Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - вересень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Коли настане день” – звучали кавер-версії хітів одного з найвідоміших українських гуртів „Океану Ельзи” у виконанні артистів – Ірини Товарницької (фортепіано), Андрія Броди (скрипка), Марії Савко (скрипка), Дмитра Бібікова (віолончель). Це музика нашого сьогодення, нашого життя і нашої віри. Пісні „Океану Ельзи” об’єднують  мільйони  українців. Кожен знаходить у їхній творчості щось своє, особисте. У кожного з прихильників цього гурту є особливі пісні, пов'язані з важливими моментами в житті.

4 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, Харківська обласна філармонія дала концерт до Дня знань. У виконанні музикантів лунала органна музика для всієї родини. Легка різноманітна програма – найкращий вибір для першого візиту, знайомства з органом.

8 вересня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся творчий ювілейний вечір з нагоди 70-ліття та 50-ти років творчої діяльності заслуженого артиста України Олександра Куцика. На зустріч з ювіляром завітала багато людей, які заповнили  глядацьку залу театру,  в котрому режисер працює уже 35 років і поставив близько 40-ка вистав. Олександр Куцик вважає своєю знаковою виставою постановку п’єси Дмитра Кешелі „Недотепа із Вертепа”, саме її й показали під час вечора.

8 вересня у концертній залі Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона відбувся творчий концерт талановитого баяніста Максима Росула, лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, випускника кафедри музичного мистецтва Мукачівського державного університету, випускника Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона по класу баян, активного учасника культурно-мистецьких подій громади. На творчу зустріч завітало чимало гостей. Майже півтори години присутні мали гарну нагоду насолодитися красою звучання класичної та сучасної музики. На високому професійному рівні, в особливому тембровому звучанні баяну прозвучали твори Й. С. Баха, Е. Мегюля, А. Репнікова, А. Хачатуряна, І. Альбеніса, К. Сенс-Санса, та українська народна пісня „Їхав козак за Дунай” в обробці В. Грідіна. Родзинкою концерту стали фортепіанні твори у виконанні викладача Мукачівської школи мистецтв ім. С.Мартона, талановитого композитора Мирослава Екмана та сольне виконання українських пісень учасницею вокального гурту „Бревіс” та попгурту „Анця” Андріаною Борисовою.

10 вересня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся благодійний „Концерт заради Перемоги” Закарпатського народного хору до 1129-ї річниці Ужгорода. Благодійний імпровізований вуличний артмоб, під час якого збирали кошти для потреб Збройних сил України, мав на меті також вкотре підтвердити, що народна пісня й народний танець можуть бути сучасними, завжди на часі, актуальними зокрема для молоді, адже вчать любити і цінувати своє, рідне. Музиканти свідчили про це не тільки концертною програмою, а й, наприклад, поєднанням в одязі артистів вишиванок і джинсів тощо. „Верховино, світку ти наш”, „Горіла сосна, палала”, бубнарський танець, карічка, фрагмент весільного обряду, а також один із перших танців, який виконував колектив ще 1946 року, – „Дубкани-скакани” та чимало інших номерів подарували артисти глядачам, яких також запрошували до участі. На завершення виконали композицію „Свята Україна”.

11 вересня в Ужгороді, в Горянській ротонді відбулася святкова літургія – традиційно у День Ужгорода тут моляться за наше місто, край і всю Україну. Після літургії відслужили панахиду за загиблими Героями-захисниками та всіма жертвами російських окупантів. На завершення спільної молитви духовний концерт традиційно подарував Заслужений академічний Закарпатський народний хор під керівництвом Наталії Петій-Потапчук. „Благослови, душе моя, Господа”, „Достойно є воістину величати тебе, Богородицю”, „Як рушаєш, сину, у світи далекі”, „Через поле широкоє”, „Боже великий, єдиний”, – та інші композиції виконали артисти хору.

11 вересня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв,  відбувся великий благодійний концерт гурту „СКАЙ”. Мета заходу – зібрати кошти на 1000 турнікетів для 128 гірсько-штурмової бригади, яка виконує бойове завдання на Донеччині. Цей концерт є одним із серії, яку започаткувала Благодійна організація „Міжнародний Гуманітарний Фонд”. На концерті присутні разом співали „Україно”, „Подаруй світло”, „Струна”, легендарну „Тебе це можна може вбити” і інші улюблені хіти з усіх альбомів гурту „СКАЙ”.

11 вересня Мукачівський драматичний театр розпочaв 76-й театральний сезон. У цей день зіграли вистави для дітей та дорослих казку В. Зіміна „Жила-була Сироїжка” у постановці Тетяни Курти та урочисте відкриття нового театрального сезону, прем’єру бурхливої комедії Айвона Менчела „Дівич-вечір” або „Як ти там?” у постановці Кирила Душина (м. Харків). Відповідно до рішення колективу театру, частина від отриманих коштів за продаж квитків на вистави була перерахована 128 Окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді.

14 вересня в Ужгороді, у обласній філармонії, лунала неймовірна музика Ф. Мендельсона, В. А. Моцарта, Є. Станковича, В. Теличка та Д.Задора. Події сьогодення неабияк впливають на наше життя, відтак усі ми потребуємо зцілення від болю, неспокою та тривоги. Тож артисти Академічного камерного оркестру філармонії дарували можливість поміняти реальність і повністю зануритись у дивовижний світ музики.

15 вересня у Мукачеві, у  Християнському культурному центрі, відбувся концерт пам'яті загиблого Володимира Фраткіна та всіх полеглих за Україну. Віддати шану пам’яті загиблому воїну Володимиру Фраткіну та всім полеглим героям за Україну запросив заслужений артист України Олександр Садварій. У концерті взяли участь: Академічний симфонічний оркестр, заслужена артистка України Яна Садварій. У виконанні соліста О. Садварія та колективів прозвучали композиції „Спаси Всевишній Україну”, „Дивлюсь я на небо”, „Коли усе цвіте”, „Погляд” та інші на слова та музику В. Поповича, Й. Вайди, В. Кобаля, Я. Садварій, М. Петренка тощо.

15 вересня колоритний закарпатський гурт „Анця” презентував нову композицію „Дубе”. Кліп учасниці гурту відзняли на п'ятнадцятому екопікніку Сhysto.de, під час прибирання „Карпатського моря” поблизу села Вільшани. Таким епатажним кліпом гурт „Анця” вирішив привернути увагу закарпатців до сміттєвої проблеми та закликав прибирати рідні Карпати.  

