Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Валер’ян Підмогильний – письменник із покоління, що билось під Крутами
2021-01-18до 120-річчя від дня народження

|
|
З творчої спадщини Валер’яна Підмогильного
84(4УКР)6
П32
Підмогильний, Валер’ян. Місто : роман / В. Підмогильний ; післямова Г. Костюк ; Наукове товариство ім. Шевченка в Америці. – Нью-Йорк : Українська вільна академія наук у США, 1954. – 299 с. – Бібліогр.: с.297-299.
Роман «Місто» В. Підмогильного є одним з найкращих творів із забороненої і знищеної більшовицькою владою української белетристики 20-х років. Роман, виданий у Нью-Йорку, не тільки цікавий для української діаспори, як художній твір, але і важливий як документ доби. В цьому виданні збережено мовно стилістичну редакцію видання 1928 року «Книгоспілки» у Києві. Книга буде цікавою широкому колу читачів.
|
![]() |
![]() |
84(4УКР)6
П 32
Підмогильний, Валер’ян. Оповідання. Повість. Романи / В. Підмогильний ; вступ. ст. В. Мельник. – К. : Наук. думка, 1991. – 792 с. – (Радянська українська література)
Творчість Валер’яна Підмогильного тривала трохи більше десяти років (репресований 1934 року). Твори Валер’яна Підмогильного і сьогодні приваблюють читачів майстерністю психологічно-філософського дослідження людини в складних суспільних обставинах. У книзі вміщено переважну більшість творчої спадщини прозаїка, яка лише останнім часом повертається до читача.
Видання розраховане на широке коло користувачів.
|
84(4УКР)6
П 32
Підмогильний, Валер’ян Петрович. Третя революція : оповід., повісті, роман / В. П. Підмогильний. – К. : Укр. письменник, 2012. – 624 с. – (Українська класика).
До майбутньої Нобелівської премії Валер’янові Підмогильному не дали дожити – розстріляли у розповні літ. Він міг здолати європейський літературний олімп: інтелектуал, знавець мов, європеєць за культурою знань і мислення. Прохідних дворів/місць у його прозі нема...
До збірки "Третя революція" увійшли оповідання та повісті ("Гайдамака", "Старець", "На селі", "Собака", "В епідемічному бараці", "Повстанці", "Остап Шаптала", "Іван Босий", "Син", "Проблема хліба", "Історія пані Ївги", "Сонце сходить", "Третя революція", "З життя будинку", "Повість без назви"), славнозвісний роман "Місто". На початку книги подано детальну біографію та аналіз творчості В. Підмогильного авторства кандидата філологічних наук Світлани Лущій.
|
![]() |
![]() |
821.161.2
П 32
Підмогильний, Валер'ян Петрович. Місто : роман / В. П. Підмогильний. – К. : Центр учбової літ., 2019. – 264 с. – (Класика української літератури).
Серія "Класика української літератури" включає перелік творів видатних українських письменників за програмою Міністерства освіти та науки України для позакласного читання учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів.
Роман "Місто" Валер’яна Підмогильного (1901-1937), завершений у 1927 році, став першим урбаністичним твором в українській літературі з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. В ньому автор описав молодь, яка на початку 1920-х років тисячами потягнулася з сіл, щоб завоювати та зробити своїм українське місто. Письменник показує бажання молодих селян «вийти в люди», аналізує їхню психологію, розповідає про конфлікт, який розгоряється між людьми з різними світоглядами. Після масових репресій інтелігенції 1930-х років, під які потрапив також і Валер’ян Підмогильний, роман "Місто" , як і інші твори письменника, був заборонений до 1989 року.
|
821.161.2
П 32
Підмогильний, Валер'ян Петрович. Невеличка драма : роман / В. П. Підмогильний. – К. : Центр учбової літ., 2019. – 260 с. – (Класика української літератури).
“Невеличка драма” Валер’яна Підмогильного (1901-1937) належить до нового для української літератури типу інтелектуального роману. Цей твір – своєрідний психологічний зріз життя людини в Україні в 1920-ті роки. Кажучи словами відомого літературного критика Ю. Шереха, це твір про двох. Головні герої уособлюють у собі не тільки чоловіче й жіноче начала, але й різні світогляди, різне бачення щастя – “щастя розумової величі” і “щастя чуттєвої величі”. Роман читається із захопленням і спонукає читача до роздумів над природою людини, сенсом життя, суперечностями між розумом і почуттям, почуттям і обов’язком.
|
![]() |
|
84(4УКР)6
Р 65
Валер’ян Підмогильний, (1901-1937) : [добірка оповіданнь] // Розстріляне Відродження. Шедеври української репресованої прози / ред.-уклад. С. М. Заготова. – Донецьк : БАО, 2008. – С. 207-312.
Розстріляне Відродження – трагічні сторінки історії, які пережила вітчизняна культура в 30-ті роки ХХ століття. Багато поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків, літературознавців, викладачів, театральних діячів стали жертвами сталінського режиму. Валер’ян Підмогильний – один із них. В пропонованому виданні можна ознайомитись з оповіданнями : «Гайдамаки», «В епідемічному бараці», «За день», «П’ятдесят верстов», «Іван Босий» та ін.
