міський центр дозвілля – будинок культури”, керівник Марія Мудранинець. Заходи мали благодійну мету – на набережній встановили скриньки для пожертв, зібрані кошти передали на підтримку ЗСУ.

11 серпня в Ужгороді, у парку Боздош, Рух підтримки закарпатських військових організовував свято для дітей. У програмі було чимало цікавих і корисних майстер-класів, веселі забави з супер-героями, аквагрим, пес „Патрон”, бульк-фест. А також яскравий холі-фест і дитяча дискотека.

11 серпня у гуцульській перлині селі Кваси, на території санаторію „Гірська Тиса”, відбувся благодійний музичний концерт. Самодіяльний фольклорний колектив вихованців Квасівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів під керівництвом Шаталова Олександра виступив перед гостями та відпочивальниками оздоровниці села Кваси. Молоді таланти вразили присутніх грою на скрипці, цимбалах, баяні, бубні, гітарі та інших музичних інструментах. Основною метою концертів завжди є збір коштів для Збройних Сил України.

15 серпня у Ясінях пройшов четвертий благодійний „Ярмарок Єдності”. Цього разу на відвідувачів чекали: Благодійний аукціон – допоможи нашим захисникам. Найсмачніша гуцульська кухня: бограч, голубці, банош та багато іншого. Гуцульські крафтові наїдки: авторські смаколики від місцевих виробників, найрізноманітніші активності для дітей та дорослих: розваги на будь-який смак.

15 серпня в Ужгороді, на вул. Волошина, 18, обласний організаційно-методичний центр культури провів благодійний мініярмарок виробів майстрів народного мистецтва на підтримку Збройних Сил України.

16 серпня юна мукачівка Олександра Лендєл здобула перемогу на міжнародному вокальному конкурсі у Києві. Олександра Лендєл, вихованка студії естрадної пісні „Акорд” Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості, здобула I премію на міжнародному фестивалі-конкурсі „Зіркове літо” в номінації естрадний вокал. Минулого року юна мукачівка презентувала власний кліп.

17 серпня в Ужгороді відбувся благодійний фестиваль української культури „ВічНе”. Проводився фестиваль на підтримку війська. Заходи відбулись у Боздоському парку, де впродовж дня діяли кілька локацій. Так, на фестивальному майданчику працював лекторій. Паралельно з тим проводились майстер-класи з бісероплетіння, створення свічок із воску та ляльок-мотанок. Також на фестивалі діяв ярмарок українських брендів, з тим, аби популяризувати українських виробників, що створюють прикраси, одяг, аксесуари тощо. Увечері відбувся концерт молодих виконавців та гуртів. Всі заходи, що відбулись на фестивалі, так чи інакше пов’язані з темою культури України. У різних формах, через різні призми.

23-24 серпня в Ужгороді, на набережній Незалежності, вдесяте відбулася благодійна акція на підтримку ЗСУ „Фото патріота”. Цьогоріч на фотозоні з'явився величезний автентичний буковинський килим, старовинна прядка та елементи українського побуту. А також костюми: багато старовинних вишитих сорочок з різних регіонів України, повний стрій – з крайками, спідницями, прикрасами. Суть проєкту, який існує з 2014 року, полягай в тому, що фотографи знімають усіх охочих у спеціально облаштованій фотозоні на тлі українського прапора за довільні внески на ЗСУ.

23 серпня, у центрі Ужгорода, на площі Театральній відбувся синьо-жовтий фестиваль фарб-холі. Усі охочі за командою волонтерів кидалися один в одного синіми та жовтими фарбами. Участь у дійстві – за донат на ЗСУ. Усі кошти, зібрані під час холі-фесту, будуть направлені на ремонт бойових автомобілів. Акцію до Дня Державного прапора України організував Рух підтримки закарпатських військових. На фестивалі фарб цього разу використовувалися тільки два кольори – синій і жовтий.

24 серпня в Ужгороді, до 33-ої річниці Незалежності України, провели Марш вишиванок. Учасники ходи, яку зініціював Рух підтримки закарпатських військових-Ужгород, зібралися на площі Народній, звідки пройшлися центральними вулицями міста до Пагорба Слави, де знайшли останнє місце спочинку полеглі Герої.

24 серпня на Закарпатті відбувся традиційний етнографічний фестиваль „Лемківська ватра”. Цьогоріч він пройшов у форматі дитячого свята, однак із запаленням ватри. Метою фестивалю від моменту його започаткування було збереження та розвиток самобутнього народного мистецтва лемків, їхніх звичаїв та обрядів, а також – популяризація туристично-рекреаційних можливостей краю. З часу заснування фестиваль „Лемківська ватра” щоразу проводився в різних селах лемківських регіонів Закарпаття. Цього року дитяча „Лемківська ватра” пройшла у Ворочеві у День Незалежності України. У програмі свята відбулись дитячі спортивні ігри з мініфутболу та волейболу, виконання лемківських пісень та здійснення лемківських обрядів. Крім того, відбулись змагання із приготування лемківських страв, змагались 5 команд із сіл Зарічево, Ворочево, Сімер, Сімерки та з Перечина. Також відбулось символічне запалення ватри, яка є центральним атрибутом лемківського етнічного свята.

26 серпня у Мукачеві для військовослужбовців, що відновлюються у медзакладі, провели екскурсію. Досвідчена краєзнавиця з Мукачева Вікторія Гудак провела екскурсію для наших захисників, які проходять відновлення у медичному закладі. Вікторія Гудак доклала усі сили, щоб ця прогулянка історичними вулицями з памʼятками та видатними місцями збагатила світогляд наших новітніх героїв. А знайомство з гастрономічним різноманіттям Закарпатського краю було гарним завершенням екскурсійного дня.

У серпні ансамбль „Кредо” виступив з концертами на Ужгородщині. Закарпатський гурт „Кредо” – лауреат Премії „Угорська спадщина”, котрий виконує вірші, покладені на музику, – протягом минулих років виступав на різних сценах в Угорщині, словацькій Верховині, Трансільванії, перед представниками угорської діаспори в Канаді, але в рідному краї, на жаль, його вже давно не чули. З нагоди відзначення Дня святого Іштвана Ужгородський районний осередок Товариства угорської культури Закарпаття організував виступ ансамблю на чотирьох локаціях Ужгородщини. На концертах ансамбль у складі Йожефа Івашковича, Маріанни Дьоркене Чакань, Жужанни Надь-Фекете та Лівії Шовш виконав покладені на музику вірші поетів Шандора Ременіка, Шандора Каняди, Єви Боднар, Магди Фюзеші, Шандора Горвата, Андора Тарці.

 

 

 

Новини

2024-10-30

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-25

Запрошуємо всіх на презентацію книжки знаного фольклориста Івана Хланти.

2024-10-25

Запрошуємо на презентацію книжки Маргарити Безик про село Голубине та його мешканців.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день