Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2012 - жовтень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 жовтня в м. Ужгород у Міжнародний день музики в обласній філармонії відбувся святковий концерт. Для шанувальників музики звучали „Полонинські картинки” та „Гаданочка” у виконанні камерного оркестру (керівник – В. Юрош, соліст – Ф. Томич (кларнет), сюїта закарпатських народних пісень у виконанні симфонічного оркестру (диригент – В. Свалявчик-Цанько) та заслуженого академічного Закарпатського народного хору (керівник – Н. Петій-Потапчук), концерт для фортепіано та оркестру (соліст – заслужена артистка України Е. Чуприк).
2 жовтня в м. Ужгород у актовій залі коледжу культури і мистецтв відбулася лекція-концерт, присвячена творчості знаменитої українки Соломії Крушельницької, яку підготувала і провела викладач музично-теоретичних дисциплін Катерина Онищенко. Невід’ємною частиною вечора стали вокальні твори з репертуару С. Крушельницької, які виконували студенти та викладачі коледжу.
8 жовтня в м. Ужгород у приміщенні обласної філармонії пройшов концерт ансамблю „Угорські мелодії”. Керівник – Анатолій Штефко. Солісти: народна артистка України Клара Лабик, заслужена артистка України Оксана Ільницька, лауреати міжнародних конкурсів Оніко Нодь та Діана Гавата. У програмі звучала музика етносів Закарпаття.
9 жовтня в м. Ужгород відбувся допрем’єрний показ нового кліпу гурту „Рокаш” „Палиночка біла, біла”. Презентація кліпу і концерт з цієї нагоди відбулися у Львові 13 жовтня. Лідер гурту „Рокаш” Віктор Янцо. Зйомки кліпу відбувались протягом двох днів в Ужгороді, Ужгородському, Мукачівському та Свалявському районах.
12 жовтня в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру ім. братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв пройшов сольний концерт інструментального ансамблю „Рапсодія” (лауреат відкритого кубку виконавських мистецтв „GRANDE PRIZE EURASIA”, Всеукраїнського конкурсу естрадного мистецтва „Вечори над Латорицею”, регіонального конкурсу „Сезони мистецтва”). Керівник ансамблю – директор Ужгородського районного будинку культури Леся Дубенко.
13 жовтня в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру ім. братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв відбувся обласний відбірковий конкурс XIII Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики „Червона Рута”. Співорганізатори відбіркового туру фестивалю – Управління культури облдержадміністрації та Обласний організаційно-методичний центр культури. 57 конкурсантів (солістів та гуртів) з усієї області змагалися за перемогу. Компетентне журі (голова – Мельник Мирослав Васильович – виконавчий директор фестивалю „Червона рута”) визначило переможців, котрі представлятимуть наш регіон на всеукраїнському рівні у фіналі „Червоної рути”. У межах конкурсу відбувся також практичний семінар з українського автентичного фольклору за участі провідних фольклористів країни.
19 жовтня в м. Мукачево у залі міського Будинку культури відбувся Всеукраїнський концертний проект „Відчинилося життя”, на якому шанувальники вокального професійного мистецтва мали нагоду послухати виконання творів української, світової класики та творів сучасних композиторів за участі незрячих виконавців, провідних українських артистів та оркестру Національного театру ім. М. Заньковецької.
20 жовтня в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії пройшов урочистий концерт з нагоди 100-річчя від дня народження одного із фундаторів закарпатської професійної композиторської школи, визначного піаніста, педагога, диригента та фольклориста Д. Задора. В концерті брали участь: народні артисти України: Марія Зубанич, Петро Матій, Роман Меденці,Заслужений артист України Ференц Томич, Закарпатський заслужений академічний народний хор (художній керівник і головний диригент – заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук), симфонічний оркестр Закарпатської філармонії (диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько). В програмі звучали твори Дезидерія Задора, а також прем’єра концерту-фантазії для цимбал, фортепіано і симфонічного оркестру Романа Меденція.