16 вересня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв, відбувся вечір пам’яті, присвячений Маріуполю.  У фоє театру відкрили виставку картин митця зі Слов’янська Сергія Сметанкіна „Наш Маріуполь”. Відтак евакуйовані актори Донецького академічного обласного драматичного театру зіграли другу прем’єру – документальну виставу „Маріупольська драма” (режисер – заслужений артист України Євген Тищук; текст п’єси – Олександр Гаврош). „Маріупольська Драма” – це сторітелінг за свідченням самих акторів, які були в епіцентрі подій 16 березня. У цій виставі учасники вперше не створювали образи, а „зіграли” самих себе. Також були задіяні артефакти – предмети, які використовували митці у той страшний час переховування у приміщеннях театру, очікуючи на „зелений коридор”.

18 вересня у часі війни творчі колективи УжІКіМ продовжують виступати  в Закарпатті та за його межами з благодійними  концертами на підтримку ЗСУ та біженців від війни. Цього разу колективи УжІКІМ відбули до  Праги – столиці Чехії, де на площі Миру відбулася  зворушлива  мистецька акція  – 8-й Міжнародний фестиваль „Віра, Надія, Любов і Мудрість – все, що нас зближує” за участі представників країн-учасниць, гостей і запрошених. Тут виступали співаки, інструменталісти, танцюристи, співочі та танцювальні ансамблі, оркестри та ансамблі з усіх жанрів мистецтва. Також було представлено образотворче  та декоративно-прикладне мистецтво, фотографії та ін. Вихованці УжІКіМ незмінно виступили із українською символікою, в національних костюмах та з патріотичним репертуаром.  Щирі аплодисменти і теплі вигуки „Слава Україні” спроводжували кожен номер. Особливо тепло зустріли пристуні народні пісні й танці та  сольні номери.

18 вересня у Мукачівському драматичному театрі відбулась прем’єра – іронічна комедія „Білка з облізлим хвостом” у постановці харківського режисера Кирила Душина.

18 і 22 вересня у чеських містах – Празі та Брно у клубах „Retro Music Hall” та „Fleda” пройшли концерти відомого рок-гурту „Без Обмежень”. Кошти, зібрані на концерті гурту „Без обмежень” пішли на допомогу українським військовим, а також людям, що постраждали від війни.

19 вересня  відзначив 80-річний ювілей видатний закарпатець, відомий композитор, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, академік Національної академії мистецтв України, професор, завідувач кафедри композиції Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського – Євген Станкович.

20 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Мелодії осені”.  Творча команда підготувала надзвичайно цікаву і колоритну програму, що залишила по собі море приємних вражень.  У концерті взяли участь колективи: Академічний естрадно-духовий оркестр під керівництвом народного артиста України Володимира Співака, Академічний камерний оркестр, керівник – заслужений артист України Владислав Юрош та камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії”, керівник – заслужена артистка України Діана Гавата. А також улюблені, харизматичні та неймовірні артисти: заслужена артистка України Оксана Хархаліс-Ільницька (мецо-сопрано), заслужений артист України Олександр Садварій (тенор), Іштван Халус (тенор), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано), Ігор Литвинов (гітара), Наталія Лендєл (фортепіано).

20 вересня в Угорщині, 21-річна Ванесса Стойка із Закарпаття (з села Ботар на Виноградівщині) взяла участь у конкурсі талантів „Я буду зіркою!” і вразила своїм співом як аудиторію, так і членів журі. Ванесса також розповіла, що вона та її родина зараз живе, як і всі в Україні лише однією думкою – про війну, аби вона нарешті закінчилася. Ванесса виконала пісню Крістіни Агілери „The Voice Within”. Після її виступу всі присутні в студії аплодували стоячи, в тому числі і члени журі. Звісно, співачка пройшла у другий тур популярного в Угорщині конкурсу.

21 вересня у мукачівському драмтеатрі відбувся крутий захід – рок-симфонія. Симфонічний оркестр „Gosorchestra” виконав рок-композиції більш ніж 10-альтернативних гуртів. У програмі прозвучали композиції таких відомих гуртів як: „Maneskin”, „Muse”, „Hurts”, „U2”, „Coldplay”, „Rammstein”, „Nirvana”, „Radiohead”, „Metallica”, „Imagine Dragons” та інші.

21 вересня в центрі Ужгорода, на площі Театральній, у Міжнародний день миру, відбувся благодійний концерт „Ми хочемо жити без війни! Хай буде мир на всій землі!”. Тих, хто загинув за мир, вшанували хвилиною мовчання. Ініціювала акцію грузинська діаспора Закарпаття. Виступили українські, зокрема й ужгородські творчі колективи, виконавці, а також грузинські.

25 вересня у центрі Ужгорода, Заслужений академічний Закарпатський народний хор відзначив 77-річчя благодійним концертом. Художня керівниця й диригентка Наталія Петій-Потапчук розповіла про віхи історії коллективу. Колектив представив танцювальні, хорові й оркестрові композиції, кожна з яких уособлює традиції українського народу, любов до свого  – рідного. Артисти виконали й номери, з якими хор розпочинав свою творчість і яким, відповідно, вже 77 років. Представили глядачам, зокрема, вокально-хореографічну композицію „Дубкани-скакани”, закарпатські танці раківчанка й увиванець. Пісню „Гей, на високій полонині” виконав народний артист України Петро Матій. Вокальні композиції подарували також артисти Андрій та Ольга Свиди, заслужена артистка України – а нині ще й іменинниця – Яна Садварій та інші.

28 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії,  відбувся творчий вечір заслуженої артистки України Мар’яни Гаврилко „Зцілення любов’ю”. Співачка порадувала своїм глибоким голосом шанувальників та гостей концерту. Господиня вечора виконала композиції, під час яких зачитала поезії із щойно виданої збірки „Зцілення любов’ю”.

30 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся вечір джазової музики,  який влаштував одеський піаніст і композитор Олексій Петухов.

У вересні в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, берлінський режисер відновив родинну виставу „ДО-РЕ-МІ” (перша прем’єра була у 2018 році), яка в несподіваний і яскравий спосіб розповідає про світ музики. Автором п’єси є ужгородка Хава Ейзель-Валаамова, а режисером вистави став Михайло Мільмейстер, наш земляк, який уже тривалий час мешкає в околиці Берліна. Знаний актор пантоміми, режисер оригінальних номерів і вистав таким чином продовжує підтримувати творчі зв’язки зі своєю маленькою батьківщиною. 

