Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2020 - липень
26 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая, відбулися урочистості. Закарпатцям вручили обласні премії у галузі культури та мистецтва. Голова Закарпатської ОДА Олексій Петров привітав переможців. Під час святкування перед глядачами виступили оркестр „Яма” Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв під керівництвом Анастасії Жужгової. П'ятирічна Кіра Касинець продекламувала вірш Ліни Костенко „Життя іде і все без корректур”.
Указом Президента України №254/2020 від 27 червня 2020 „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України” почесне звання „Заслужений працівник культури України” присвоєно директору КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР Ганні Дрогальчук.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
5 червня в Ужгороді, у всесвітній день захисту довкілля, відбулася онлайн-презентація першого відеокліпу гурту „Ол.Ів.’Є” – творчого тандему Олександра Положинського та Івана Марунича. Кліп на пісню „Free Svydovets” знімали в унікальному куточку Українських Карпат – на гірському масиві Свидовець, який знаходиться під загрозою знищення через плани збудувати там гігантський гірськолижний курорт.
11 червня в Ужгороді, на площі Фенцика, симфонічний оркестр дав „захищений” концерт перед філармонією.
11 червня у Мукачево відкрили найбільший в області Палац культури та мистецтв. Загальна площа двоповерхової будівлі понад 3,5 тисячі метрів квадратних. Також добудували концертний зал на 500 посадкових місць. В закладі працюватиме найбільша в області професійна студія звукозапису із спеціальною звукоізоляцією та сучасною апаратурою. Діятимуть й студії із сучасним технічним оснащенням. Загалом тут працюватиме більше 20 репетиційних аудиторій, екран розміром 4 на 6 метрів формату 8к. Влаштовано хореографічні та конференц-зали площею понад сто метрів квадратних, режисерська апаратна, гардеробні, серверна. У всіх кабінетах сучасне технічне оснащення та меблі нові комунікації, система кондиціювання та вентиляції.Також на базі Палацу діятиме й картинна галерея площею понад 1000 метрів квадратних.
У червні закарпатський гурт „Анця” презентував кліп на нову пісню. Робота дівчат виявилася колоритною та із „зачіпанням”соціально важливої теми. „Іваночку – не пий горілочку”. Нова робота від гурту „Анця” вже набирає популярнjcns у соціальних мережах. Кліп знімався на маковому полі, поблизу Ужгорода.
1 липня в Ужгороді, обласний академічний театр ляльок „Бавка” закрив свій сезон виставою у вікнах. Казкові вікна на Театральній – таке дійство влаштували артисти театру для дітей. Приурочили його до закриття 39 театрального сезону.Акцію „Казкові вікна на Театральній” цьогоріч під час карантину провели вдруге.
12 липня в Ужгороді академічний обласний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв закрив сезон „вільною” виставою-гумориною просто неба „Швейк швендяє містом”.
19 липня в Мукачево Палац культури і мистецтв транслював онлайн концерти Мукачівського військового оркестру Закарпатського Легіону 128 ОГШБр ЗСУ. Концертна програма транслювалася на офіційній сторінці YouTube каналу Палацу культури і мистецтв – https://www.youtube.com/watch?v=cUKd8NvCDRE. Також її можна було переглянути на сторінках Палацу культури і мистецтв у соцмережах: facebook – https://www.facebook.com/pg/palace.mukachevo/about/?ref=page_internal instagram – https://instagram.com/culture_mukachevo?igshid=lxx0o6kwtqkoTwitter: https://twitter.com/palacemukachevo
У липні ужгородці створили пісню та кліп на підтримку збереження Боржави від вітряків.Авторська пісня „Крила” і відео до неї, покладені на власні фото, присвячена боротьбі за збереження перлини Карпат – полонини Боржава. У написаyні пісні та створенні відео до неї взяли участь талановиті ужгородці Іштван Цап, Дмитро Фесенко, Дмитро Рубіш, Alex Art.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
17 червня в УжНУ презентували книгу Володимира Панова „Думай, як гендиректор”. Видання адресоване підприємцям-початківцям, менеджерам, викладачам, студентам.
17 червня відома поетеса-піснярка, письменниця, драматургиня, фольклористка і казкарка Юлія Драгун з Новоселиці Тячівського району стала лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії і отримала чергову нагороду – медаль та диплом лауреата Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Григорія Сковороди від Українського культурного фонду. Це вже восьма премія та 16-й диплом у скарбничці знаної майстрині художнього слова з Тячівщини.