20 жовтня в м. Виноградів у приміщенні державного коледжу відома піаністка, народна артистка України Етелла Чуприк виступила із сольним концертом перед аудиторією рідного міста. Програма несла благодійну мету – кожен охочий зміг зробити свій внесок для допомоги важкохворим дітям через фонд „Рука допомоги”. Також у фойє з благочинною метою була організована виставка-продаж картин місцевих художників.
21 жовтня в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв відбулася феєрична вистава угорського державного народного ансамблю „Угорська рапсодія”. Колектив представив глядачам Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї. Саме очолюване ним дипломатичне представництво виступило організатором даної вистави.
24 жовтня -7 листопада в м. Ужгород відбувся ХІІ фестиваль класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття”. Відкрив фестиваль авторський концерт народної артистки України, лауреата Шевченківської премії Лесі Дичко за участю Ольги Несух-Чундак (орган), хору Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Задора, фортепіанного дуету Тетяни і Віктора Теличко, камерного оркестру філармонії. Концерт пройшов у великому залі обласної філармонії. У рамках фестивалю відбувались:
25 жовтня – майстер-клас композитора Лесі Дичко у Мукачівській хоровій школі.
26 жовтня – у великому залі обласної філармонії м. Ужгород пройшов концерт „Бахіана” за участю ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко, солістів Андрія Карп’яка, Агнеси Бачинської, Богдани Неділько, Олександри Баганич, Ярослава Бронзея, Петра Штефана, Володимира Ігнатя.
29 жовтня – авторський концерт Віктора Теличко за участю Ольги Несух-Чундак (орган), заслуженого академічного Закарпатського народного хору, камерного оркестру філармонії, взірцевого хору „Едельвейс”, заслуженого артиста України Ференца Томича, Артема Калинича, Роберта Береша, Світлани і Сергія Крицьких. Концерт проходив у великому залі обласної філармонії в Ужгороді.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 жовтня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відомий громадський діяч, дослідник історії визвольної боротьби українського народу першої половини ХХ ст. Роман Коваль презентував нову книжку Юрія Горліса-Горського „Ми ще повернемось!”. Це книга спогадів поручника Армії УНР, ад’ютанта 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру в 1919–1924 рр., організатора українського підпілля на Поділлі в 1922–1924 рр., політичного в’язня російських тюрем та психіатричних лікарень. У зустрічі взяла участь поетеса Ірина Гармасій, яка в Державному архіві Закарпатської області відшукала особову справу вчителя української народної школи с. Луг на Рахівщині Юрія Городянина-Лісовського (справжнє прізвище Горліса-Горського).
4 жовтня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка Іван Олександрович Стряпко – кандидат історичних наук, доцент кафедри політології УжНУ, презентував свій доробок „Товариство „Просвіта” в громадсько-політичному та культурному житті Закарпаття 1920-1939 рр.”, присвячений одному з найцікавіших та найплідніших відрізків історії нашого краю.
5 жовтня в м. Ужгород в прес-центрі „Закарпаття” дитяча письменниця Галина Малик презентувала дві найновіші книжки – книгу вибраних творів „Неймовірні історії” та збірку поезій „Бабусина книжка”. Авторка розповіла цікаві факти з написання цих книг, а також поділилася творчими планами.
6 жовтня в с. Чинадієво Мукачівського району в замку Сент-Міклош відбулася презентація збірки поезій Ірини Сими „Флорентійські акварелі”, яка вийшла друком у видавництві „Ліра”.
13 жовтня в м. Ужгород у читальній залі міської бібліотеки пройшли чергові Читання, присвячені 200-літньому ювілею Вітчизняної війни 1812 року, які проводить Ужгородське товариство російської культури.
18 жовтня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка пройшла презентація монографії Романа Пилипа „Художня вишивка українців Закарпаття ХІХ – першої половини ХХ ст.”. В програмі заходу відбулась виставка традиційної народної вишивки з приватних колекцій, прозвучали мелодії Закарпаття у виконанні троїстих музик Ужгородського училища культури і мистецтв (керівник – П. П. Пензеник).