Книга розрахована на широке коло користувачів.
|
Твори Валер’яна Підмогильного представлені в електронних бібліотеках «Культура України» та «Diasporiana»
Література про життєвий та творчий шлях Валер’яна Підмогильного
![]() |
83.3(2=УКР)7-6
М 48
Мельник, Володимир Олександрович. Валер'ян Підмогильний : до 90-річчя від дня народження / В. О. Мельник. – К. : Знання, 1991. – 48 с.
Життєвий і творчий шлях видатного українського письменника В. Підмогильного, репресованого в добу сталінізму – малодосліджена сторінка нашої національної культури. Тим часом його оповідання, повісті, романи були в центрі літературного процесу 20-х років на Україні, а пізніше в пору замовчування, видавалися неодноразово за кордоном. Ці твори й сьогодні приваблюють майстерністю психологічно-філософського дослідження людини в складних суспільних обставинах.
|
84(4УКР)6
У - 45
Костюк, Г. Валер'ян Підмогильний / Г. Костюк// Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст. : у 3 кн. – Кн. 2 / упоряд. : В. Яременко, Є.Федоренко. – К. : Рось, 1994. – С. 307-317.
В цій книзі ви маєте змогу познайомитися зі статтею Григорія Костюка - післямовою до роману „Місто“ Валер'яна Пiдмогильного, також з оповіданнями В. Підмогильного "Проблема хліба", "Історія пані Ївги" та "Іван Босий".
|
![]() |
![]() |
83.3(4УКР)6
Ґ 87
Валер’ян Підмогильний, (1901-1937) // Ґроно нездоланих співців : літературні портрети українських письменників ХХ сторіччя, твори яких увійшли до оновлених шкільних програм : навч. посібник / упоряд. Б. І. Кузьменко ; ред. В. В. Чухліб. – К. : Укр. письменник, 1997. – С. 192-202.
У книзі подаються літературні портрети тих українських письменників XX століття, яких за часів тоталітарного комуністичного режиму спіткала тяжка доля: одні були репресовані, переслідувані, твори інших заборонялися, замовчувалися, деякі змушені були емігрувати, жити й працювати на чужині. Нині, в незалежній Україні, їхні твори вивчаються за шкільними програмами. З цього посібника вчителі та учні зможуть довідатися про В. Винниченка, М. Хвильового, Т. Осьмачку, П. Филиповича, В. Підмогильного, М. Куліша, Є. Маланюка, І. Багряного, У. Самчука, В. Симоненка, В. Стуса та інших видатних письменників, без творчості яких неможливо уявити літературний процес XX століття в усій його повноті і розмаїтості.
|
91.9:83.3(4УКР)
І – 32
Із когорти "розстріляного відродження". Валер’ян Підмогильний : до 100-річчя з дня народження (1901–1937) : [бібліогр. покажч.] / Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ; упоряд. І. Голуб. – Дніпропетровськ, 2001. – 8 с.
Валер’ян Підмогильний (1901-1937) – український письменник і перекладач, один з найвидатніших прозаїків українського «розстріляного відродження». Видання містить відомості про твори письменника, про його життя і творчість.
|
![]() |
|
83.3(4УКР)6
Д 70
Досвід кохання і критика чистого розуму : Валер'ян Підмогильний: тексти та конфлікт інтерпретацій / упоряд., передм. О. Галета. – К. : Факт, 2003. – 432 с. – (Літературний проект "Текст + контекст". Знакові літературні доробки та навколо них). – Бібліогр. у підрядк. прим.
Ця книжка представляє творчість оригінального українського прозаїка 20-х років ХХ століття – Валер’яна Підмогильного, який у романі «Невеличка драма», використовуючи досвід фройдизму й екзистенціалізму, намагається відшукати – вкотре – Людину у сплетінні почуттів, переживань та ідей. Крізь запропоновані літературознавчі дослідження проходить інтелектуальна інтрига, зумовлена можливістю діаметрально протилежних інтерпретацій цього твору. Рання повість «Остап Шаптала», психоаналітична розвідка про творчість Івана Нечуя-Левицького та в’язничне листування створюють динамічний контекст для сучасного прочитання творчості письменника.
|
Український письменник Валер’ян Підмогильний (1901–1937) [Електронний ресурс] : бібліогр. покажч. / Держ. закл. "Харк. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка" ; уклад. Т. В. Гологорська. – Х., 2011. – 78. – (Повернені імена). – Бібліогр. у підрядк. прим. – Режим доступу : https://bit.ly/3cc2dFt. – Назва з екрана.
Представлений бібліографічний покажчик серії «Повернені імена» підготований до 110-річчя з дня народження українського письменника Валер'яна Підмогильного. Покажчик містить відомості про життя і творчість В. Підмогильного, про його твори, що видавалися у 1919–2010 рр. українською, російською та іншими мовами.
Видання адресоване літературознавцям, викладачам, студентам, краєзнавцям та всім, хто цікавиться вітчизняною літературою.
|
![]() |
***
![]() |
Як НКВД ламало Валер’яна Підмогильного: документи зі справи онлайн [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3tppZUk – Назва з екрана.
Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом СБУ публікує 40 документів з архівно-кримінальної справи письменника.
Документи можна переглянути на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху
|
***
Інтернет ресурси:
Підготувала Маргарита Бадида
Новини
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2025 р.".
У середу, 16 квітня, о 16:00 в нашій бібліотеці відбудеться презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського «Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України». Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві «РІК-У» завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.
Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.
5 квітня виповнюється 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "„Бібліотека - простір її життя” ".
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85. До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості. Свої відео з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.