Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

Віртуальні виставки

2025

Закоханий у вроду слів. Микола Зеров – доля і книги

2025-04-25
до 135-річчя від дня народження
"Я знаю: ми – тугі бібліофаги,
і мудрість наша – шафа книжкова;
ми надто різьбимо скупі слова,
прихильники мистецтва рівноваги.
Ніхто не скаже нам: «Жерці і маги!
Ви творите поезії дива…"
Микола Зеров
 
26 квітня виповнюється 135 років від дня народження Миколи Зерова – поета, літературознавця, майстра сонетної форми та перекладача античної поезії. А також легендарного професора, на лекції якого приходили навіть викладачі, покидаючи своїх студентів, лідера неокласиків і того, кого називали "живим сріблом" і "Золотоустом".

 

«Він мав талант людяності, і вроджений, і вистражданий...»

2025-04-22
до 105-річчя від дня народження Григорія Тютюнника

Йдучи від рідного порогу,
Багато не беріть в дорогу:
Блакить, синь неба, журавлі
Й любов до рідної землі.

Григорій Тютюнник

23 квітня 1920 року народився український письменник, журналіст, публіцист та педагог Григорій Михайлович Тютюнник.
Після смерті йому була присуджена Державна премія імені Тараса Шевченка за роман «Вир»", який був опублікований посмертно у 1963 році.

«Він мав талант людяності, і вроджений, і вистражданий, – писав про Григорія Тютюнника його молодший брат, відомий письменник Григір Тютюнник. – Справжній талант не дається без болю і муки, як і саме життя. А ще життя не дається без любові. Мало – бачити, мало – розуміти, треба любить. Бо любов – то найвищий дар, який коли-небудь може отримати людина».

„Бібліотека - простір її життя”

2025-04-02
80-річчя від дня народження заслуженого працівника культури Людмили Григаш
5 квітня виповнюється 80 років від дня народження Людмили Захарівни Григаш – заслуженого працівника культури України, багаторічного директора Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка (нар. 1945).
Ім’я цієї інтелігентної й дуже дисциплінованої людини знають не тільки в бібліотечних, літературних, наукових колах, а й загалом в культурі й освіті. Тому що ця людина чверть століття пропрацювала директором Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка. Завдяки ефективній комунікації з владою зробила капітальний ремонт будівлі, створила колектив однодумців й таку атмосферу книгозбірні, куди хочеться приходити за книжками, на гарні презентації новинок чи нетрадиційні вечірки.

 

Книги – події

2025-04-01

Письменник лише починає книгу. Читач закінчує її.
Семюель Джонсон

 Читання художньої літератури – це не лише приємне проведення часу, але й важливий спосіб особистісного розвитку.  Регулярне занурення у світ книг збагачує наше життя, допомагає краще розуміти себе та інших, а також відкриває нові можливості для розвитку. Саме література розвиває свідомість людини, її почуття, волю, психіку, формує людський характер – отже, створює особистість. Читання формує вміння зосереджуватися, аналізувати інформацію та формувати власне бачення світу. Без книжок неможливо сформувати критичне мислення. Читання сприяє підвищенню рівня емпатії : занурюючись у життя різних персонажів, ми вчимося розуміти і відчувати їхні емоції, що допомагає розвивати емпатію та співчуття до оточуючих. Із початком повномасштабної війни в українців змінилися життєві пріоритети та цінності. Це вплинуло і на те, що і скільки ми читаємо. Українці почали більше читати українською, більшість зовсім відмовилась від російськомовних видань. Щодня наша країна потерпає від ворожих обстрілів. Що робити у такій ситуації – не панікувати, вірити в ЗСУ, всіляко допомагати наближати нашу перемогу і… читати. Адже книга є своєрідною зброєю у війні проти ворога.

Що ж зараз читають читачі відділу художньої літератури, які  книги їх цікавлять,  які  користувались у них найбільшим попитом в минулому році?  Ми спробували скласти власний рейтинг  читацьких вподобань найпопулярніших видань. Звісно, цей вибір суб`єктивний, він орієнтувався на запити наших користувачів, частоту   звернень за певними книгами, інтерес до окремих авторів і тематики.

Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі

2025-03-19
до 95-річчя від дня народження Ліни Костенко
Безумовний класик, чиї твори давно увійшли до навчальних програм, стали піснями, символами, мемами й оточили нас з усіх боків.
Безкомпромісна, принципова, вперта, вимоглива, горда. Часом різка, гостра, як бритва, з блискавичною реакцією і неабияким почуттям гумору.
Усе це – про Ліну Василівну Костенко, яка 19 березня святкує свій день народження!

