Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Чорнобильський слід на землі в долях і душах...
2020-04-24до Дня пам'яті Чорнобильської трагедії

Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства. Вибух, який зруйнував життя тисячам людей і утворив багатокілометрову зону відчуження, назавжди закарбувався в пам’яті не одного народу.
|
84(4УКР)6
Ш 78
Шовкошитний, Володимир Федорович. Я бачив : повість / В. Ф. Шовкошитний ; Я бачив : світлини / Ю. О. Косін. – К. : Укр. пріоритет, 2016. – 304 с. : фото. кол.
Художньо-документальна повість «Я бачив» – це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, свідка Чорнобильської катастрофи та самовідданого ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино болючу літературу пам’яті й об’єктивну літературу факту. Адже, на думку автора, не існує жанрів поза життям, а воно, життя, є жанром всеохопним. Отож у хвилюючому та проникливому творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС; простежені долі героїв; проаналізовані техногенні, економічні, соціальні та медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха; показані перспективи відродження і повернення забруднених територій у народногосподарський обіг.
|
821.133.1
А 39
Аккерман, Галя. Пройти крізь Чорнобиль / Г. Аккерман ; пер. з фр. П. В. Таращук ; передм. О. Пахльовська. – К. : Либідь, 2018. – 168 с. : іл.
Книжка Галі Аккерман - це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур - адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов'язана з Україною.
|
|
|
84(4УКР)6
М 70
Мицьо, Марія. Полиновий ліс. Хроніки Чорнобиля / М. Мицьо ; пер. з англ.: Т. Яремко, Ю. Яремко. – Львів : "Ї", 2006. – 328 с.
Марія Мицьо бере читача у захоплюючу мандрівку радіоактивним краєм, у котрому жива природа несподівано благоденствує. Її розповідь збагачена зрозумілими поясненнями, що базуються на відомостях з фізики, біології та на фактах з історії аварії.
|
84(4УКР)6
Я 22
Яворівський, Володимир Олександрович. Марія з полином наприкінці століття : роман / В. О. Яворівський. – Х. : Фоліо, 2016. – 206 с.
Автор, нічого не приховуючи і називаючи речі своїми іменами, оприлюднює страшну правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців.
У романі "Марія з полином наприкінці століття" трагедія чорнобильської катастрофи розкривається через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої знаходилась у селі Городища, розташованому всього за двадцять кілометрів від атомної станції.
|
|
|
31.4
З-14
Загреба, Михайло. Пропусти Чорнобиль крізь серце : фотокнига / М. Загреба ; ред. Т. В. Мудрик. – К. : Спалах, 2002. – 119 с. : іл.
Журналіст, ліквідатор, учасник історико-культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайло Загреба запропонував широкому читацькому колу фотооповідь―Пропусти Чорнобиль крізь серце. Захоплива розповідь автора спонукає до роздумів про жертву, що понесла держава в гонитві за технічною перевагою. Чи варта ця першість, такої важкої втрати? Пронизливі рядки, що супроводжують фотографії не залишать байдужим жодне серце.
|
613.64
Р 15
Радіо-біофізичні та медико-гігієнічні наслідки Чорнобильської катастрофи: шляхи пізнання та подолання : практ. посіб. сімейн. лікаря / Нац. акад. мед. наук України, Держ. установа "Нац. наук. центр радіац. медицини НАМН України" ; за ред.: В. Г. Бебешко, Б. С. Прістер, М. І. Омельянець. – Ужгород : Патент, 2017. – 504 с. : рис., табл. – (Бібліотека сімейного лікаря).
У виданні комплексно розглянуті радіоекологічні, біофізичні та медичні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Наведені дози опромінювання учасників ліквідації та населення, прояви, методи діагностики та лікування гострих ефектів опромінення і хронічного променевого синдрому. Висвітлюються проблеми об’єкта «Укриття».
Призначено для лікарів сімейної медицини та фахівців, які займаються проблемами радіобіології та радіаційної медицини.
|
|
|
20.1(4УКР)
С 91
Сущенко, Марія Микитівна. Екскурс у Чорнобиль = Insight into Chernobyl : ...земля загублених надій. / М. М. Сущенко ; пер. англ. Д. С. Вілкова. – К. : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 270 с. : іл.
Той весняний день був сонячним, пронизаний пахощами розквітлих дерев… ТОЙ ДЕНЬ, коли ми дізналися, що прийшла біда… То було не відчуття страху, а відчуття безмежного горя. Люди плакали, залишаючи свої домівки... ...Та промайнуло тридцять років... Хати стали пустими, вулиці позаростали чагарниками, більше не лунає в нашому та інших селах веселий дитячий сміх. Осиротіла наша занедбана земля... ...Навряд чи знайдеться в Європі людина, котрій було б невідоме слово Чорнобиль. Світ був вражений масштабами катастрофи. Одна з найстрашніших трагедій за всю історію людської цивілізації сталася в Україні 26 квітня 1986 року у результаті вибуху одного з енергоблоків на Чорнобильській атомній станції. Сталася страшенна техногенна аварія, що переросла в катастрофу, і за сукупністю наслідків є найбільшою у світі. Проте небагатьом відомо, який вплив ця трагедія мала на сотні тисяч життів українців та мешканців сусідньої Білорусі... ...Більш ніж через три десятки років після аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС інтерес до Чорнобиля не згасає, а, як це не дивно, росте. Люди хочуть побачити своїми очима місто-легенду Чорнобиль, котре в колективному несвідомому стало новим архетипом... ...Книга поведе читача по пустих приміщеннях, загляне в порожні квартири, зайде в осиротілі дитсадки, школи, магазини. Усюди під ногами можна побачити уламки далекого щасливого життя: іграшки, дитячий черевичок, фотографії, листівки...
|
31.4
Г 96
Гусєв, Олег Петрович. 25 років віч-на-віч з "Чорнобилем" : докум.-публіцист. твір / О. П. Гусєв ; відп. за вип. О. В. Рябоконь. – К. : Золоті Ворота, 2011. – 624 с. : іл. – (Програма "Українська книга").