25 червня в Ужгородській міській раді відбулась презентація видання „Зовсім не страшна книга про життя, смерть та все, що поміж ними” – про те, як жити тим, хто дізнався про невиліковний діагноз, як поводитися близьким такої людини, як лікарям залучити і пацієнта, і його рідних до командної боротьби з хворобою – представили сьогодні. Автор книги – Анастасія Леухіна.
25 червня у Мукачеві на черговому засіданні сесії Мукачівської міської ради визначили Лауреатку міської літературної премії імені Мейгеша. Цьогорічною претенденткою на премію стала Вероніка Тищук, яка представила власний рукопис поетичної збірки „Ілюзія щастя”. Переможниці було присвоєно звання лауреата Мукачівської міської літературної премії ім. Ю. Мейгеша та вручено сертифікат на видання збірки у розмірі 10 тисяч гривень.
У червні в Ужгороді побачило світ унікальне видання „Скарби рідного краю”. Завдання, яке ставила перед собою творча група освітян-авторів – допомогти педагогам і родині творчо підійти до процесу національно-патріотичного виховання з наймолодшого віку, найбільш чутливого до краси довколишнього світу, до скарбниці народної мудрості – етнокультури.
У червні в УжНУ презентували книгу – монографію науковця і педагога, дипломата та професора Ужгородського національного університету Сергія Устича. Книгу „Неадитивне суспільство” – автор готував тривалий час, однак через недугу так і не зміг сам презентувати свою працю.
10 липня в Ужгородській міській раді, на засіданні конкурсної комісії, яка відбулася під головуванням заступника голови конкурсної комісії, депутата міської ради Олени Камінської три книги – збірки віршів Василя Густі „Притча про щастя”, Івана Ребрика „Переднівок. Зібрані тексти”, Марини Попович-Павлік „Коні мої нековані” були допущені до участі в конкурсі на здобуття міської премії імені Петра Скунця.
13 липня у Львові побачила світ книга „300 імен Рахівщини”. Це ошатне 450-сторінкове видання уміщує життєписи відомих персоналій Закарпатської Гуцульщини, подає 300 світлин. Про це повідомляє Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського.
Автори – письменник і журналіст, старший науковий співробітник нашого Музею Олександр Масляник й краєзнавець та історик Микола Ткач.
16 липня в Ужгороді, у внутрішньому дворику обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, відбулась презентація книги „Втрачений Ужгород: підприємці та підприємства”. Презентувала її ужгородська журналістка та письменниця Тетяна Літераті. За словами авторки, це третя збірка із серії „Втрачений Ужгород”. Книга розповідає про історії підприємців 20 століття, які працювали в Ужгороді.
16 липня в Ужгороді, біля обласної бібліотеки імені Федора Потушняка відбулась акція „Капуркова книжка”. Її влаштували уже вп’яте. Новинкою стала тестова продукція, яку виготовили за проєктом „Студія друку літературних цитат”.
19 липня в Ужгороді, в рамках літературної презентації „Шлях до свободи”, представили книги лідерів антиросійського спротиву на Кавказі. Видавництво „Zалізний тато” представив україномовні версії творів лідерів антиросійського спротиву на Кавказі. Вперше в історії світової мемуаристики та репортажного жанру перед читачем постала збірка інтерв’ю та роздумів батька Ічкерійської незалежності – Джохара Дудаєва. „Честь дорожча за життя” – саме таку промовисту назву має другий книжковий проект, котрий буде представлено перед ужгородцями на літературному заході. Його автором є харизматичний президент Ічкерії – Аслан Масхадов. Третім проєктом з серії „Вільний Кавказ” є роман „Вирій” авторства українського добровольця УНСО. Олександр Каскадер за покликом серця долучився до захисту територіальної цілісності Грузії та воював проти російських інтервентів та абхазьких сепаратистів на Кавказі.
У липні у Києві, у видавництві „Друкарський двір Олега Федорова”, в серії „Textum@Raneum”, була тиражована збірка лірики „Посланія від Петроса” відомого поета із Закарпаття, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Петра Мідянки.
У липні мукачівець створив безкоштовний телефонний додаток „Казки дитинства”. „Казки дитинства” – це безкоштовна збірка народних та авторських казок в текстовому та аудіо форматах виключно українською мовою, яку створив українець із Мукачева Андрій Антонов. Цікаво, що цей телефонний додаток постійно оновлюється і наповнюється новими казками. Наразі він має 184 казки, із них 82 — в аудіоформаті.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО
13 червня у Берегові відкрилась виставка робіт митців-графіків з Виноградівщини. Організували її у виставковому залі імені Міхая Мункачі, що діє при консульстві Угорщини в Берегові. Свої твори представили шість митців-графіків. Це – Маріанна Гаврило, Маргарита Тегзе, Шандор Маринич, Валентина Костя, Альона Стасюк та Діана Добош-Бровді. У зв’язку з карантином, відкриття експозиції відбулося у вузькому колі.
