Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 



Бедзір-Кремницька Єлизавета Людвігівна
Народився :1925-06-14
Місце народження: м. Ужгород
Помер :1978-03-11
Біографія.

Член Національної спілки художників України. 
 
Ліза Кремницька – видатна художниця третього покоління закарпатських майстрів живопису і водночас не схожа ні на кого, окрема мистецька особистість. Вона мала відвагу опинитися в епіцентрі нової хвилі закарпатського художнього життя, стати дружиною художника Павла Бедзіра, прийняти долю художниці, відкинутої офіціозом, але незламної в творчості, що тривала впродовж усього її життя і зрештою коштувала їй життя.
 
Ліза була неймовірно талановита. Поступила в училище без будь-якої підготовки й уже за рік навчання вражала своїми живописними досягненнями і здатністю вловлювати найсуттєвіші риси в малюванні портретів. Мала непростий характер, противилася всьому обов’язковому і водночас була вельми вразливою.
 
Неординарна Ліза народилася 14 червня 1925 року в найдавнішій частині Ужгорода – Радванці. Жила у маленькій квартирі з мамою і молодшим братом Отто, що згодом став скульптором. З 1932 до 1941 відбулося шкільне навчання. Після спроби навчатися у торговельному технікумі, визначилося головне – художнє училище з 1946 до 1950.
 
Її першим і єдиним місцем роботи став Художфонд. У 1952 році вперше виставила свої роботи на обласній виставці і з тих пір виставкова діяльність не припинялася. Того ж року Кремницька вийшла заміж за Павла Бедзіра. Почалося непросте спільне життя, творча робота і часом змагання двох талантів.
 
Ліза фантастично працювала з кольором. Під впливом Павла пережила захоплення графікою і зробила своєрідні графічні серії, але суттю її творчості був колір. Зачаровують її полотна з пастозно покладеними дивовижно знайденими кольоровими співвідношеннями у техніках темпери, особливої бедзірівської емульсії і навіть в енкаустиці – портрети, пейзажі, натюрморти кінця 1950-х – середини 1960-х років, багатофігурні композиції 1970-х років, малюнки фломастерами.
 
У 1958 році Кремницька подала документи на вступ до Національної спілки художників. Прийняли її через 10 років, у 1968-му, а ще через 10 років, у 1978 році художниця раптово померла.
 
Над нею тяжів увесь набір чинників, що перешкоджали нормальному професійному зростанню в СРСР. Вона ніяк не вписувалася в контекст соцреалізму. Однак вона зробила своє мистецтво, яке залишила нам разом із спогадами про богемні, творчі 1960-ті й про тих, що були в епіцентрі мистецьких подій.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття", автор – Михайло Сирохман]
Без назви
Без назви
Без назви
1969
Без назви
1960-і 31,5 x 50,5
картон, гуаш
Натюрморт на синьому
1968
62 x 62
полотно, олія, темпера
Понад вечір
1968
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
1968
Без назви
1972
Без назви
1966
Без назви
Без назви
Без назви

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день