18 жовтня в м. Ужгород в прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація нової книжки Олександра Гавроша „Блукаючий народ”, яка щойно вийшла у київському видавництві „Нора-Друк”. В унікальній серії „Мандри” оповідь йде про мандрівку журналіста та письменника до Сербії, де проживає найдавніша українська діаспора. 260 років тому з теренів історичного Закарпаття кілька тисяч людей переселилося на самий південь Австрійської монархії – нині Воєводина (Сербія). У презентації взяли участь відомі вчені – етнолог Михайло Тиводар, мовознавець Любомир Белей, фольклорист Іван Хланта, історик Сергій Федака.
23 жовтня в Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” відбулась презентація нової книги Петра Ходанича „Свободу під заставу”, яка складається з чотирьох гостросюжетних драматичних творів. У них автор з легким гумором та іронією розглядає актуальні питання морального стану сучасного суспільства. Видання вийшло друком у видавництві „Карпати”. У презентації, крім автора, брали участь: Віктор Браславець – директор видавництва „Карпати”; Борис Кушнір – головний редактор видавництва; Василь Густі – голова Закарпатської організації НСПУ.
23 жовтня в Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація збірки казок під назвою „Казкар”. До видання увійшли найкращі народні казки Карпатського регіону (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області), записані відомими фольклористами: Юліаном Яворським, Петром Лінтуром, Іваном Чендеєм, Олександром Маркушем, Іваном Хлантою. Книга вийшла в рамках проекту „Бібліотечка газети „Старий Замок”. Презентували збірку Іван Ключевський – директор видавництва „Патент”, Іван Хланта – упорядник книги та Лариса Подоляк – головний редактор газети „Старий Замок”.
23 жовтня в Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація нової книжки відомої закарпатської поетеси Людмили Кудрявської „Ангіна у Жирафа”. Під час заходу, окрім виступів дітлахів, які брали участь в ілюструванні книги, пройшов перегляд фільму, у якому зафіксована робота над книгою.
24 жовтня в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася презентація нової пригодницької повісті-фентезі закарпатської дитячої письменниці Світлани Коваль „Братство Великих Мандрівників”, яка вийшла друком у видавництві „Карпати”.
25 жовтня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбувся літературний вечір „Моим стихам, как драгоценным винам, настанет свой черёд...”, присвячений 120-річчю з дня народження Марини Цвєтаєвої.
26 жовтня в м. Виноградів у центральній районній бібліотеці пройшла презентація нового фотоальбому „Севлюш – Виноградів”. Це ювілейне видання присвячене 750-річчю міста. Його автори – подружжя Василь та Ганна Горвати. Кольоровий фотоальбом видано тиражем 1000 екземплярів поліграфічною фірмою „Гражда” в Ужгороді. Видання вміщує багато ілюстрацій та довідкових матеріалів з історії та сучасності Виноградова.
У жовтні в Ужгороді у видавництві Олександри Гаркуші вийшла друком чотирнадцята поетична збірка закарпатської авторки Надії Панчук „Конспект свободи”. „Конспект свободи” – це зловлені поетесою миті життя, у яких просвічується надія і до яких читачеві обов’язково треба доторкнутись.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
6-11 жовтня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту працювала виставка робіт в техніці оригамі „Акценти”, на якій були представлені творчі роботи Оксани Лібак, а також фото її робіт авторства Оксани Шуфрич, доньки мисткині.
7-20 жовтня у мальовничому куточку Міжгірщини біля водоспаду Шипіт проходив пленер „Пилипець – осінь - 2012”. Протягом двох тижнів тут творили митці з різних куточків України та Білорусі.
12 жовтня в м. Ужгород в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася обласна виставка „Осінь - 2012”. Відкриття виставки приурочено Дню художника. Цією виставкою Закарпатська організація Національної спілки художників України підбиває підсумки річної роботи. Загалом, на експозиції свої твори представили понад 120 авторів.