18 червня у Мукачеві тривала виставка картин художників-учасників живописного пленеру „Мукачівська весна- 2020”. Експозицію робіт митців презентували в оновленому Палаці культури та мистецтв. Протягом тижня митці зображали визначні пам’ятки Мукачева на своїх полотнах. У галереї Палацу культури і мистецтв представили 32 картини 16 художників з різних куточків Закарпаття.
24 червня в Ужгороді відбулися святкові заходи з нагоди відзначення 75-річчя заснування обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького. У рамках святкування відбулася презентація тематичноі ювілейної виставки та відкриття виставки „Портрети природи” (автор – Степан Фаринець).
26 червня в Ужгороді, з нагоди Дня Конституції України, у приміщенні КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР відбувся майстер-клас із виготовлення державної символіки України, який провели заслужений майстер народної творчості України Наталія Стегура та методист Олена Ваш.
30 червня в Ужгородському замку провели екскурсію руїнами церкви святого Юрія. В цій церкві у 1646 році прийняли Ужгородську унію – документ, що об`єднав із Римом Мукачівську православну єпархію. За словами археолога, про це свідчать розкопки, які провели в цій церкві студенти-історики.
У червні ужгородський фотограф Харі Крішнан показав 15 портретів у кольорі. Автор працює в університеті, викладає студентам-іноземцям на медичному факультеті № 2, але фотографія завжди була йому близьа до серця.
У червні пам'ятка, яка цінна та особлива для багатьох закарпатців – Невицький замок, почала відроджуватися. Останніми роками місцеві мешканці активно долучаються до догляду за територією замку. Крім того, тут реалізовується проєкт із відновлення туристичної привабливості та інфраструктури замку.
У червні на Закарпатті почали готувати для туристів нову атракцію – Бронецький замок. Руїни Бронецького замку розташовані далеко від людського ока — в лісах Іршавщини, на висоті майже 500 метрів над рівнем моря. Перша згадка про фортецю стосується 1273 р.
У червні на Закарпатті започаткували перший культурний маршрут „Шлях Закарпатського живопису”. Він складатиметься із концентрації точок, які розкажуть історію Закарпатської школи пейзажного живопису. Кожна точка представить окрему місцевість із сюжетів картин відомих місцевих пейзажистів. Основою для маршрутів стануть РОІ точки (місця малювання), які відібрали відповідно до досліджень мистецтвознавця, філолога та дослідника культурної спадщини Карпат — Михайла Сирохмана. Маршрут акцентує увагу не лише на історії живописної традиції. Він звертається до екології природи та екології людини.
1 липня в Угорщині, в галереї міста Естергом, презентували картини ужгородського живописця відомого українського митця, заслуженого художника України, ужгородця Антона Ковача. На серії картин зображені визначні історичні місця адміністративних міст шести країн, які входили до 1919 року до складу Австро-Угорської імперії. Таким мистецьким заходом ініціатори виставки хочуть відзначити 100-річчя Тріанонської угоди, підписаної за наслідками Першої світової війни. Із закарпатських міст художник зобразив Ужгород, Берегово, Виноградів — тоді вони були центрами жуп (адмінодиниць). А також Мукачево — як відомий тогочасний і сучасний культурний центр.
4 липня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, представили експозицію археологічних знахідок. Відкрили експозицію з артефактами, які вдалося знайти під час експедиції. У 2018 році після більш ніж 20-річної перерви на території Ужгородського замку були проведені розкопки руїн церкви Святого Юрія. Дві експедиції – 2018 та 2019-го років дали свої результати, і нещодавно в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького відкрили експозицію з артефактами, які знайшли в ході археологічних досліджень.
6 липня в Ужгороді, в Генконсульстві Угорщини, презентували живопис Роберта Товта та скульптуру Василя Сочки. Це перша виставка в умовах карантину, яку зорганізували у дипломатичній установі. Обидва художники є членами Товариства угорських митців Закарпаття імені І. Ревеса. Василь Сочка працює в основному із твердими породами дерев: ясен, граб, бук, черешня, слива, горіх, бамбук. Матеріал – дерево, а форма вираження – скульптура, в основі якої – фрактальна гемотерія, тобто геометрія, яку створила сама природа. „Постімпресіонізм” – саме так характеризує свій живопис Роберт Товт. На виставці він представив гірський пленерний живопис. Художник любить писати на природі і водночас відкривати для себе мальовничі куточки Закарпаття.
