Тисячолітні дуби в селі Стужиця
В цьому селищі ростуть одні з найстаріших дерев України. Ви коли-небудь намагались обійняти дерево, стовбур якого має більше 9 метрів в обхваті? А чи бачили, як зеленіє розкидиста крона 30-метрового дубу, якому більш ніж 1000 років? Саме так! Експертна оцінка стверджує: тутешнім дубам більше 1 200-1 300 років! Лісники кажуть, що за 100 років дуб додає 1 м в обхваті, а після 500-річного віку росте трохи повільніше. Таким чином, за віком стужівські дуби поступаються тільки маслиновому (більше 2 000 років) та фісташковому (1 700 років) деревам, що ростуть у Нікітському ботанічному саду (АР Крим).
Дубів у Стужиці два. І ростуть вони, на диво, посеред букового лісу. Звідки взявся дуб серед буків? Існує кілька можливих варіантів: за одним, жолуді сюди занесли дикі вепрі, а згідно іншого, місцевий житель посадив дерево дубу в пам’ять про односельців, що загинули під час епідемії чуми. Один дуб старший за інший більш ніж на 100 років. Звуться вони, відповідно, Дуб Чемпіон (25 м заввишки, 9.6 м обхват стовбура) та Дідо-дуб (30 м заввишки, 9.1 м обхват стовбура). Ширина крони кожного з них сягає 20-25 метрів. Нещодавно чеська організація арбористів (деревоводів), на заклик Ужанського національного парку, до якого належить буковий ліс Стужиці, допомогла вилікувати та облагородити зовнішній вигляд дубів-старожил: спиляли сухі гілки, обробили дупла та відкриту деревину протигрибковими розчинами, аби дерева змогли прожити і 1 400, і 1 500 років. До речі, Дуб Чемпіон носить звання Національного дерева України (2010). Біля нього облаштовані альтанки та видові майданчики, є інформаційні стенди, поруч – невеличка церква та джерело мінеральної води.
Дуб-чемпіон – Національне дерево України
-
Вік близько 1300 років.
-
Обхват дуба 9,60 м.
-
Висота 30 м.
-
Знайдений начальником Держслужби заповідної справи Мінприроди України П. І. Гриник. На сьогоднішній день-найстаріший дуб в Україні. У дубі-велике обгоріле дупло.
-
Вимагає заповідання і лікування.
Дідо-дуб
-
Вік 1100-1200 років.
-
Обхват 9,1 м.
-
Висота понад 30 м.
-
У дерева є дупла, потребує лікування.
-
Про Дідо-дуб є кілька місцевих легенд. За однією з них дуб виріс з жолудя, який заніс сюди величезний вепр. За іншою легендою в минулі часи під дубом збиралися розбійники і ділили награбоване добро. За третьою легендою дуб посадила давним-давно одна людина в пам’ять про односельців, загиблих від епідемії чуми.
-
Має охоронний знак і огорожу. Заповіданий.
Додаткові дані:
Найстаріші дуби в Україні
Найстаріші дерева Закарпаття
Дуб-чемпіон та Дідо-дуб
Тисячолітні дуби в селі Стужиця