13 жовтня в Ужгородському замку відкрили бронзовий пам’ятник графу Міклошу Берчені – володарю замку в ХVІІІ столітті, за правління якого фортеця і набула свого найбільшого розквіту. У відкритті взяв участь держсекретар МЗС Угорщини Жолт Немет. Пам’ятник виготовив угорський автор Лайош Дьорфі. Встановлення скульптури здійснене за підтримки Міністерства закордонних справ Угорщини та благодійного фонду І. Сечені.
13-19 жовтня в Ужгороді у галереї „Ужгород” проходила VI обласна виставка скульптури, приурочена до 125-¬річчя Олександра Архипенка – українського та американського скульптора, одного з основоположників кубізму в скульптурі. У галереї свої роботи презентувало 9 скульпторів (представили близько 30 творів), зроблених за останні кілька років з різних матеріалів – бронзи, мармуру, дерева.
14 жовтня в м. Ужгород у виставкових залах обласного музею народної архітектури та побуту відкрилася виставка графіки й декоративно-прикладного мистецтва 100 художників Закарпаття.
17 жовтня в м. Ужгород у великій залі Інституту економіки та міжнародних відносин Ужгородського національного університету відбулася презентація науково-популярного фільму „Життя на карті діалекту”, створеного силами кафедри журналістики УжНУ, за підтримки Управління культури облдержадміністрації і присвячена світлій пам’яті першого професора філологічного факультету, засновника закарпатської діалектологічної школи, видатного славіста-діалектолога Йосипа Дзендзелівського.
17-31 жовтня в м. Київ в Українському домі пройшла виставка ужгородської художниці-аматора Світлани Кремінь. За словами експертів, художниця уміло наділяє свої зображення грайливістю, вишуканістю, інколи еротизмом, святковою бездумністю чи грою в почуття.
19 жовтня в м. Ужгород в палаці для дітей та юнацтва „Падіюн” показали сто найкращих однохвилинних фільмів. „100?100” – це новий проект, що презентує глядачам оригінальний формат короткометражок, а саме – 100 фільмів тривалістю 1 хвилина кожен. Організатори відібрали найкращі, з точки зору сюжету, стилістики та емоційної насиченості, фільми з усіх куточків світу та поєднали їх в один сеанс тривалістю 100 хвилин.
20 жовтня в м. Мукачево відбулась виставка скульптур відомого українського скульптора та художника Миколи Шматька.
До 21 жовтня у Львівському Національному музеї ім. А. Шептицького тривала виставка робіт одного з засновників Закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая. У місті, з яким життя художника було тісно пов’язане (в 1951-1954рр. – викладав у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва (сьогодні Академія мистецтв)) завершився перший ретроспективний показ його робіт. Твори, які увійшли до експозиції, зібрані із двох державних музейних установ: Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, Закарпатського краєзнавчого музею, а також приватних колекцій.
31 жовтня в м. Ужгород в прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація нового художнього альбому „7 днів”, в якому представлені роботи семи ужгородських художників: Сергія Біби, Влада Габди, Сергія Дубовця, Павла Ковача, Тараса Табаки, Тараса Усика та Вадима Харабарука.
У жовтні напередодні Дня художника в Міжгірському районі пройшов пленер закарпатських художників „Осінній Синевир”. Місцем живопису під відкритим небом стало лісове урочище Остріки. Це один з наймальовничіших куточків гірського краю, особливо за осінньої пори.
У жовтні в м. Львів в оригінальних залах Музею Ідей відбулась виставка картин відомого ужгородського художника Владислава Габди „Європейські мандрівки”. Виставка була організована Товариством культури львівських угорців за участі Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, Почесного Консула Угорщини у Львові.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
5-7 жовтня в м. Ужгороді пройшов ІІ Закарпатський фестиваль свідомого батьківства під гаслом „Проведи вихідні у колі родини!” та надав змогу батькам і дітям пройти безкоштовні тренінги і консультації. Фестиваль свідомого батьківства має на меті пропаганду сімейних цінностей, підготовку молодих людей до народження та виховання дітей, а також пропаганду сімейних форм відпочинку. Свято відбулося за підтримки Управління у справах молоді і спорту облдержадміністрації, відділів культури та освіти Ужгородської міської ради.