16 липня в Ужгороді, у приміщенні Центру культури, в режимі онлайн відбулося засідання обласної комісії зі збору, обробки та складання орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини для внесення їх до списків національного, обласного та місцевого рівнів, на якій було презентовано два елементи: „Новоселицька слив’янка” (Виноградівський район, с. Новоселиця) та „Великодобронське човниково-перебірне ткацтво ”(Ужгородський район, с. Велика Добронь).
20 липня у Мукачеві, у замку „Паланок”, відбувся онлайн-квест для дітей у рамках проєкту „Реміснича мануфактура „Паланок”. Загалом таких квестів буде 7. Складаються вони з екскурсій, майстер-класів та рецептів приготування закарпатської страви. Учасникам ставили запитання, переможці отримували приз від ремісника.
23 липня у Берегові, у виставковому залі дипломатичної установи, відкрилася виставка Шандора Зіхермана. Ім’я видатного майстра широко відоме у світі. 85-річний митець знаний насамперед як автор скульптурних пам’ятників, гобеленів, мозаїк, фресок, художніх полотен, графіки, а також медалей.
23 липня на центральній площі Берегова представили „Карантинну творчість” берегівських митців. Саме під такою назвою перед міським Будинком культури відкрили виставку творчих робіт берегівських живописців, написаних під час карантину. Загалом було представлено 38 полотен.
23 липня у центрі Відня у „Gallery STEINER” відбувся вернісаж „VIP Sommer Vernissage” персональної виставки живопису „Selected artworks & nudes special” ужгородки Ренати Протасової. У двох залах розташувалися серії із 14 полотен – nude art, абстракція, поп-арт. У своїй техніці авторка використала акрил та олійні фарби.
У липні три аудіоекскурсії Ужгородом стали доступні для завантаження в мережі інтернету. Про це розповіла співорганізаторка проєкту „Пізнай Ужгород” Людмила Сюзева. За її словами, завантажити екскурсію можна, відсканувавши QR-код на їхній офіційній сторінці. Проєкт складається із 10-ти ілюстрованих листівок із посиланнями на аудіоекскурсії різних локацій міста. Маршрути загалом запишуть 8 ужгородських гідів. Зараз готові три – „Над набережною під липами” Тетяни Літераті, „У пошуках мініскульптур” Наталії Світлинець та „Ужгород: романтичні історії” Юліани Малик. Вони записані українською й англійською мовами: „Люди можуть просто скористатися мобільним додатком, який є абсолютно безкоштовним і просто пройтися містом, використовуючи аудіогід. Або придбати сувенірний набір листівок „Пізнай Ужгород”. Його можна подарувати друзям, привезти додому гарний сувенір зі змістом про місто. Наразі в рамках реалізації проєкту всі 250 сувенірних наборів ми розповсюдимо безкоштовно”. Презентацію готових 10-ти частин листівок із аудіоекскурсіями представлять на День міста Ужгорода.
У липні в Ужгороді, у скансені, з нагоди 50-річчя діє виставка „Свято народних талантів”. Народні художні промисли Закарпаття – вишивання, ткацтво, різьбярство, декоративний розпис, ковальство, лозоплетіння та художня обробка шкіри – завжди були невід’ємною складовою культури й увібрали в себе риси, притаманні окремим етнографічним регіонам. У фондовій збірці музею зберігаються цікаві, унікальні колекції відомих закарпатських майстрів народної творчості. На виставці експонуються як ужиткові традиційні предмети так і роботи народних майстрів.
У липні в Ужгороді, обласний художній музей ім. Й. Бокшая започаткував пізнавальну квест-екскурсію, яка передбачає роботу екскурсовода із відвідувачем. Тема мистецького квесту – „Міфи в музеї”. Фонди музею нараховують близько 10-ти тисяч експонатів: твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва. Окрім колекційних експозицій відвідувачі музею можуть оглянути виставку робіт закарпатців – шістдесятників під назвою „Відлига”, яка триватиме до середини серпня.
КІНОМИСТЕЦТВО
15 липня у Києві розпочалися зйомки нової комедійної стрічки „Бурштинові копи”, в якому зіграє українська співачка, родом із Закарпаття, реперка, фіналістка шостого сезону вокального шоу „X-Фактор” Аліна Паш.
28-29 липня в Києві, на VII-му Міжнародному фестивалі історичного кіно „Поза часом” відбувся показ трьох нових фільмів режисера з Закарпаття В’ячеслава Бігуна.