У вересні закарпатка Марина Полончак презентувала пісню-молитву за всіх синів України. Композицію „Мій син” закарпатська співачка опублікувала на своєму каналі в YouTube. Слова пісні вона написала на мелодію легендарної французької балади Жан-Жака Голдмана. Чуттєва і щира композиція „Мій син” стала своєрідною батьківською молитвою за всіх синів України.

У вересні мукачівка Настя Балог спільно з POSITIFF презентували нову пісню „Додому”. Чуттєва пісня розповідає про історію дівчини та хлопця, яких розлучила війна. „Вона — за кордоном і віддала б усе, аби опинитись у рідному місті. Він же захищає домівку, щоб їй було куди повертатися. Обидва мріють про одне й те саме — зустрітися і обійнятись як колись… Там, де колись”, – йдеться у описі до пісні. Слова пісні та музика Світлани Кравчук , Андрія Безкровного та Олексія Завгороднього. Раніше Анастасія Балог була учасницею популярного всеукраїнського пісенного шоу „Голос країни”.

У вересні співачка Рената Штіфель, уродженка Ужгорода, презентувала прем'єру пісні „Боляче” та відео до неї. «„Боляче” — це не просто пісня, це крик душі, це відчуття що застрягло в грудях і вже більш як пів року не проходить. „Боляче” — це історія мільйонів українців, яка колись стане минулим, але ніколи не буде забута та пробачена», - зазначає виконавиця. Відео та пісня вже доступні на всіх стрімінгових платформах.

 БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась інтелектуальна вікторина, в якій взяли участь учні Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 імені Василя Ґренджі-Донського. В першій частині гри брали участь учні 6-Б та 6-В класів. Учасники мали можливість перевірити свої знання з української та зарубіжної літератури, історії України та народних звичаїв. В другій частині гри змагались між собою учні 8-Б та 11-А класів. Учасники, поділені на чотири команди, розгадували питання з української фразеології, загальновживаної та діалектної лексики. Переможцям було вручено призи від проекту #ВільноХаб.

6 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч-підтримка „Як жити далі?”. Захід відбувся в рамках „Всеукраїнської психологічної місії підтримки з Євгеном Кирбабою та друзями”. Це зустрічі для людей, які під час повномасштабної війни задаються питанням „Як жити далі?”. І завдяки людському терапевтичному спілкуванню та простим психологічним практикам на таких зустрічах можна знайти відповідь на це та інші питання. Також ці зустрічі для тих, хто відчуває тривогу, страх, почуття провини, безнадію, панічні атаки, проблеми зі сном та фізичне виснаження. Провів зустріч Євген Кирбаба (м. Харків) – практичний психолог, магістр психології, спеціаліст з психосоматики.

7 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась книжкова туса „Kirbaba Book”. Три спікери/спікерки розповіли про три прочитані під час повномасштабної війни книги (в кожного одна своя). У спікерів/спікерок було по 12 хвилин, щоб розповісти про прочитану книгу та поділитись своїми емоціями та відкриттями. Після цього інші учасники та учасниці могли поставити питання або подискутувати. Євген Кирбаба ділився враженням від книги „Вибір” Едіт Єви Еґер, яка вижила після декількох концтаборів під час Другої світової війни. Олена Пітух, сімейний психолог, травмафокусовнаний терапевт, коуч дітей батьків та підлітків, розказала про книжки, де можна знайти відповіді на питання, пов'язані з психологією. Євгенія Напуда, культурна менеджерка літературних проєктів, що має 20 років досвіду роботи в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, порадила, які видання варті читацької уваги та часу, а які ні.

8 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд кінострічки „Білий птах з чорною ознакою”, приуроченої до Дня українського кіно.

13 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд документального фільму „Маріуполь. Невтрачена надія”.

15 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація творчості письменника-фантаста, дизайнера, перекладача та сценариста Олексія Деканя. З-під пера автора, який переїхав на Закарпаття з Харкова, вийшли фантастичні романи „Кайдашева сім’я проти зомбі”, „Коріння Всесвіту”, збірка оповідань „Алфавіт для андроїда”, технофентезі „Нурлінь” тощо. Декілька років працював над створенням соціального літературного проекту про дітей з інвалідністю.

15 вересня в Ужгородському замку пройшла відкрита лекція „Іконостаси Закарпаття”. Лектор – доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв Михайло Приймич. Ішлося, зокрема, про типи, структуру, причини розміщення об’єктів на іконостасах крізь бачення з погляду теології та історії.

16 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, Олена Пітух – практичний психолог, транзактний аналітик в процесі навчання, сімейний консультант з питань дитячо-батьківських відносин, коуч дітей, батьків та підлітків, провела майстер-клас „Ігри, в які ми граємо”. На заході присутні дізнались про психологічні ігри, в які ми граємо, де ми навчаємось грати, як не потрапити на гачок, коли тебе запрошують у „гру”, і які альтернативи проти цього ви можете використати. Разом ми побачимо мотиви, вигоди і розплату в психологічних іграх. При тому навчимось грати за своїми правилами.

16 вересня обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка, в рамках Програми поповнення бібліотечних фондів 2021 року від Українського інституту книги отримала книги, які були розподілені між шести бібліотеками територіальних громад області.

20 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч з Тарасом Марусиком та презентація його книги „30 років Незалежності: мовні акти, які змінюють Україну”. Модерував подію Василь Кузан – письменник, голова закарпатського осередку НСПУ.

20 вересня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, провели відкриту лекцію про видатного ужгородця Іштвана Лаудона. Відвідувачі музею мали змогу дізнатися цікаве з життя одного з найвідоміших ужгородців — видатного педагога, науковця і натураліста у рамках відкритої лекції. З його життям і творчістю відвідувачів ознайомила старший науковий співробітник сектору природи музею Руслана Джахман, яка розповіла про те, чим займався, цікавився і якими країнами подорожував Іштван Лаудон та презентувала видання, де є переклади публікацій Іштвана Лаудона з угорської на українську мову. Слухачі оглянули також виставку „Багатогранність життя Іштвана Лаудона”, на якій побачили й гербарій, зібраний вченим у 1885 році. Старший науковий співробітник сектору природи відділу історії та краєзнавства Бучмей О. В. провела для учнів екскурсію по експозиції „Природа Закарпатя”, а завідувач сектору природи Біланич М. М. – по підземних приміщеннях замку та виставці „Страшні реалії війни”.