Час для себе: книги про ментальне здоров’я

2025-03-13
Ментальне здоров’я – це невід’ємна складова нашого життя, що впливає на емоційний стан, стосунки, роботу та загальне самопочуття. У сучасному світі, сповненому викликів і швидких змін, важливо вчасно піклуватися про свій внутрішній баланс. На жаль, питання ментального здоров’я часто відходить на другий план у вирі щоденних справ. Але саме турбота про емоційний стан, внутрішню гармонію та стійкість допомагає нам залишатися щасливими та здоровими, підтримуючи в нас здатність долати труднощі та підтримувати тих, хто поруч.
 
 
 
 

Незламні: жінки, які кинули виклик світу

2025-03-08
до Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир

"Жінка може бути занадто сильною лише для тих, хто звик бачити її слабкою."
Сара-Джессіка Паркер

Щороку 8 березня світ відзначає День боротьби за права жінок, день, що символізує не лише історичні здобутки, а й сучасну боротьбу за рівність, справедливість і визнання. У ХХ столітті радянська традиція зводила це свято до компліментів і квітів, але першопочатковий сенс 8 Березня значно глибший: це день солідарності, день тих, хто змінював історію, творив науку, мистецтво, відкривав нові горизонти.
Ця виставка — про жінок, які вплинули на світ. Українки та представниці різних народів доводили й доводять, що жіноча сила не знає меж. Від Лесі Українки до Марії Кюрі, від Соломії Павличко до Малали Юсуфзай – ці жінки не лише писали книги чи здійснювали наукові відкриття, а й змінювали суспільство, ламали стереотипи, надихали і творили майбутнє.
Сьогодні ми продовжуємо їхню справу, і ця виставка — запрошення дізнатися більше про жінок, які змінювали і продовжують змінювати світ.

 

 

Гомер української літератури XX століття

2025-02-19
до 120-річчя від дня народження Уласа Самчука

20 лютого 1905 року народився Улас Самчук, український письменник, журналіст і публіцист, редактор, лауреат УММАН, член уряду УНР у вигнанні, член ОУП "Слово".

Серед майстрів української прози XX століття творчість Уласа Самчука є однією з найсамобутніших та найоригінальніших, адже йому довелося стільки побачити й витерпіти, що цього вистачило б на кілька життів: імперія Романових, Українська Народна Республіка, Річ Посполита, життя в Німеччині, Чехії, а згодом Канаді, Друга Світова війна – усе це випало на долю Уласа. Силою обставин митець опинився в центрі подій, які повністю змінили обличчя Європи.

Станіславський феномен

2025-02-11
до 65-річчя українського письменника Юрія Андруховича

«Я вже не відокремлюю життя від літератури.
І тому відмовляюся ставитися до письменництва як до професії,
це було б надто вузько, надто мало.
Жити, як дихати, як писати, як любити, як кохати,
як умирати – це такий комплекс, де вже нічого від нічого не відокремити».
Ю. Андрухович

 
Юрій Андрухович – видатний український письменник, перекладач, знакова фігура для України. Ним захоплюються й називають одним з найяскравіших представників постмодернізму. З роками він не втратив своєї популярності, прізвище талановитого поета й прозаїка відоме не лише на Батьківщині, а й далеко за її межами.
Західна критика порівнює його за значимістю у світовій літературній ієрархії з Умберто Еко, а його твори перекладені на десятки мов. Юрій Андрухович є лауреатом багатьох престижних літературних нагород. Серед останніх — премія Гейне міста Дюссельдорф за 2022 рік. На думку журі, він "представляє ідентичність України як культурної нації"
Юрій Андрухович — автор поезії, прози, есеїв, перекладів та публіцистики, знакова фігура для української культури, кандидат філологічних наук.  
Він один із засновників культової поетичної групи «Бу-Ба-Бу» (Бурлеск-Балаган-Буфонада), та постмодерністської течії в українській літературі, яку умовно називають "станіславським феноменом". Представники цього напрямку активно розробляють поетику "карнавального" листа. Сьогодні ж письменника символічно називають Патріархом сучасної української літератури. Західна критика визначає Андруховича як одного із найяскравіших представників постмодернізму.

Новини

2025-04-28

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу обслуговування.

2025-04-25

До 135-річчя від дня народження видатного поета Миколи Зерова пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Закоханий у вроду слів. Микола Зеров – доля і книги".

2025-04-22

23 квітня виповнюється 105 років від дня народження українського письменника Григорія Тютюнника і з цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Він мав талант людяності, і вроджений, і вистражданий..."

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день