5-6 жовтня в м. Ужгород в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячої та юнацької хореографії „Падіюн-Євро-Данс 2012”. До участі у танцювальному поєдинку долучилися представники із 6 областей: Рівненської, Вінницької, Харківської, Чернівецької та Житомирської. Закарпатську область, яка приймала гостей, було представлено колективами із Мукачева, Великих Лаз, Рахова, Воловця та Ужгорода. Всього участь у змаганнях взяло 15 танцювальних колективів. Танцювальний конкурс завершився перемогою команд із Рівного, Вінничини та Ужгорода.
6-7 жовтня м. Іршава відсвяткувало День міста, а в його рамках – 671-у річницю з часу першої згадки та 30-річчя присвоєння статусу міста. В програмі свята проходили святковий концерт зірок естради, виставки робіт художників та фотохудожників району, виробів народних умільців, відбулось урочисте відкриття пам’ятника героям-чорнобильцям та новоствореного скверу Ілошваїв (ця родина вважається засновниками Іршави).
7 жовтня в смт. Міжгір’я відбулися урочистості та святкування з нагоди Дня селища. В програмі свята проходили спортивні змагання, виставка-продаж художніх виробів майстрів народної творчості, шоу авіамоделей, малюнок на асфальті, виступи дитячих колективів і колективів художньої творчості, святковий феєрверк.
7 жовтня в с. Золотарьово Хустського району відбувся фестиваль „Золотарівське яблуко”. Це село здавна славиться як закарпатська яблучна столиця. Ініціатор фестивалю – заступник голови Хустської райдержадміністрації Михайло Попович.
7 жовтня в с. Новоселиця Виноградівського району пройшов фольклорний фестиваль „Волоські страви”. У програмі відбулись: святковий концерт, конкурси на кращі волоські страви, напій, танець та співанку, розіграш святкової фестивальної лотереї.
7 жовтня в с. Часлівці Ужгородського району відбувся перший міжнародний гастрономічний фестиваль „Давайте поїмо смачно”. На свято приїхали колективи із Угорщини, Сербії та районів нашої області.
7 жовтня в с. Шенборн Мукачівського району відбувся ІІ районний фольклорний фестиваль „Самоцвіти Мукачівщини”, на якому відроджували весільні традиції краю. У святі прийняли участь фольклорні колективи сіл: Горонда, Макарьово, Зубівка, Чомонин, Дерцен, Н. Коропець, Н. Давидково, Кольчино, Завидово.
10 жовтня в Києві в Національному академічному театрі опери і балету України ім. Т. Г. Шевченка відбувся гала-концерт майстрів мистецтв та художніх колективів етносів України „Всі ми діти твої, Україно!”. На фестивалі були представлені й аматорські колективи із Закарпаття: народний дует „Рідна пісня” (Ужгородський РБК), народний чоловічий вокальний ансамбль словацької пісні „Бетяри” (БК с. Сторожниця) та народний фольклорний ансамбль угорського танцю „Сонях” (Ужгородський коледж культури та мистецтв).
13 жовтня в с. Мужієво Берегівського району відбувся фестиваль „Золотий гуляш”. Назва символічна – адже село знаходиться неподалік першого в Україні золоторудника. Гості мали можливість крім справжнього угорського гуляшу різних видів поласувати різноманітними стравами та випічкою, ознайомитись з місцевими звичаями.
13 жовтня в м. Мукачево відбулося свято русинської культури – XIV обласний фестиваль „Червена Ружа”. Відкрився він традиційним маршем центральною частиною міста. У святі взяли участь понад 30 художніх колективів з усієї області.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.