 21 вересня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась онлайн-вікторина „Як добре ти знаєш Стівена Кінга?”. Всіх, хто полюбляє творчість Стівена Кінга мали можливість випробувати свої сили і знання у вікторині! Також була опублікована віртуальна виставка „Король жахів”, присвячена 75–річчю з дня народження Стівену Кінгу.

21 вересня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована нова віртуальна виставка „Новий час –  нові книги” (лідери читацьких уподобань від Українського інституту книги).

22 вересня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся літературний вечір – презентація нової книжки короткої прози Андрія Любки. Організатор вечора – Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека імені Федора Потушняка. Подія відбулася в рамках роботи Літературної мережі проєкту „Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні”, за ініціативи Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz. Збірка різносюжетних текстів „Щось зі мною не так”, написаних впродовж 2020–2021 років, ужгородського автора Андрія Любки, щойно побачила світ у видавництві Святослава Померанцева (Meridian Czernowitz). Це книжка пригод і настроїв, реальних історій і автобіографічних вигадок, універсальний порадник і атлас туристичних маршрутів.

22 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосифа Бокшая, виставкою „Із книжкової скарбниці українських письменників Словаччини” стартував VI літературний фестиваль „Карпатська ватра”. На відкритті мистецького заходу заслужений працівник культури України, поет, керівник Народного літературного музею Закарпаття Василь Густі повідомив, що через війну цьогоріч обрали книжково-виставковий формат фестивалю, який раніше завжди проводили масштабно, за участю літераторів із різних куточків України та закордоння. Іван Яцканин, Степан Гостиняк, Ян Козак, Микола Мушинка, Єва Олеар, Йосиф Збіглей, Ганна Коцур, Мілан Реґула, Маруся Няхай, Мілан Бобак та багато інших імен представили на книжковій виставці. З українськими письменниками Словаччини нас єднають національні традиції, тож вивчати ці твори теж важливо.

22 вересня в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Голос, що полонив увесь світ”, присвячена 150-річчю від дня народження всесвітньо відомої української оперної співачки Соломії Крушельницької. Виставка розповідає про життя і творчость цієї непересічної особистості.

23 вересня в Ужгороді, обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка, в рамках проєкту TATOhub, провела родинний квест по Ужгороду. Учасники змогли не лише корисно провести сімейний відпочинок, а й вкотре відкрити для себе нові сторінки нашого міста. Наприкінці заходу відбулось пригощання солодощами. Всі учасники отримали призи від проєкту Tatohub.

23 вересня в Ужгороді, в обласній дитячій книгозбірні, провели творчу зустріч у відділі обслуговування юнацтва. Запросили студентів музичного коледжу та митців краю. Приурочили захід до Дня міста. Закарпатський поет Василь Густі запропонував молоді віртуальну літературну мандрівку містом. Сам він згадує, що з Ужгородом познайомився через ліричну поезію. Під час акції студенти дізналися багато нового про Ужгород, поглянули на місто через світлини Ольги Тимофієвої і обрали для себе книги, що допоможуть зануритися у його історію.

26 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір із лавреатками всеукраїнських та міжнародних літературно-музичних конкурсів та фестивалів з м. Суми – Світланою Петренко, яка презентувала збірку „Поезія без укриття”, та Оленою Макарчук, яка познайомить присутніх зі своєю книгою „Листи до Фроди”.

27 вересня у лицарській залі Мукачівського історичного музею відбулася презентація книги „Мукачівський замок „Паланок”, автором якої є науковий співробітник Мукачівського історичного музею Олександр Цільо. Видання вийшло накладом у 200 примірників у «Видавництві Олександра Гаркуші» та містить коротку інформацію про місто Мукачево чотирма мовами, нариси про Мукачівський замок та відомості про найбільш відомих його власників. Матеріал базується на власних дослідженнях автора та дослідженнях багатьох відомих істориків міста та замку, починаючи від раннього середньовіччя до кінця ХІХ століття. Книга ілюстрована старовинними гравюрами та світлинами, розрахована на широке коло читачів.

28 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в рамках проєкту TATOhub, відбувся вечір настільних ігор для родин.

28 вересня в Ужгороді, у КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР запрошує на презентацію книжок „Пісні українців Кубані” (2021) та „Пісні українців Мараморощини (Румунія)” (2022). Записи пісень здійснив провідний методист згаданої установи, заслужений діяч мистецтв України, фольклорист Іван Хланта. До збірника „Пісні українців Кубані” відібрано найпопулярніші, найкращі за змістом і художньою вартістю пісенні твори українців Кубані Російської Федерації, записані у 1995 році. Збірник є спробою привернути увагу українського читача до своєї культурної спадщини, що нині перебуває за межами України, щоб кожен українець відчув себе часткою цілого народу, частиною загального європейського простору. До книжки „Пісні українців Мараморощини (Румунія)” ввійшли найбільш довершені зразки народних пісень, записаних у кінці 90-х років ХХ та на початку ХХІ століть від обдарованих носіїв фольклору у селах Бистрий, Великий Бичків, Вишавська Долина, Вишня Рівна, Красний, Кривий, Кричуново, Луг, Миково, Поляна, Русково. За всю історію видання українського фольклору така повна збірка народної пісенності Мараморощини з музичним супроводом публікується вперше. 

29 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація повісті української письменниці, літературної критикині та феміністки Роксолани Жаркової „Нуль цілих, нуль десятих”. Повість „Нуль цілих, нуль десятих” перемогла у V Всеукраїнському літературному конкурсі ім. Григора Тютюнника (2021 рік).

28 вересня в Ужгороді, на міському кладовищі Кальварія, відбулася поминальна панахида за видатним українським письменником, журналістом, кіносценаристом, лауреатом Шевченківської премії, співавтором сценарію до всесвітньовідомого фільму С. Параджанова „Тіні забутих предків” – Іваном Чендеєм.  До могили письменника прийшли відомі українські науковці, закарпатські літератори, дослідники творчості та нащадки Івана Чендея. 2022-й є ювілейним роком Івана Чендея. 20-го травня виповнилося 100 років з дня народження літератора.

28-30 вересня в Ужгороді очно і онлайн пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція „Іван Чендей: пам’ять і вічність. До 100-річчя від дня народження письменника”. У програмі форуму – 47 доповідей, які розкривають різні грані творчості прозаїка, видатного українського діяча, лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка. Географія учасників – усі куточки України і 5 зарубіжних держав. Директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Національної академії наук України, доктор філологічних наук, професор Микола Жулинський особисто приїхав, аби віддати шану Івану Чендею, якого знав особисто.

