Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Олександр Блест (Блистів)

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Блест (Блистів) Олександр

1916 - 1939 рр.

 
 
Біографія:
 
Про внесення змін у прізвищі Олександра Блеста (Блистіва).
Громадська організація «Історичний клуб «Красне Поле» повідомляє і вважає за необхідне внесення змін у прізвищі Олександра Блеста (Блистіва) у зв’язку з тим, що 2019 року, під час підготовки до встановлення меморіальної дошки Олександру Блесту в м. Хуст з нагоди відзначення 80-річчя Карпатської України з ініціативи громадськості, віднайдені первинні документи його прізвища.
Документи з домашнього архіву представив племінник Олександра Блеста Богдан Корж (син рідної сестри Ганни Блест-Корж) – скульптор, заслужений художник України, який виступив автором меморіальної дошки. Відповідно до архівних джерел було затверджено текст меморіальної дошки. 
***
Олександр Блест, він же Блистів чи Блестів знаний як „Гайдамака” – активний діяч пластового руху в Закарпатті та організатор загонів Карпатської Січі.
Народився  4  лютого 1916 року у місті Хуст Закарпатської області. Закінчив народну школу та гімназію в Хусті й Морджанах, після чого навчався на філософському факультеті Карлового університету в Празі, одночасно відвідуючи правничі курси в Українському вільному університеті.
Ще навчаючись в Празі, Олександр Блистів проявив себе здібним організатором молодіжного і студентського руху, а згодом Карпатської Січі (листопад 1938 року – березень 1939 року). У званні поручника брав участь в каральних акціях проти угорських терористів, у боях проти угорських військ на Красному Полі (15 березня 1939 року). Він був комендантом Хустського замку.
16 березня 1939 року заарештований і ув’язнений в Хустській в’язниці. Після жахливих катувань засуджений до смертної кари. До виконання вироку суду Олександра Блистіва помістили в камеру смертників, де він кров’ю написав: „Я, Олександр Блистів, 23-річний із Хуста, іду на смерть за те, що любив свою рідну Україну”. Розстріляний угорськими окупантами поблизу села Стеблівка Хустського району. Похований на сільському цвинтарі у СтеблІвці.

 

Додаткова інформація:

Джерельні приписи: 

Белень, Михайло. Олександр Блистів / М. Белень // Белень, М. Карпатська Україна у портретах / М. Белень. – Ужгород, 1998. – С. 40-41.
Блистів-Корж, Г. „Я , Олександр Блистів, іду на смерть…” / Г. Блистів-Корж // Карпат. голосю – 1995. – 21 лют. – С. 4.
Гренжа-Донський, В. С. Блестів Олександр / В. С. Гренжа-Донський. Щастя і горе Карпатської України : щоденник : Мої спогади / В. С. Гренжа-Донський. – Ужгород. – С. 321-324.
Мірчук, Петро. Блистів Олександр / П. Мірчук // Мірчук, П. Карпатська Україна :  (витяг з „Нарису історії ОУН 1920-1939 роки”) / П. Мірчук ; відп. за вип., упоряд. Я. Іляш. – К. : Укр. вид. спілка, 2009. – С. 45.
Нитка, В. "Іду на смерть..." : [встановл. мемор. дошки О. Блесту – захиснику Карпат. України на будівлі ЗОШ № 1 ім. А. Волошина в Хусті] / В. Нитка // Голос України. – 2019. – 19 берез. – C. 8. 
Тереля, Йосип.  Карпатські січовики в обороні Держави : [в т. ч. про  О. Блистіва] / Й. Тереля // Монархія і Україна. – 1989. – № 6. – С. 110.
Федака, Сергій. Олександр Блистів : [100-річчя від дня народж. громад.-політ. діяча] / С. Федака // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2016 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка. – 2015. – C. 87-90.
Федака, Сергій. Олександр Блистів (1916-1939) / С. Федака // Карпатська Україна : документи і матеріали. Хроніка подій. Персоналії : у 2 т. Т. 2 / упоряд. С. Федака ; ред. Д. Федака. – Ужгород : Вид-во „Закарпаття”, 2010. – С. 449-451.

Інтернет ресурси:

Олександр Блистів – “Гайдамака” [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://100krokiv.info/2011/02/oleksandr-blystiv-hajdamaka/. – Назва з екрана.

Ребрик, А. Герої Карпатської України: Олександр Блистів – ”Гайдамака” [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakarpattya.net.ua/Blogs/106834-Heroi-Karpatskoi-Ukrainy-Oleksandr-Blystiv-Haidamaka  – Назва з екрана.

Блистів Олександр, до дня народження [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://100krokiv.info/2017/02/blystiv-oleksandr-do-dnya-narodzhennya/ – Назва з екрана.

В Ужгороді віднині є вулиці на честь полеглих на Донбасі героїв, діячів Карпатської України та визначних закарпатців [Електронний ресурс] : [в т. ч. вул. Краснодонців – на вулицю Олександра Блистіва]. – Режим доступу : https://bit.ly/2KoeFGi – Назва з екрана.

Історичну будівлю Хуста прикрасила меморіальна дошка Олександру Блесту [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3oR5XyZ – Назва з екрана.

У Хусті відкрили пам’ятну дошку герою Карпатської України [Електронний ресурс]  : [відео]  / М-Студіо. – Режим доступу : https://bit.ly/2LwXfHP – Назва з екрана.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день