У книзі Олега Петровича Гусєва, заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йдеться про боротьбу ліквідаторів за живучість атомної станції після вибуху 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці, перебіг подій, пов'язаних з діяльністю і закриттям цього аварійного ядерного об'єкту підвищеної небезпеки наприкінці 2000 року, подальших дій вже у ХХІ столітті.
|
|
|
28.08
Д 64
Долін, Віктор Володимирович. Самоочищення природного середовища після Чорнобильської катастрофи = Environmental selfclearing after the Chornobyl catastrophe : монографія / В. В. Долін, Г.М. Бондаренко, О.О. Орлов ; НАН України, Ін-т геохімії навколишнього середовища. – К. : Наук. думка, 2004. – 224 с.
У монографії обґрунтовано геохімічний підхід до проблем екологічної безпеки радіаційно забруднених територій, що полягає в синхронізації процесів абіогенної трансформації та біогеохімічної міграції радіонуклідів у наземних екосистемах. Проаналізовано процеси самоочищення агроекосистем у природно-антропогенних умовах та на відчужених територіях. Визначено геохімічні критерії абіогенної та біогенної міграції радіонуклідів у лучних, лісових і прісноводних екосистемах. Розроблено принципи систематизації природно-техногенних екосистем та оцінки їх екологічної безпеки.
|
22.6
М 33
Матвієнко, Володимир Павлович. Планета життя / В. П. Матвієнко. – К. : Наук. думка, 2006. – 288 с.
Автор книги - відомий економіст, професор В.П. Матвієнко - ставить за мету просто і зрозуміло розповісти читачам про складні процеси розвитку великого та неосяжного космічного простору. відкриває книгу розповідь про еволюцію Всесвіту, формування галактик та виникнення різноманітних астрономічних явищ. Наведені описи планет Сонячної системи та їх супутників, розкриті шляхи пізнання Всесвіту від Галілея, Кеплера, Ньютона та Ейнштейна до сучасних наукових досліджень. В одному з розділів книги автор н амагається поєднати методи природознавчого пізнання Всесвіту з методами внутрішнього розуміння божественної природи буття на Землі, завдяки чому висвітлені у книзі ідеї відомих філософів - Мальтуса, Гегеля, Маркса та багатьох інших - отримали нове цікаве прочитання. Найважливіший лейтмотив книги - драматичний характер сучасних взаємовідносин людства з силами природи. Аналізуючи причини та жахливі наслідки глобальної катастрофи ХХ століття - Чорнобильської трагедії, автор закликає читачів зрозуміти високу відповідальність кожної людини за збереження життя на Землі. У додатках до книги наведені цікаві факти про космос. Землю, країни світу, історію людства тощо.
|
|
|
621
Д 43
Дзісь, Георгій Васильович. В епіцентрі людської біди / Г. В. Дзісь. – К. : АртЕк, 2003. – 208 с. : іл., фото.
В цій книзі колишній заступник Голови Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Георгій Дзісь, який безпосередньо перебував у чорнобильській зоні, керував роботами по зведенню саркофагу, дезактивації місцевості, спорудженню могильників, відчуженню забруднених територій, здійснював координацію дій міністерств і відомств, на основі записів свого робочого щоденника передав хроніку тих тяжких днів.
|
31.4
Б 61
Біль і тривоги Чорнобиля / упоряд. Ю. В. Сафонов ; ред. М. М. Сорока ; ред. рада С. Баликов. – К. : ВАТ "Вид-во "Київ. правда", 2006. – 288 с. : кол. іл.
Книга "Біль і тривоги Чорнобиля" — колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже два десятка літ. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС.
|
|
|
323
А 66
Андрушків, Богдан Миколайович. Чорна скрижаль України / Б. М. Андрушків; Ред. Б. Грабовський. – Тернопіль : Джура, 2001. – 276 с.
У книзі на основі конкретних документів, свідчень очевидців, наукових прогнозів та містичних передбачень розкрито передумови виникнення аварії на Чорнобильській АЕС. Описано соціально-економічні та психологічні особливості цієї події, її наслідки в державі. Автор накреслює шляхи виходу з екстремальної ситуації, аналізує унікальний досвід вирішення проблем, пов'язаних з економічними катастрофами, прогнозує розвиток суспільства у майбутньому.
|
84(4БЄЛ)
А 48
Алексієвич, Світлана. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього : [роман] / С. Алексієвич ; пер. з рос., передм. О. Забужко. – К. : КОМОРА, 2016. – 288 с.
Художньо-документальний роман білоруської письменниці Світлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами "маленьких людей" про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави. Роман створено на основі розлогих інтерв'ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами "зони", посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.
|
|
***
Інтернет ресурси:
Новини
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2025 р.".
У середу, 16 квітня, о 16:00 в нашій бібліотеці відбудеться презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського «Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України». Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві «РІК-У» завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.
Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.
5 квітня виповнюється 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "„Бібліотека - простір її життя” ".
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85. До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості. Свої відео з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.