29-30 вересня у Свалявській публічній бібліотеці відбулося свят,о приурочене до Всеукраїнського дня бібліотек. Першою з таких заходів відбулася акція „Бібліотека для тебе” від Української бібліотечної асоціації. Жителі громади та гості змогли ділитися своїми особистими історіями, розповідати про неймовірних бібліотекарів та улюблені бібліотеки, розміщувати фотографії в соціальних мережах з хештегом #бібліотекаспільнодія. Такою акцією свалявчани змогли привітати бібліотеку, яка підтримала чи допомогла, або ж продовжує допомагати ВПО, які постраждали під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. „Читаємо, мріємо, гуртуємося” це флешмоб – читання українських поетів та прозаїків, які співзвучні подіям, що відбуваються в Україні.  Для цього потрібно було поділитись фото і відео на сторінках у соцмережах із хештегом #читання_для_Перемоги, #read_and_win. Відбулася також благодійна акція: „Я дарую книги своїй бібліотеці”. Свалявчани мали змогу подарувати книгу бібліотеці, яку вони вже прочитали, або ж виявили бажання зробити подарунок від себе. Під час події діяла святкова фотозона з книгою: „Бібліотека – твоя територія”.

29 вересня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбувся черговий ефір відділу художньої літератури в рамках циклу онлайн-зустрічей зі знаковими людьми краю #книга_на_часі. Прозвучало одне питання: „Яка література для вас зараз на часі?” З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек гостею ефіру була Алла Петрішак, фахівчиня бібліотечної справи, завідувачка бібліотеки-філії („Казка”) КЗ „Ужгородська публічна бібліотека”, заступниця по роботі з дітьми.

30 вересня в Ужгороді, в рамках проєкту TATOhub провели родинну екскурсію місцями зйомок фільмів. Екскурсія розроблена в рамках кінофестивалю CMIFF. Учасники змогли не лише корисно провести сімейний відпочинок, а й вкотре відкрити для себе нові сторінки нашого міста. Всі учасники отримали призи від проєкту Tatohub.

30 вересня в Ужгороді,  міській бібліотеці виповнилось 120 років. Директорка комунального закладу „Ужгородська публічна бібліотека” Людмила Ленарт розповіла історію книгозбірні, яка бере початок ще із 1902 року зі створення народної бібліотеки. У відеопрезентації, що підготували бібліотекарі, розповіли про етапи розвитку закладу. Пані Людмила наголосила, що, зіштовхнувшись із новими викликами, зараз багато бібліотекарів волонтерять, плетуть маскувальні сітки, спілкуються з переселенцями, для яких тут проводять і мовні курси тощо. Кращим бібліотекаркам і працівницям книгозбірні вручили грамоти Ужгородської міської ради та управління в справах культури, молоді та спорту.

У вересні в УжНУ збирали дитячі книжки для українських дітлахів за кордоном. Діти, яких війна змусила опинитись за кордоном, потребують книжок. Тішитимуться казкам, оповіданням, легендам, притчам, байкам тощо. У холі ректорату Ужгородського національного університету триває збір такої літератури. Координують акцію представники Волонтеріату.

У вересні в Ужгороді, обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка, в рамках роботи Літературної мережі стала партнером проєкту „Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні”, за ініціативи Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz. Проведення цього проєкту стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).юЗа проектом передбачається 5 творчих зустрічей з відомими українськими письменниками і письменницями протягом наступних 5 місяців.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 вересня в Мукачеві, в Угорському будинку ім. М. Мункачі, відкрилася виставка робіт під гаслом „Пензлем за мир”, організована Товариством мистецтва та культури Карпатського регіону. Свої роботи закарпатські художники писали протягом тижневого пленеру в мальовничому селі Петрово на Берегівщині. Результатом роботи митців стали 26 картин, які представили в експозиції. Це абстрактні роботи, пейзажі, а також портрети дівчат у народних костюмах Угорщини і Міжгірщини. Картини продавали задля потреб переселенців і ЗСУ. За словами куратора пленеру, художника Аттіли Коприви, захід був присвячений 15-річчю з часу заснування Товариства мистецтва та культури Карпатського регіону і це вже третя виставка з часу повномасштабної війни.

2 вересня у Мукачеві відкрили виставку дитячих малюнків „З Україною в серці”. Любов та переживання до рідної Батьківщини зображена на картинах учнів мистецької студії Наталія Рибар. На виставці були представлені роботи 37 вихованців віком від 4 до 15 років, зокрема – це 55 тематичних картин. Також по завершенні відкриття виставки охочі дітки мали змогу долучитися до майстер-класу з виготовлення текстильної іграшки. А всі, хто завітав на відкриття, долучився до доброї справи – придбавши свічку ручної роботи чи ляльку, які були виставлені на продаж за символічними цінами. Всі кошти за придбані роботи будуть передані на допомогу 105 батальйону 63 механізованої бригади!

3 вересня у Мукачівському замку провели майстер-класи із виготовлення сувенірів. На дітей та підлітків чекали два надзвичайно цікаві майстер-класи в рамках реалізації проєкту „Спільно | твоя підтримка поруч”. Діти ознайомилися з процесом створення сучасних та унікальних сувенірів, підібрали елементи для 3D-друку (медалі, елементи для макетів), надрукували та розфарбували акриловими фарбами. Відбувся також арт-терапевтичний майстер-клас. В „Ремісничій мануфактурі” зі скульптурного пластиліну виготовляли прикраси, підвіски та елементи декору з використанням відтисків природних матеріалів та спеціальних інструментів — стеків.

6 вересня в Ужгороді, у скансені, відкрилась виставка-продаж живописних робіт Владислава Ганзела на підтримку ЗСУ.

9 вересня у галереї „Ужгород” 56 картин представили на виставці „Мистецький Ужгород” на підтримку ЗСУ. Картини надали художники Закарпатської організації Національної спілки художників України, які й були організаторами заходу.

12 вересня в галереї Ужгородського замку відкрили виставку відомих та цікавих особистостей Закарпаття на світлинах Михайла Дороговича. На фото зображено тих, кого добре знають, – і на світлинах, і наживо. У такому форматі виставку відкрили вперше.

