Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальна довідка

Задати питання

  
2012-05-11 адреса питання: http://www.biblioteka.uz.ua/dovidka/view.php?qid=4533
Доброго Дня! В мене до Вас величезне прохання!Чи не могли б Ви мені вислати текст вступної статті до монографії Ернеста Контратовича,автор Федорук Олександр?Потрібно дуже терміново,через декілька днів захист дисертації на цю тему,а статтю не можу знайти. Я сама не з Ужгорода (живу у Харкові). Будь ласка! можу написати електронну адресу свою. Федорець А. Р.


2012-05-14

Доброго дня!
Напишіть, будь-ласка, свою електронну адресу, щоб ми послали Вам статтю.


2012-05-14

До Вашої уваги стаття:
Гармонійний Ернест
Патріархом українського живопису називають Ернеста Контратовича, одного з великих сподвижників славетної закарпатської школи.
Для мене майстер пензля Ернест Контратович – воістину зрослий зі своєю землею, краєм, що уславлений Карпатами і полонинами, гірськими ріками, лісами, уславлений її талановитим людом – зрослий кровно з небом, сонцем, землею,
Ім'я Контратовича овіяне духм'яним, смерековим запахом, а його пленерне малярство, зрощене серед чарівної природи, несе відсвіт щедрої палітри.
Заслуга Контратовича полягає в тому, що він пленерний живопис підняв до рівня творення в манері "а ля пріма" та передбачив його компонування безпосередньо на природі, з урахуванням її станів і перехідних змін. Через це пейзажі Контратовича в одному випадку мають панорамний, масштабний характер, а в іншому вони звернені до зображення конкретних мотивів, куточків любої йому серцю землі. Намальовані сміливо, вільно, темпераментно, у властивій для нього декоративній манері з використанням гармонійно-консонуючих площин, вони зроджують емоційні поривання душі і відтворюють ліричний стан настроєності, що характеризують завжди велике мистецтво і є невід'ємною посутністю народного мистецтва.
Мені доводилося бувати із Контратовичем на пленерах, спостерігати, як він малює, бесідувати з ним і мати солодкий присмак бесідування, відчувати щедрість характеру великого майстра, насолоджуватися інтимними лірико-поетичними пейзажами, спізнавати чари його дотепів, доброго гумору і щедрого ставлення до молодших колег по професії.
Контратович більшу частину свого життя провів на пленерних малярських студіях. Немало – з молодими на той час Золтаном Мічкою, Василем Свалявчиком, Борисом Кузьмою, Тарасом Даниличем. Він вчив на ті часи молодих ще художників, а вони вчилися у свого майстра.
Зустрічі, пленери Контратовича, Мічки, Габди у селі Річці – це легенди про мистецьке братерство закарпатців, виплеканих європейською палітрою Ерделі.
Люблю і шаную живописця Ернеста Коптратовича. Ним пишається вся Україна, і він звеличує її культуру і додає їй снаги. Щедра наша земля талантами.

Олександр Федорук,
професор, доктор мистецтвознавства,
дійсний член Академії мистецтв України
м. Київ

Новини

2024-07-16

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2024-07-11

15 липня святкує своє 85-річчя поет, перекладач, сценарист, член Спілки письменників України – Павло Михайлович Мовчан. З цієї нагоди пропонує вашій увазі віртуальну виставку „Глибини Слова і велич Чину”.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день