Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2012 - серпень

Почесне звання "Заслужений працівник культури України" присвоєно Петрушевському Михайлу Сергійовичу – викладачеві Ужгородського коледжу культури і мистецтв згідно з Указом Президента України № 500/2012 "Про відзначення державними нагородами України" за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 21-ї річниці незалежності України.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

17 серпня в м. Ужгороді відбувся концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Нова концертна програма відомого мистецького колективу під назвою "Червена ружа" складалася із театральних сценок, хореографічних номерів та народних пісень.
18 серпня в Мукачівському міському Будинку культури за ініціативи Мукачівської міської громадської організації угорськомовних пенсіонерів „Життя рокам” відбулись виступи колективів художньої самодіяльності клубів пенсіонерів із Закарпатської області та угорських міст Шарсентмігаль, Опой та Сігетчеп.
19 серпня в смт. Великий Березний урочисто відзначили 603-річчя від дня заснування.
23 серпня В Закарпатській області пройшли урочистості з нагоди відзначення Дня державного прапора України та 21-ї річниці Незалежності України.
23 серпня відбувся всеукраїнський спортивно-розважальний фестиваль «Зірки досяжні» для людей з обмеженими можливостями.
У Мукачівському міському Будинку культури відбулась концертна програма за участю камерного хору «Кантус» обласної філармонії.
24 серпня м. Ужгород проведено Національний конкурс краси
У м. Мукачево - духовно-мистецький захід «Історія України в піснях» на якому виступив хоровий колектив «Відгомін» МО «Союзу українок» та МО «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка.
25 -26 серпня в м. Виноградові ( до 1946 р. – Севлюш) проходили святкування Дня міста. Рівно 750 років тому назва Севлюш була письмово зафіксована в історичному документі.
30 серпня у м. Ужгород відбулася конференція начальників відділів культури, директорів, заступників директорів, завідуючих відділами та цикловими комісіями мистецьких навчальних закладів за підсумками роботи за 2011-2012 навчальний рік.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3-18 серпня поблизу Говерли пройшла Літня літературна школа. Головна ідея проекту – навчити молодих митців основам успіху в літературі, надати знання і практичні навички з літературної майстерності, менеджменту, особливостей літпроцесу та книжкового ринку в Україні. Для молодих письменників лекції читав і закарпатський письменник Андрій Любка.
6 серпня в м. Ужгород у прес-центрі „Закарпаття” відбулась презентація нової книги Василя Кузана, яка вийшла друком у видавництві „Ліра”. У збірці „Дуосвіт” представлені вибрані поезії відомого закарпатського митця у творчій інтерпретації знаного словацького перекладача Юрая Андрічика. Саме тому вірші у книзі подаються двома мовами.
7- 8 серпня на базі Тячівської центральної район¬ної бібліотеки, бібліотек с. Терново та Грушево проведено заняття обласної школи керівника на тему: „Сільська бібліотека: соціальні орієнтири, ресурсний по¬тенціал”.
16 серпня в м. Мукачево в міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбулась презентація поетичної збірки Віктора Дворниченка „Уходя, оставьте свет”. Книга є поетичним життєписом, це – справа не одного автора, це – родинний плід, де разом з ще молодими Віктором та Анною творять свій світ діти.
У серпні в рамках святкування Дня Незалежності та Дня міста у Луцьку проходила книжкова виставка-ярмарок «Книги Великої Волині». На виставці свої книги представляли не лише видавництва з Волині, а й з Києва, Львова та Закарпаття. З-поміж інших почесним гостем виставки-ярмарку був автор кількох українських бестселерів Мирослав Дочинець.
У серпні в бібліотеках області експонувались книжкові виставки, присвячені 21-ій річниці Дня Незалежності України та Дня державного прапора. В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка оформлено книжкову виставку „Україна: вчора, сьогодні, завжди”; у обласній бібліотеці для дітей та юнацтва -„Незалежність – день демократії і громадської злагоди” „Наш стяг у золоті й блакиті”, у Мукачівській центральній міській бібліотеці - виставка „Державні символи України” – „Кольори дають надію”, у центральній дитячій бібліотеці – виставка „Живи і міцній, Українська державо!”.
У серпні закарпатський письменник Мирослав Дочинець презентував свою творчість у м. Івано-Франківськ. Його найвідоміша книга „Многії літа. Благії літа” – поради 104-річного Андрія Ворона, вже давно стала бестселером. Не меншої популярності набуває і кожен наступний твір цього автора, а найновіша книга „Криничар” розходиться небувалими для українського літературного процесу накладами.