13 вересня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, в рамках реалізації міжнародного грантового проекту „Культурні зв’язки – культурна мобільність в прикордонному регіоні. HUSKROUA/ 17020/3.1/0040” відбулося відкриття виставки весільного одягу, атрибутики та світлин „Заміжжя їй личить”. Виставка є результатом спільної дослідницької роботи науковців із Закарпатського музею народної архітектури та побуту (Україна), Повітового музею Сату Маре (Румунія) та Музею української культури у Свиднику (Словаччина). Пропонована експозиція познайомила всіх охочих з окремими весільними обрядодіями, весільною атрибутикою, вбранням наречених. Цінність виставки полягає в тому, що вона об’єднала матеріали великого етнічного масиву в контексті порубіжжя – Пряшівський край (Словаччина), Закарпаття (Україна) та повіт Сату Маре (Румунія). Українська частина виставки акцентувала увагу на обряді благословіння наречених батьками, румунська – на зачісці нареченої, словацька – на весільному застіллі й забавах. Виставка вже експонувалась у Словаччині, планується її відкриття у Румунії.

14 вересня у Перечині відкрилася фотовиставка „Закарпаття і війна. Фотохроніки”. На виставці можна було оглянути роботи Сергія Гудака, Сергія Денисенка, Наталії Боднар, Яноша Немеша та Аттіли Федика, які з перших днів війни фіксують події в області. Це виставка про те, як Закарпаття стало прихистком для сотень тисяч українців з інших регіонів, про область, яка зробила усе можливе, щоб люди, які втікали від війни, змогли тут відчути мирне життя і нагадати собі, що воно повернеться і в їхні рідні міста.

15 вересня у Мукачівському літературно-мистецькому музеї відбулася творча зустріч з Тетяною Саврась з міста Херсон. Талановита дівчина підготувала велику колекцію графічних робіт, акварелі, олійні роботи. Також мисткиня поділилася своїми літературними доробками.

16 вересня в Ужгороді, у фоє обласного академічного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, в рамках вечора пам’яті „Маріупольська драма” відбулася художня виставка Сергія Сметанкіна зі Слов’янська „Наш Маріуполь”. Напередодні повномасштабної війни художник з Донеччини Сергій Сметанкін презентував виставку у Маріуполі, на якій представив більше 40-ка робіт. З них вдалося дивом врятувати усього декілька і вивезти з окупованого міста. На виставці в Ужгороді Сергій Сметанкін представив 31-ну роботу, включно з новими картинами, написаними уже на Закарпатті. Митець – уже двічі переселенець. У 2014-му змушений був покинути рідний дім. Нині – за тих же обставин разом з родиною опинився в Ужгороді.

17 вересня в Ужгороді відбулося відкриття виставки „На рівні хмар. Гуцулія” Андрія Афтанаса, настоятеля Храму Різдва Богородиці ПЦУ із селища Щирець. Це – фоторозповідь про людей, а радше – про велич людини та про її красу. Світлини виконані в техніці давнього способу монохромного фотографічного друку – ціанотипії. Мистецькі роботи є продовженням проповідей священника.

19 вересня у Мукачеві відкрили меморіальний будинок-музей засновника Закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі. Розташований музей під знаменитим Мукачівським замком „Паланок" на вулиці Ерделі, 22. Відкриття приурочили до дня пам'яті художника – він помер 19 вересня 1955 року. Це – батьківський будинок Ерделі, тут він жив з 6 років разом із батьками до виїзду в Європу. Тут також була його майстерня. Є кілька відомих картин Ерделі, де зображена ця майстерня, дім і замок „Паланок”, мальований з цієї локації.

21 вересня у м. Ужгород, у Генеральному консульстві Угорщини, відбулось відкриття виставки творів художника Миколи Шете, директора художньої галереї „Ужгород”. Незважаючи на сумні події, які відбуваються в Україні, життя не зупиняється. Через пейзажі митця виникає чудова можливість пізнати прекрасні краї Закарпаття. Перша персональна виставка Миколи Шете відбулася у дуже молодому віці – у 20 років – яка була представлена у м. Мукачево. Багато творів художника знаходяться в приватних колекціях Австралії, США, Угорщини, Словаччини, Польщі та Росії.

22 вересня в Ужгороді відкрили виставку до 30-ї річниці прийняття Конституції Словацької Республіки – під патронатом Генерального консула Словацької Республіки Павола Паніса. На виставці – три десятки робіт закарпатських митців: Бориса Кузьми, Вікторії Кузьми, Франциска Ерфана, Володимира Кузьми, Володимира Павлишина, Наталії Сіми-Павлишин, Сергія Біби, Тараса Усика, Едуарда Приходька, Людмили Корж-Радько, Степана Шолтеса, Михайла Сусли, Отілли Коприви, Ігоря Луценка, Юрія Шелевицького. На більшості робіт – краєвиди, архітектура, побут Словаччини, яка близька Закарпаттю ментально.

24 вересня в Ужгородському скансені, на відкритій лекції, розповіли про вишивані безрукавки Закарпаття. Лекцію „Безрукавний одяг Закарпаття кінця ХІХ початку ХХ століття: локальне розмаїття” провів Василь Коцан, доктор історичних наук та директор музею. Під час події кожен мав змогу зробити благодійний внесок на допомогу Збройним силам України.

27 вересня в Ужгороді, у скансені, пройшли заходи до Дня туризму. Обласний музей народної архітектури та побуту – одна із найцікавіших туристичних візитівок міста. Щоб краще пізнати скансен та його колекцію, містян та готей міста запросили відвідати музей і долучитися до тематичних заходів: екскурсії „10 унікальних старожитностей Закарпатського музею народної архітектури та побуту” та квест-екскурсії музеєм для сімей з дітками (екскурсовод Юліана Малик).

27 вересня в Ужгородському замку пройшла конференція „Туризм Закарпаття в умовах воєнного стану: актуальні виклики та пошук рішень”. У двох панельних дискусіях взяли участь науковці, експерти в галузі туризму, екскурсоводи, представники готельно-ресторанного, санаторно-курортного бізнесу та туристичних агенцій.

27 вересня в Ужгороді провели День відкритих дверей у єпископській резиденції Мукачівської греко-католицької єпархії. Дату обрали невипадково – день Воздвиження Чесного Хреста Господнього – престольне свято Ужгородського кафедрального собору. Відвідувачі могли побачити відреставровані зали резиденції, експозицію присвячену Мілану Шашіку, ознайомитися із живописом кінця XVIII століття, а також побувати у крипті собору.