Фільм „Тіні Чендея” уперше документально підтверджує провідну роль закарпатського письменника Івана Чендея у створенні фільму „Тіні забутих предків”. Стрічка „Многая літа. Стойко” – життєствердна кіноісторія столітнього українця про секрети довголіття, закарпатську ментальність і зв’язок із природою. Фільм „Дума про життя (після смерті)” – кінематографічна заповідь Любомира Гузара, 453 слова мудрості про сутність вічності. Прем’єра відбулася в лютому в Львові в Українському католицькому університеті та в Києві в крипті, де похований богослов.
ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
11 червня відбулася онлайн презентація результатів проєкту „Децентралізація та реформа культурних послуг”.
14 червня у Хусті презентували фірмовий торт, створений до 930-річчя міста. Смачну візитівку для Хустщини створила кондитерка Наталія Малета спеціально до відзначення 930-річчя рідного міста. Сам торт – мусовий та білосніжний. Традиційні для регіону орнаменти та сам надпис „Хуст” на ньому рельєфні, нанесені з використанням спеціально виготовлених форм з відповідним відтиском. Тематична й упаковка – коробка прикрашена графічними квітами нарцисів, головного символу Хустщини. Над дизайном, як і над розробкою самого торту, працювала команда ужгородських маркетологів та дизайнерів.
17 червня в Іршаві відкрили хаб „Пак дись”, де місцева молодь має змогу не лише поспілкуватися та весело провести час, а і знайти однодумців та інструменти для реалізації ідей, які підуть на користь не лише їм самим, а громаді загалом. На базі хабу невдовзі буде створений майданчик, де всі охочі зможуть навчатися та вдосконалювати англійську мову. Окрім того, тут діятиме читацький клуб.
У червні у Великих Лазах, це 13 км від Ужгорода, презентували туристичний маршрут „Шлях Плотені”, названий на честь відомого скрипаля, який проживав у цьому населеному пункті. Загальна протяжність маршруту трохи більше 16 кілометрів. Розпочинається шлях з палацу Плотені. Окрім того, на маршруті є парк культури та відпочинку, мисливський будиночок, найвисокогірніше футбольне поле Ужгородського району, джерела та місця для відпочинку. З полонини гори Діл Яроцький відкривається широка панорама Ужгорода.
У червні у селі Колочава Міжгірського району запрацювала унікальна туристична атракція – школа вівчарства та виготовлення сиру. Так, гості Колочави можуть зустрітись та познайомитись із вівчарами, які розкажуть про правила перебування на полонині та у господарстві. Відвідувачі мають нагоду потрапити у справжню школу вівчарства, дізнатись більше про культуру сироваріння та спробувати самостійно навчитись робити сир. Звісно ж, не залишать гостей і без дегустації.
У червні Ужгородська винарня СироВина розпочала проєкт „Ужгород в обличчях”. Це будуть відеорозповіді про Ужгород, його історію, красиві й символічні закапелки і головно – про його відомих творчих людей. Власниці закладу Ольга Тоїчкіна і Тетяна Черешня отримали підтримку від Українського культурного фонду (УКФ), відтак втілюють творчу і водночас соціальну ідею – „Ужгород в обличчях”.
7 липня на Перечинщині, на території курорту „Воєводино”, провідний методист відділу народної творчості та аматорського мистецтва КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР Микола Мовнар провів майстер-клас із вивчення елементів гуцульського народного танцю „Аркан”, який відбувся у рамках онлайн-фестивалю гуцульської моди і культури Закарпаття „Гуцульська ватра”.
16 липня на Міжгірщині „дистанційно” стартував Міжнародний фестиваль юних талантів „Рекітське сузіря-2020”. Уперше цей захід проводився в дистанційному форматі. Це фестиваль для творчих дітей із соціальним акцентом. Щороку до Міжгірщини з’їжджається талановита юнь із різних куточків України, а також навідуються й учасники з-за кордону. Велике літературно-мистецьке свято проводиться під тематичним гаслом: „Почуйте нас! Діти світу за мир!”.
У липні Закарпатська туристична організація запустила програму „Uzhhorod HAS 2020” – ужгородська гостинність, привабливість і безпека. Мета – створити найкомфортніші та найпривабливіші умови для перебування туристів на території міста. А також дати поштовх туристичній сфері і використати час коронавірусної пандемії для інновацій та розвитку. Концепція програми репрезентується трьома словами: Hospitable (гостинність), Attractive (привабливість), Safety (безпека), початкові літери яких, утворюють слово HAS.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.