У серпні у видавництві „Ґражда” в рамках відзначення 100-річчя Пласту вийшла друком книга “Пласт на Закарпатті в минулому і сьогодні” .
У серпні в м. Ужгороді у видавництві «Карпатська вежа» вийшла друком книга професора УжНУ Олега Мазурка «Орест Сабов та його книга про угорських русинів». Книга присвячена історії, етнографії та історіографії не тільки Закарпаття, але й усієї Угорської Русі другої половини XIX – початку XX ст.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 серпня в м. Хуст у міській картинній галереї відкрилася персональна виставка робіт живопису та декоративного мистецтва (різьба по дереву) члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Анатолія Сакалоша.
1-7 серпня в м. Ужгород в холі облдержадміністрації проходила третя міжнародна фотовиставка „З молоком матері” в рамках „Тижня грудного вигодовування” (Всесвітня акція, спрямована на підтримку грудного вигодовування, до якої приєдналось і Закарпаття). Понад 30 фотохудожників з України, Росії, Білорусі, Німеччини представили 52 роботи. Згодом виставка розпочала подорож по тих країнах, з яких представлені митці.
3 серпня Ужгородський художник Артур Тиводар в м. Одеса в Музеї західного та східного мистецтва презентував нову виставку „CREDO” . На виставці було представлено 60 робіт, 30 з яких було створено в 2011-2012 рр. і які складають основу проекту „CREDO”.
4-5 серпня в м. Ужгород під відкритим небом вперше пройшла фотовиставка Наталі Попової. Добірку склали 50 світлин. Експозиція має назву – „Люди і предмети”. Своїх моделей авторка сфотографувала з якоюсь особливою річчю, певною матеріальною цінністю, що приносить найбільше моральне задоволення.
6 серпня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка живописних робіт Ірини Фірцак – племінниці знаменитого силача Кротона (Фірцака). Народилась пані Ірина в с. Білки Іршавського району, нині проживає у сусідній Угорщині.
11 серпня у м. Виноградів відкрилася виставка новоствореного творчого об’єднання „СЕВЛЮШ-АРТ”. Це громадська організація творчого спрямування під проводом художника Вячеслава Поповича, що має на меті підтримку та популяризацію творчих та креативних митців Виноградівщини.
17-31 серпня на Міжгірщині пройшов пленер «Остріки. Літо-2012». Чарівне природне середовище верховинського краю вже вкотре стає місцем пленеру. Цього разу пленер проходив на Тереблянській дельті — на межі сіл Синевир та Синевирська Поляна на території місцевого національного парку „Синевир”. (Остріки — одне з урочищ-родзинок у заповідній зоні біля р. Чорна ріка).
17-19 серпня в м. Виноградів пройшла виставка „Креденц-2012”, мета якої сприяння розвитку і поширенню мистецтва. Всі учасники мали змогу насолоджуватись плідним спілкуванням, стравами закарпатської кухні, акустичними виступами, перформенсами, короткометражками та багато іншим.
22 серпня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулось одразу кілька заходів, приурочених 21-й річниці Незалежності України: відкриття виставки з фондових зібрань музею „Матеріальна культура Гуцульщини” у новому експозиційному залі, презентація науково-методичного посібника „Традиційний народний одяг гуцулів Рахівщини ХІХ-го – першої половини ХХ ст.” та виставка творів членів обласного творчого об’єднання професійних художників Закарпаття Любові та Віталія Слобідських.
У серпні в м. Мукачево в міській галереї пройшла персональна виставка художника Юрія Довбуша під назвою „Закарпатський рідний край”. Хірург за професією, Юрій Довбуш не полишає свого захоплення. Він виріс у м. Берегові, навчався у Львові, потім виїхав до Угорщини. Але Закарпаття, зізнається художник, назавжди залишилось у його серці.
У серпні в м. Мукачево в міській фотогалереї відбулась виставка фотокартин Сільвії Гелетей під назвою „Троянда – квітка честі”, а також виставка ляльок-мотанок.
У серпні в м. Ужгород в центральній дитячій бібліотеці діяла персональна виставка робіт заслуженого працівника культури України Степана Сігетія „Дерев’яні церкви Закарпаття та природа рідного краю”.
У серпні в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту експонувалась виставка творів образотворчого мистецтва членів творчого об’єднання професійних художників Закарпаття Любові та Віталія Слободських.
У серпні книжку «У 77 державі. Казки верховинців», що вийшла друком у „Видавництві Олександри Гаркуші” визнали одним із кращих у номінації „Твори для дошкільнят і молодших школярів” за результатами літньої експертної сесії Всеукраїнського рейтингу „Книжка року-2012”.