30 вересня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв традиційно до Дня художника стартувала виставка-продаж картин „Україна – це любов”. 10 закарпатських художників представили свої роботи для продажу під гаслом „Підтримай своє”. Художники — люди, що бачать та мислять по-особливому, переймаються найменшими деталями. Художники підтримують дух та віру у майбутнє через мистецтво. Завдяки їм ми можемо тонко і глибоко відчути силу краси, яка зцілює, допомагає долати труднощі у складні для України часи.

У вересні у місті Свалява відкрилася виставка фоторобіт, організована переселенками з Луганської області – членкинями громадської організації „ЦСР ”Дієва громада”. Виставка присвячена Міжнародному дню миру. Подібні акції проходять в 10 містах України в рамках проєкту „Мир у цифровий час”.

У вересні невеликі роботи скульптора Михайла Колодка з’явилися в кількох місцях Будапешта. Тепер до угорської столиці додалася ще одна скульптура. Це тітка Аранка та дядько Бейла, подружжя флористів з району Пашарет, були відомими особами в цьому районі. Їхня доброта і любов до людей залишили слід у серцях людей. У 2021 році започатковано ініціативу вшанування подружжя, яке десятиліттями робило життя мешканців району красивішим та веселішим. Керівництво району на місці квіткового магазинчику замовило мініпам'ятник Аранці та Бейлі. Скульптор Михайло Колодко взявся за створення пам’ятника, який було встановлено на площі Пашареті.Також скульптор розмістив фото на своїй сторінці з міста Лендава (Словенія), де проходить традиційний фестиваль бограча. Тут теж з'явилася мініскульптурка у вигляді щура. Ще одна можливо з'явиться у Венеції. Це буде чоловік у старовинному костюмі, який робить селфі.

На Закарпатті, у Рахові, реконструювали єдиний в Україні Музей екології гір. Це –єдиний у країні природничий музей українських Карпат, створений на базі Карпатського біосферного заповідника. Варто зазначити, що музейна експозиція тут унікальна. Вона охоплює та демонструє історію Карпатських гір, їхню геологію, геоморфологію, основні типи ландшафтів, рослинний і тваринний світ, а також те, як людина використовувала дари природи на цих землях — від колонізації до наших днів, традиції і культуру місцевого населення.

КІНОМИСТЕЦТВО

8 вересня команда українського фільму режисера Антоніо Лукіча „Люксембург Люксембург”, який відібрали для участі у конкурсній програмі „Orizzonti” Венеційського кінофестивалю, вийшла на фотокол кіноогляду з антивоєнними плакатами. „Уявіть собі фільми без батьків. З початку російського вторгнення тисячі українських дітей лишилися без батьків”, – написано на плакатах. Режисер та актори стрічки Раміль та Аміль Насирови з гурту „Курган & Agregat” вийшли у футболках з принтом у вигляді вишитого тризуба, а акторка Людмила Саченко – у футболці з написом „Свободу захисникам „Азовсталі”.

9 вересня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся показ фільму „Заборонений”. Це український художній повнометражний фільм про життя та загадкову смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника, Героя України Василя Стуса та його боротьбу із радянською системою. „Заборонений” – це реальна історія нескореного поета, історія кохання і зради, людської гідності та підлості.

13 вересня в Ужгороді, у внутрішньому дворику Ужгородського інституту культури і мистецтв, у рамках національного туру „Кіно заради Перемоги!”, який проводиться на підтримку захисників та вимушено переміщених осіб, відбувся показ фільму „Фортеця Хаджибей” режисера Костянтина Коновалова.

14 вересня в Ужгороді, вже вп’яте стартувала літня кіношкола „Скалка”. Цей інтенсив – чудова нагода спробувати себе у кіно в різних ролях. Зрештою, ще й створити свій перший короткометражний фільм. Впродовж 7-ми днів учасники навчалися писати сценарій, підбирати локацію для зйомок, проводити кастинги, придумувати режисерські рішення.

15-18 вересня в Ужгороді відбувся 3-ій „Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль (CMIFF)”. Місія фестивалю – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати Карпатський регіон, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва та туризму. Цього року кінофестиваль підтримує важливу місію – розповідати про нашу неймовірну Україну, про її сміливих і відчайдушних людей та допомагати в ці непрості часи. Всі кіно покази й активності 3-го кінофестивалю CMIFF 2022 відбудуться на підтримку благодійного фонду „Серце до Серця”, Закарпаття. В рамках заходу відбулися: покази художніх та фільмів конкурсної програми, оголошення переможців кіно конкурсу CMIFF 2022; покази художніх та документальних фільмів поза конкурсної програми; лекції на тему кіно, екології та туризму; творчі зустрічі з представниками кіноіндустрії (акторами, режисерами, сценаристами, кінознавцями та продюсерами); тематичні екскурсії Ужгородом; благодійний вечір „Сharity dj marathon”; фотоконкурс „Природа зцілює”.

19 вересня в Угорщині, в будапештському кінотеатрі „Уранія” відбулася прем'єра телефільму за мотивами вистави „Молода Деріне”. Головну роль виконала акторка Берегівського угорського театру Вікторія Торпої, а режисером став інший відомий закарпатець – Аттіла Віднянський, керівник угорського Національного театру. Бюджет стрічки склав 73 мільйони форинтів, знімали його дуже швидко – всього 8 днів, і цей короткий час вимагав надзвичайно злагодженої роботи всіх членів знімальної групи.

У вересні в Ужгороді почали працювати над проєктом „Живе кіно”: задіяні як ужгородці, так і вимушені переселенці. Місце, де дівчата танцюватимуть із парубками, – біля водяного млина (перевезеного із с. Колочава в 1967 році), що розташований в Ужгородському скансені. Це – одна з локацій короткометражного фільму, над яким в Ужгороді працюють за проєктом „Кіногра-живе кіно „Міфи забутих предків”. Нині завершують формувати команду, продовжують підшуковувати локації для сцен, відшліфовують сценарій. Увесь вересень тривали зйомки.

