Ферма плямистих оленів
Одним із найвідоміших туристичних об’єктів Закарпаття є єдина в Україні ферма плямистих оленів у селі Іза, недалеко від Хуста. Численні українські туристи та гості із-за кордону приїжджають сюди аби помилуватися струнконогими красенями. Рідкісні олені з’явились на фермі ще у радянські часи – 1987 року. Доставили в Україну тварин з російського Калінінграда у спеціально облаштованому фургоні. Тоді це було близько 30 оленів.
Основна мета вирощування цих тварин – пантокрин –лікарська речовина, добута із пантів (рогів) . Її застосовують при перевтомі, неврастенії, неврозах, слабкому серцевому м'язі, гіпотонії, для підвищення працездатності. Панти – це м'які відростки, що залишаються після зрізання рогів. Цікаво що панти можуть вирости за день аж на 5 сантиметрів і уже через 2 місяці вони знову готові до зрізання. У той час справа була надзвичайно прибутковою та давала великі гроші. Але після розвалу Радянського Союзу, ферма стала збитковою, зарплату працівникам не виплачували, за тваринами не доглядали, що призвело до різкого скорочення чисельності стада та мало не призвело до її закриття. Лише в 2003 році, оленяча ферма отримала своє друге життя, її викупив приватний підприємець, який використовує і надалі ферму з метою добування пантів та, як додатковий заробіток відвідування туристів. Територія господарства складає близько 60 гектарів. Зі слів працівника господарства, зараз на території налічується близько 150 голів.
Подивитися на понад 150 плямистих тварин їдуть численні туристи. Головне прихопити із собою побільше сухариків та хліба – улюблених ласощів тварин. Через огорожу гості ферми годують тварин. На вигляд миролюбні, вони не люблять аби їх чіпали за шию чи просто гладили – спрацьовує природній інстинкт самозбереження. Тому нагородою за ласку може стати добрий копняк передніми ногами. Доглядачі оленів твердять – сила польоту від такого удару – до 15 метрів! Б’ються олені й між собою. Проте лише у період гону - восени. Сильніший самець може мати у своєму гаремі п’ять, а то й десять-двадцять самок. Слабак же лишається сам. Все просто – природній відбір. Самка виношує маля сім місяців, а після народження оленятко вже через три дні втікає до лісу. До мами приходить лише поїсти, і постійно на одне й теж місце. Через кілька місяців воно вже їсть корми, а зовсім дорослим стає вже у чотири роки. Літом тварини випасаються, а взимку оленів годують зерном і сіном.
Послухавши цікаву екскурсію про рідкісних тварин та погодувавши їх, бажаючі можуть приміряти оленячі роги, що прикріплені до огорожі і зробити фото напам’ять. Оленяча ферма знаходиться на відстані 50 кілометрів від села Колочава.
Додаткові дані:
Оленяча ферма у с.Іза (фото)
200 оленів і я