У серпні у «Видавництві Олександри Гаркуші» в серії «Палітра Закарпаття» побачив світ новий альбом робіт народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка Юрія Герца. Ужгородський художник Юрій Герц створив сотні яскравих живописних полотен, які нагадують вишукані вітражі, прозорі смальтові мозаїки, передають чистоту і дзвінкість фарб, оптимістичне звучання. У творах провідного митця – люди карпатської землі, їхні давні звичаї, релігійні обряди, побут, характер народу.
У серпні в м. Ужгород експонувалась персональна виставка члена Закарпатської організації Національної спілки художників України Любові Микити (живопис) з нагоди 55-річчя від дня народження художниці.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ


4-5 серпня в смт. Великий Бичків Рахівського району відбулось подвійне свято – 639-а річниця селища та другий фестиваль „Бичківські голубці”. Усе дійство проходило у селищному парку, де можна було не лише поласувати головною стравою фестивалю, а й ознайомитися з виставкою творчості жителів Великобичківських мікрорайонів. У рамках святкування: турнір з футболу на Кубок заслуженого майстра спорту Івана Яремчука, засідання круглого столу „Бичків та бичківці”, „Міс Бичкова-2012”.
5 серпня в c. Гукливе Воловецького району пройшов фестиваль „Верховинська яфина”.
5 серпня с. Залужжя-Ромочевиця Мукачівського району відсвяткувало 600-річний ювілей. В рамках свята проходили – огляд художньої самодіяльності, вітання і нагородження місцевих жителів за вагомий внесок у розвиток села.
17-19 серпня в м. Ужгороді відбувся ярмарок «Медовий Спас» у якому взяли участь пасічники з усього Закарпаття.
13-18 серпня в с. Малі Геївці Ужгородського району відбувся музичний фестиваль „Кредо”.
19 серпня в с. Астей Берегівського району відбувся фест угорського кренделя „Перець”.
23 серпня прикордонне місто Чоп відсвяткувало 731-річницю від дня заснування. Оскільки це свято збіглося з Днем Прапора та Днем Незалежності України, святкові заходи в Чопі почалися з підняття державного знамена з участю громадськості та військовослужбовців.
24-28 серпня в м. Виноградів у міському Будинку культури і в парку Перені пройшов міжнародний конкурс-фестиваль сучасної пісні та танцю „Кришталеві грона”.
25-26 серпня в м. Ужгород пройшов IV Міжнародний фестиваль-змагання з кулінарного мистецтва „Transcarpathian BBQ FEST-2012 – свято їжі на вогні!”. Свято стало центральним місцем масових гулянь з нагоди відзначення 21-ї річниці Незалежності України.
26 серпня в с. Велика Добронь Ужгородського району відбувся фест „Папрікаш-крумплі”.
26 серпня в с. Геча Берегівського району вже вчетверте відбувся фестиваль леквару, із демонстрацією традиції Закарпаття у переробці слив та приготуванні сливового леквару.
29 серпня -2 вересня в м. Ужгороді відбувся XIV Міжнародний фестиваль телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край».
30-31 серпня в м. Ужгород вчетверте пройшов мультикультурний фестиваль „ПораБуло” під девізом „Ти формуєш світ – світ формує тебе”. У програмі фесту діяли арт-, прикладні й спортивні майстер-класи, показові виступи, ярмарок, дитячий майданчик, наметове містечко. Родзинкою фестивалю було те, що кожен глядач міг стати безпосереднім учасником дійства – намалювати щось цікаве, спробувати себе у ролі гончара.
У серпні в м. Тячів відбулись перші збори новоствореного громадського об’єднання „Митці Тячівщини”. До нової організації увійшли піснярі, фольклористи, письменники, художники, майстри образотворчого мистецтва.
У серпні в с. Колочава Міжгірського району відбувся XVI традиційний українсько-чеський мистецький фестиваль „Колочавське відлуння Тереблянської долини”. Його ініціатор вчителька місцевої школи Наталія Туманець, яка нещодавно удостоєна престижної нагороди від Міністерства закордонних справ Чехії.
У серпні в м. Ужгород вперше глядачам презентували фільм за новелою відомого на Закарпатті письменника Дмитра Кешелі під назвою «Дерево, яке посадив ангел». Продюсером стрічки став художній керівник студії «Cine VIR» Олександр Герешко. Кінокартина звучить російською мовою, оскільки фільм зроблений на замовлення представника відомого російського режисера Микити Михалкова для дистриб’юторської фірми.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день