У вересні в Ужгороді оголосили переможців  3-го Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю CMIFF 2022. Найкращим фільмом документального повнометражного конкурсу визнана стрічка „Відлюдник з Трейга” режисерки Ліззі Маккензі (Великобританія, 2021). Приз за найкращий документальний короткометражний фільм отримала стрічка „Минуле Майбутнє Гора” режисерки Марії Лук'янчук (Україна, 2021). Спеціальну відзнаку журі отримали фільми „Плай” Єви Джишиашвілі (Україна, 2021) та „Берг” Йоке Олтаар (Нідерланди, Словенія, 2021). Приз глядацьких симпатій – стрічка „Вільна людина. Проща” (Україна, 2022) режисера Сергія Дмитренка.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

5 вересня вихованці Мукачівської школи мистецтв імені Степана Мартона здобули призові місця на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі „ZIRKA FEST-2022”, який відбувся в місті Львові. За підсумками конкурсу призерами стали: ІІ категорія: лауреатка ІІ ступеня — Семенчук Ангеліна (гітара), викладачка Маріанна Монцоль. Лауреатка ІІ ступеня — Павлович Крістіна (баян), викладачка Тетяна Бабіля. ІІІ категорія: лауреатка І ступеня — Понзель Златослава (фортепіано), викладачка Каріна Гончарова. Лауреатка І ступеня — Чернишова Марта (баян), викладачка Світлана Кондрич. Лауреатка ІІ ступеня — Гольча Анна (акордеон), викладачка Світлана Кондрич. Лауреатка ІІ ступеня — Попович Бернадетт (фортепіано), викладачка Крістіна Матоляк. Лауреат ІІ ступеня — Погодіна Єлізавета (скрипка), викладачка Ліліана Прицька. Лауреат ІІІ ступеня — Балог Дарія (фортепіано), викладачка Вікторія Князєва. Викладачі, які підготували учнів до конкурсу нагороджені подяками за вагомий внесок у розвиток та збереження культури України, професіоналізм у підготовці учасників.

21 вересня в Ужгороді провели кулінарний майстер-клас для дітей віком від 6-ти до 17-ти років. Загалом такі заходи пройшли у 7-ми областях України. Метою є відволікти дітей від реалій сьогодення, надати психологічну підтримку та привити любов до здорового харчування. Кондитерка Любов Керецман вчила випікати – кіфлики, один з найпопулярніших смаколиків закарпатської кухні. Тривав захід дві години. Учасники майстер-класу спекли близько 8 кг кіфликів.

21 вересня у Чорній Тисі на Рахівщині, у Міжнародний день миру, відбувся флешмоб, який організували школярі. Цього дня діти одягнули вишиванки, вивчили українську драйвову пісню та випустили в небо білу кульку – символ миру. Чорна Тиса – село, що входить до Ясінянської громади – одієї з найвисокогірніших громад в Україні.

21 вересня в Ужгороді,  у великій залі Вченої ради УжНУ, відбулася публічна дискусія з журналістом Віталієм Портниковим „Коли закінчиться війна: ”, у рамках ініціатив Re: Open Zakarpattia 2022 організованою The Institute for Central European Strategy. Вів розмову письменник Андрій Любка.

22-29 вересня в словацькому місті Кошице пройшли Дні України. Події розпочалися художнім вернісажем. Цього разу була виставка робіт художниці з Києва Тетяни Діденко та робіт закарпатської художниці Вікторії Кузьми, яка малює на склі. 24 вересня, був день української кулінарії, де можна було навчитися готувати український борщ, вареники та інші страви. Окремим блоком були представлені пасічники, відбувся обмін досвідом між закарпатськими та словацькими виробниками меду. Також словакам презентували наш квас. Відбувся також Словацько-український форум. У його рамках окремий день був присвячений місцевому самоврядуванню. Голови міст та сіл, які є побратимами в Україні та Словаччині, розповідали про корисність такого побратимства. 

25 вересня закарпатці – студенти 4-го курсу спеціалізації „Оркестрові духові та ударні інструменти” Гренцер Мілан та Голіба Ростислав здобули перше місце на міжнародному конкурсі інструментальної музики „Сузір'я Україна-Європа”. Викладач: лауреат Всеукраїнських та міжнародних конкурсів Емерих Федорович Попович. Концертмейстер: Анастасія Олександрівна Нігріні.

27 вересня в Мукачеві, з нагоди Міжнародного дня туризму, з’явився ще один інформаційний вказівник. Стенд „Історія однієї вулиці” встановили по площі Кирила і Мефодія напроти входу в Дитячу художню школу ім. М. Мункачі. Ініціатором встановлення туристичного вказівника виступили Закарпатська туристична організація та громадська організація „Культура. Екологія. Туризм”. Тепер мукачівці та гості міста можуть ознайомитися з історією центральної площі, просто прогулюючись нею. Крім того, з нагоди Дня туризму нагородили і міських екскурсоводів: Наталію Ігнатишин, Надію Кампов, Єву Колесник, Вікторію Гудак, Світлану Адаменко, Віктора Стинича та Андрія Бурлая.

27 вересня в Мукачеві, до Всесвітнього дня туризму, Палац культури і мистецтв організував благодійну екскурсію по місту з досвідченою екскурсоводкою – Євою Колесник. Саме у цей день запропонували учасникам поєднати пізнання історії міста, святкування дня туризму і, головне, підтримати наших захисників, прийшовши на благодійну оглядову екскурсію по центру міста Мукачева.

У вересні юні мукачівські піаністки,  вихованці Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона здобули перше місце на Відкритому патріотичному фестивалі-конкурсі „Народ-герой героїв прославляє”. Учні фортепіанного відділу Дарія Балог (викладачка Вікторія Князєва) та Катерина Плиска (викладачка Тетяна Марків) здобули перемогу в ансамблевій грі та отримали диплом I ступеня у номінації „Інструментальний жанр (фортепіано)”, категорія „Професіонали”.

У вересні в Ужанському нацпарку масово розквітла розмарія – пізньоцвіт осінній.  Це надзвичайно гарне явище. Ця рослина завжди викликає захоплення своєю  красою та незвичайним часом цвітіння. З давніх часів вона привертає увагу людей. Про розмарію складені  легенди, згадується вона і у народних піснях. Хоч здається, що це якась казкова та невідома рослина, утім, всім знавцям ботаніки вона відома під науковою назвою пізньоцвіт осінній. На слова Михайла Ткача Олександром Пушкаренком написана пісня „Квітка розмарія”, яку виконував народний артист України Назарій Яремчук.


 

 

Новини

2024-04-18
Друзі, 23 квітня о 15:00 запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору.  Інструменти та матеріали надаємо.  Кількість місць обмежена.  Реєстрація обов'язкова: https://forms.gle/xtW9wf8GDJmh95p87  Місце зустрічі: пр. Свободи, 16  Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день